Advertisement
| muratordom.pl » Wnętrza » Kominek » Biokominek, czyli światło i ciepło ognia w mieszkaniu dzięki ekologicznemu kominkowi

Biokominek, czyli światło i ciepło ognia w mieszkaniu dzięki ekologicznemu kominkowi

Biokominek to rozwiązanie do każdego mieszkania – nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego ani specjalnej wentylacji. Aranżacje wnętrz z biokominkiem w roli głównej mogą zachwycać tak samo jak te z kominkiem tradycyjnym. Zobacz, jakie jeszcze korzyści daje biokominek.

Biokominek - co to jest i jak go zamontować?

Kominek ekologiczny cechuje się nieskomplikowaną budową. Głównym elementem jest palenisko wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej lub stali malowanej proszkowo, w którym znajduje się zbiornik na biopaliwo. Obudowa musi być zbudowana z materiałów nieprzenoszących temperatury, jak na przykład: stal, szkło czy płyty MDF. Na tylnej ściance biokominka temperatura może dochodzić do 120°C, dlatego gdy nie ma obudowy, ścianę warto osłonić odpornym materiałem, na przykład szybą. Nie należy montować biokominka na ścianie pokrytej tapetą papierową.

Wewnątrz paleniska najczęściej ułożone są kamienie lub polana ceramiczne imitujące drewno, które po wygaszeniu ognia pozwalają na zatrzymanie ciepła. Warto jednak wiedzieć, że biokominek może stanowić jedyne wsparcie dla tradycyjnego ogrzewania. Urządzenia te wytwarzają średnio od 2 do 6 kW energii, co pozwala podnieść temperaturę średniej wielkości pomieszczenia o około 3-5°C. Innym rozwiązaniem jest samodzielne palenisko, które po wygaszeniu szybko się wychładza.

Biokominek jest urządzeniem, które możemy zainstalować samodzielnie, bez konieczności zatrudniania fachowców. Biokominki mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w budynku. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać modele pod zabudowę, wiszące lub wolnostojące. Te ostatnie są wygodną opcją dla osób, które często lubią zmieniać aranżację swojego wnętrza. Należy jednak pamiętać o tym, że biokominek jest urządzeniem emitującym ciepło, więc najlepiej jest stawiać je w bezpiecznym miejscu, oddalonym od materiałów łatwopalnych. Niezwykle ważną kwestią jest również wentylacja pomieszczenia. Montaż biokominka nie wymaga żadnego pozwolenia, ani podłączenie do instalacji kominowej, konieczne jest jednak zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, w którym się znajduje ze względu na emisję CO2.

Aranżacja wnętrza z biokominkiem

Ci, którzy mają biokominki w swoich domach wiedzą, że są one wyjątkowym elementem dekoracyjnym, tworzącym w najzimniejszym wnętrzu przytulną i ciepłą atmosferę. Design kominków ekologicznych jest tak zróżnicowany, że amatorzy wszelkiego rodzaju wnętrz będą w stanie znaleźć coś dla siebie. Ponadto są one niesamowicie modnym dodatkiem.

Biokominki mogą być wbudowane w ścianę i imitować (dzięki polanom ceramicznym) tradycyjne kominki rozpalane drewnem, jednak to ich obudowa dopełnia całość i decyduje o dopasowaniu do wnętrza. Wybór obudów jest niemal nieograniczony - od rzeźbionych ram w klasycznej bieli, po proste i nowoczesne obudowy stalowe. Niektórzy producenci biokominków wykonują także obudowy na zamówienie. Podobnie jest w przypadku biokominków wiszących i wolnostojących, choć te ostatnie najmocniej kojarzą się z nowoczesnością. Moga one mieć postać dużych donic lub wazonów, przypominać płonące rzeźby, czy też być zredukowane do samego paleniska, które z pewnością sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.

Biokominek jest wyjątkowym elementem dekoracyjnym i to on nas zależy w jak dużym stopniu i w jaki sposób zostanie on wyeksponowany.

Ogród i taras z biokominkiem

W sezonie letnim więcej czasu spędzamy pod gołym niebem. W niedużych ogródkach miejskich często brakuje miejsca na palenisko. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się biokominki. Są idealnym rozwiązaniem dla właścicieli tarasów i balkonów, bez względu na ich wielkość. Nie tylko tworzą niepowtarzalny klimat, dają delikatne światło, ale także ciepło. Biokominki zaprojektowane specjalnie na zewnątrz budynku nie stwarzają zagrożenia zaprószenia ognia, a ich konstrukcja nie pozwala na przewrócenie się, czy wylanie paliwa.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Kratki.pl

Innym sposobem na to, aby wokół naszego domu lub mieszkania znalazło się źródło prawdziwego ognia jest biokominek wmontowany w stół. Taki element aranżacyjny z pewnością będzie sprzyjał wszelkiego rodzaju spotkaniom towarzyskim. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko delikatne podniesienie temperatury wokół stołu, ale także ocieplenie atmosfery.

Autor: thinkstockphotos.com

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kominki kaflowe - pomysł do niesztampowych...

Kominki kaflowe wracają do łask. Kafle kominkowe to znakomity materiał do wykonania obudowy kominka. Są nie...

Pomysł na nowoczesny kominek. Galeria

Marzysz o nowoczesnym kominku, którego zaskakująca forma będzie wzbudzać zachwyt? Podsuwamy kilka...

Kafle kominkowe - ceny i wymiary kafli do obudowy...

Zarówno ceny, jak i wymiary kafli kominkowych są dość różnicowane. Koszt kaflowej obudowy...

Kominek w salonie. Stylowa ozdoba wnętrza i...

Kominek to nie tylko ozdoba wnętrza, ale także dodatkowe źródło ciepła. Podpowiadamy, jak wybrać...

5 ładnych kominków z prawdziwych domów, a nie z...

Nie wyobrażali sobie domu bez kominka. Jedni mieli wizję wykończenia kominka od początku, inni szukali jej...