| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi przesuwne, drzwi składane a może harmonijkowe... Zobacz, jak mogą otwierać się drzwi

Drzwi przesuwne, drzwi składane a może harmonijkowe... Zobacz, jak mogą otwierać się drzwi

To, w którą stronę - do środka czy na zewnątrz - będą się otwierały drzwi w naszym domu, zależy przede wszystkim od rodzaju i wielkości pomieszczenia.  

Autor: Piotr Mastalerz

Drzwi mogą się otwierać w różny sposób i w zależności od tego zajmować mniej lub więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Dlatego zanim wybierzemy drzwi, warto chociaż w przybliżeniu rozplanować urządzenie pomieszczeń, w których będziemy je montować.

Jeśli mamy dużo miejsca, bez problemu możemy zamontować tradycyjne i najbardziej popularne drzwi rozwieralne. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe, w których skrzydło jest otwierane przez obrót względem osi pionowej przechodzącej przez boczną krawędź skrzydła (prawą lub lewą). Kupując drzwi, musimy umieć sprecyzować, jakie są nam potrzebne: prawe czy lewe. W drzwiach prawych zawiasy znajdują się po prawej stronie, a otwiera się je prawą ręką do siebie. W lewych – zawiasy znajdują się po lewej stronie, a otwiera się je lewą ręką do siebie.
Mniej miejsca do otwarcia potrzebują drzwi składane (łamane), w których skrzydło podzielone jest na dwa lub więcej elementów. Zamknięte wyglądają jak drzwi rozwieralne lub przesuwne, nie wymagają pozostawienia do ich otwarcia wolnej powierzchni ściany.
Niewiele też miejsca do otwarcia potrzeba na drzwi przesuwne naścienne; trzeba jednak pozostawić miejsce na ścianie. Najmniej miejsca zajmują drzwi przesuwne chowane w ścianie, ale o nich warto pomyśleć już podczas budowy ścian działowych.
Równie wygodne mogą się okazać drzwi harmonijkowe (pojedyncze lub podwójne). Ich skrzydła składają się z wąskich, połączonych zawiasami elementów. Jeśli zdecydujemy się na takie drzwi, lepiej je montować w odpowiednio szerszym otworze, ponieważ po otwarciu zmniejszają one jego szerokość. Najwięcej miejsca wymagają drzwi wahadłowe, w których obrót skrzydła względem osi pionowej przechodzącej przez boczną krawędź jest możliwy na obie strony ściany, drzwi zamykają się samoczynnie ruchem wahadłowym.

Oto kilka zasad, którymi warto się kierować przy wyborze drzwi:

  • To, że drzwi powinny się otwierać do środka pomieszczenia, wynika też z wygody. Gdyby otwierały się na zewnątrz, czyli zazwyczaj na korytarz, powodowałyby utrudnienia w komunikacji (można by nimi nawet uderzyć osobę przechodzącą).
  • Najlepiej, aby drzwi do pokoju otwierały się do środka pomieszczenia. To, czy będą prawe, czy lewe powinniśmy uzależnić od widoku, jaki zobaczymy po ich uchyleniu.
  • Drzwi do łazienek i WC powinny się otwierać na zewnątrz nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też dlatego, by nie utrudniały aranżacji wnętrza, zwykle niezbyt dużego. Oprócz drzwi rozwieralnych można też wybrać składane lub przesuwne.
  • Pomieszczenia strefy dziennej, czyli salon, kuchnia, jadalnia, to miejsca, gdzie drzwi są prawie cały czas otwarte. Można więc z nich w ogóle zrezygnować albo zamontować drzwi przesuwne.
  • Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie tam, gdzie rozwieralne utrudniałyby komunikację. Przesuwając się na ścianę, nie zajmują cennego miejsca.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie w pomieszczeniach często otwartych

Miejsce potrzebne na drzwi a ich rodzaj

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wygodne otwieranie drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne otwieramy i zamykamy wiele razy dziennie, dlatego otwieranie drzwi powinno być wygodne i...

Drzwi przesuwne naścienne i chowane w kasecie....

Gdy tradycyjne drzwi wewnętrzne zajmują zbyt dużo miejsca, lepiej montować drzwi przesuwne. Ten...

Jak wybrać drzwi do nowoczesnej kuchni

Projektując kuchnię zwracamy uwagę głównie na funkcjonalność i estetykę, ale czy pamiętamy o...

Wybór drzwi wewnętrznych. Co trzeba wiedzieć...

Dzielą nasz domowy świat. Mogą być najbardziej wyrafinowanym elementem aranżacji albo dyskretnie wtapiać się...

Drzwi chowane w ścianie

Jeśli chcemy, aby drzwi wewnętrzne swobodnie się otwierały i zamykały, a jednocześnie zależy nam na...