| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie zarówno w małym pomieszczeniu, gdzie liczy się każdy centymetr, jak i w dużym, gdzie skrzydło otwartych drzwi utrudniałoby aranżację wnętrza.

Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi przesuwne otwierają się i zamykają, poruszając się wzdłuż linii ściany. Mogą się odsuwać na ścianę i wtedy po otwarciu są widoczne albo chować w specjalnej kasecie i wtedy znikają w ścianie. Można je zrobić na każdym etapie budowy domu. Sposób montażu zależy od tego, czy ściany już stoją, jak szeroki jest otwór drzwiowy, oraz od tego, ile mamy miejsca na odsunięcie skrzydła drzwi.

Drzwi przesuwające się na ścianę można zamontować, gdy ściany działowe są już zbudowane, a także podczas remontu domu. Wystarczy, jeśli pozostawimy otwór drzwiowy równy wielkości skrzydła i miejsce na ścianie potrzebne do jego odsunięcia. Skrzydło drzwi przesuwa się na wózkach jezdnych po prowadnicy, którą montuje się na ścianie nad otworem drzwiowym lub do sufitu. Podczas otwierania drzwi pozostają widoczne w jednym pomieszczeniu i pod tym względem niewiele się różnią od drzwi rozwieralnych. Prowadnicę maskuje się listwą wykonaną z tego samego materiału co skrzydło drzwi. Prowadnica jest widoczna w jednym pomieszczeniu, w drugim drzwi wyglądają tak, jakby się chowały w ścianie.

Montowane do ściany lub do sufitu

Drzwi naścienne można zamontować zarówno na ścianie murowanej, jak i gipsowo-kartonowej. Najmniej problemów stwarza zamontowanie prowadnicy na ścianie murowanej. Niezależnie od tego, czy jest to ściana konstrukcyjna, czy działowa, ściana i nadproże powinny wytrzymać ciężar zawieszonych na nich drzwi, nawet jeśli jest to ciężkie skrzydło szklane. Ścianę gipsowo-kartonową, aby wytrzymała ciężar zawieszonego na niej skrzydła, należy wzmocnić dodatkowym ceownikiem. Zawieszenie drzwi na ścianie gipsowo-kartonowej należy więc zaplanować na etapie jej wznoszenia. Jeśli drzwi przesuwne mają mieć wysokość pomieszczenia, prowadnicę montujemy do sufitu (do stropu). Nie może to być sufit podwieszany. Aby ukryć prowadnicę, z obu stron montuje się listwy maskujące. Prowadnicę możemy zamontować bezpośrednio do stropu lub pośrednio – poprzez listwę z drewna iglastego.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ważne wymiary

Szerokość skrzydła może wynosić od 60 do 150 cm. Zależy ona od szerokości planowanego otworu oraz od uchwytu, jaki zastosujemy do otwierania skrzydła. Jeżeli uchwyt jest umieszczony w płaszczyźnie skrzydła, nie będzie go można całkowicie odsunąć na ścianę, dlatego skrzydło drzwi musi być o blisko 10 cm szersze niż planowany otwór.
Jeśli zastosujemy uchwyt znajdujący się w czole skrzydła, możemy odsunąć całe skrzydło, a wtedy jego szerokość może być równa szerokości planowanego otworu.
Na ścianie, na którą będą się odsuwać drzwi, trzeba pozostawić miejsce równe szerokości skrzydła.

Jak się otwierają?

Drzwi naścienne mogą być jednoskrzydłowe, wtedy skrzydło drzwi odsuwa się na jedną stronę ściany. Drzwi dwuskrzydłowe mogą być dwustronne – wtedy każde ze skrzydeł odsuwa się na inną stronę. Gdy chcemy mieć drzwi dwuskrzydłowe, a miejsce na odsunięcie skrzydła mamy jedynie po jednej stronie ściany, możemy zrobić drzwi zasuwane teleskopowo – wtedy jedno skrzydło chowa się za drugim. Trzeba jednak pamiętać, że taki rodzaj drzwi wymaga zamontowania szyny dwutorowej.

Wady i zalety

Wadą drzwi naściennych jest to, że na ścianie, na którą się odsuwają, nie można ustawić żadnych mebli, oraz to, że drzwi zawsze są widoczne. Jest nią również ich słaba izolacyjność akustyczna. Ponieważ takie drzwi odstają kilka milimetrów od płaszczyzny ściany, zawsze będą mniej izolowały od dźwięków niż drzwi montowane w kasecie. Zaletą są najłatwiejszy montaż i najtańsze materiały.

Przeczytaj dodatkowo:
Drzwi przesuwne chowane w ścianie i ukryte...

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest łatwy. Szczególnie, gdy chcemy, by spełniały one nasze...

Drzwi wewnętrzne w różnych kolorach to grzech...

Zazwyczaj drzwi wewnętrzne w domach są w kolorze zbliżonym do barwy podłogi. Czy w takim razie zasady...

Drzwi wewnętrzne - drewniane, przesuwne,...

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest łatwy - muszą bowiem pasować do podłogi, ścian i stylu wnętrza....

Drzwi przesuwne chowane w ścianie zaplanuj już na...

Drzwi przesuwne chowane w ścianie to idealne rozwiązanie do wnętrz, w których liczy się każdy...

Wygodne otwieranie drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne otwieramy i zamykamy wiele razy dziennie, dlatego otwieranie drzwi powinno być wygodne i...