Dobór drzwi do stylu wnętrza i wielkości pomieszczeń. Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone?

2020-07-11 11:10

Dobór drzwi do stylu wnętrza i wielkości pomieszczeń to jedna z najtrudniejszych decyzji podczas wykańczania wnętrz. Drzwi wewnętrzne, ich rodzaj i kolor, nadadzą wnętrzu charakter na wiele lat i albo staną się jego integralną częścią albo je zdominują. Do podłóg, ścian, do okien czy do mebli, do stylu wnętrza i wielkosci pomieszczeń – do czego dopasować drzwi wewnętrzne? W jednej kolorystyce czy zastosować kontrasty? Zobacz, co radzą eksperci.

POL-SKONE
Autor: POL-SKONE Drzwi wewnętrzne SUBLIME, POL-SKONE

Najważniejsze jest, by szukać drzwi wewnętrznych w momencie, gdy mamy już kompletną wizję wykończenia mieszkania czy domu, gdyż istotnie wpływają one na ostateczny wygląd wnętrza. Naprawdę warto dobrze przemyśleć, jaki produkt spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Pamiętajmy też, że stawiając na przykład na kontrasty, drzwi staną się ciekawym elementem, który podkreśli dodatkowo inne zabiegi wykończenia wnętrza.

Polecany artykuł:

Drzwi z przylgą czy bez?

Przy doborze drzwi kluczowe znaczenie ma rodzaj pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane, wielkość wnętrza oraz własne upodobania estetyczne. Uwzględniając te czynniki można zdecydować się na drzwi pełne, ze szklanymi aplikacjami lub całkowicie przeszklone.

Drzwi wewnętrzne pełne

Pełne skrzydła świetnie sprawdzą się w jasnych, przestronnych wnętrzach. Będą pasować również do pomieszczeń, w których ważne jest zachowanie poczucia prywatności i ciszy, takich jak gabinet, sypialnia czy łazienka. Drzwi pełne warto wybrać, jeśli chcemy stworzyć wyraźny podział przestrzeni. Ciekawie wyglądają też modele, których powierzchnię dekorują fornirowe aplikacje.

Dobór drzwi z przeszkleniami

Jeśli pomieszczenia są małe i słabo oświetlone, warto zastosować drzwi wypełniane szkłem. Przeszklenia nadają skrzydłom lekkości. Największą zaletą drzwi z przeszkleniami jest przenikanie przez nie światła naturalnego, dzięki czemu wnętrze nabiera ciepła, pogodnego wyglądu i optycznie powiększa się. Z tego względu szczególnie polecane są do niewielkich i słabo doświetlonych przestrzeni. Innym atutem skrzydeł z szybami jest możliwość wglądu do wnętrza bez konieczności otwierania drzwi (całkowitego lub częściowego – w zależności od rodzaju szklenia).

Zobacz jakie rodzaje drzwi polecamy:

Dobór drzwi do stylu wnętrza i wielkości pomieszczeń w mieszanej konfiguracji

– Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze są drzwi pełne, czy przeszklone – każde z nich mogą być bardzo funkcjonalne, jeśli zostaną odpowiednio dobrane do pomieszczenia. Klienci często decydują się na jeden rodzaj skrzydła w całym mieszkaniu, by zachować spójność aranżacji. Jednak równie dobrym pomysłem jest łączenie różnych modeli z tej samej kolekcji, w ramach której dostępne są zarówno konstrukcje pełne, jak i ze szklanymi aplikacjami. Tym sposobem zachowujemy jednolity wygląd mieszkania, każde ze skrzydeł doskonale spełnia swoją rolę, a my otrzymujemy oryginalną aranżację – opowiada o najlepszych trendach Katarzyna Śliwińska.

Szkło może być nieprzezroczyste, z przezroczystą fazą lub z ornamentem. Szprosy grube nadają drzwiom solidny „dworkowy” charakter i dlatego takie drzwi najlepiej pasują do wnętrz rustykalnych. Szprosy cienkie, delikatne tworzą na drzwiach grafikę, są ich dekoracją. Warto też spojrzeć na okna – podziały na drzwiach powinny do nich nawiązywać, by nie wprowadzać mieszanki stylów.

Drzwi wewnętrzne proste czy zdobione?

Jeśli wnętrze ma zdecydowany charakter – na przykład jest stylizowane na jakąś epokę – wtedy drzwi powinny mieć ten sam styl. We wnętrzach mieszczańskich, dworkowych powinno się stosować drzwi płycinowe lub filongowe, a we wnętrzach nowoczesnych płaskie, o ciekawym designie. We wnętrzach mieszanych stylistycznie można stosować zarówno drzwi pełne, jak i zdobione, w zależności od tego, ilu akcentów stylowych potrzebujemy.

Dobór koloru drzwi do stylu wnętrza i wielkości pomieszczeń

Kolor drzwi należy dopasować do całości wnętrza, a nie tylko do jednego z jego elementów – na przykład do podłogi. Warto przeanalizować też takie detale jak okna i meble. Można przyjąć, że nie popełnimy błędu, jeśli do drewnianych okien dobierzemy drewniane drzwi, a do okien malowanych farbą kryjącą – drzwi malowane w ten sam sposób (choć powoduje to spore ograniczenie w wyborze).

Kolor drzwi
Autor: RuckZuck Kolor drzwi można zestawiać ton w ton lub na zasadzie kontrastu do koloru ściany.
  • Drzwi białe. Reguła ta dotyczy zwłaszcza okien malowanych na biało, do których należy dopasować białe drzwi. Trzeba jednak pamiętać, że nadają się one do pomieszczeń jasnych i pełnych światła. Dobrze wyglądają we wnętrzach romantycznych, zwłaszcza gdy mają nutkę romantyzmu – na przykład mały witraż. Białe zdobione drzwi pasują do wnętrz wiktoriańskich i typu amerykańskiego, a filongowe do rustykalnych. Czy jednak do białych okien białe drzwi są obowiązkowe? Nie – można dopasować do nich także drzwi drewniane.
  • Drzwi drewniane. Jeżeli decydujemy się na zastosowanie drzwi drewnianych, musimy dobrze dobrać gatunek i odcień drewna, ponieważ nie wszystkie pasują do każdego wnętrza i do pozostałych jego elementów – podłogi czy mebli. Kolory drewna możemy podzielić na trzy grupy – jasne, średnie i ciemne. Jasne to na przykład klon, buk i jesion. Każdy z nich ma nieco inny ton i rysunek słojów. Klon ma prawie biały, lekko złocisty kolor i delikatny, mało kontrastowy rysunek słojów; buk jest różowawy i ma bardzo niewyraźne słoje; jesion zaś ma kolor słomkowy i szare, wyraźne słoje. Drzwi z jasnego drewna pasują do wnętrz nowoczesnych, w prostym – na przykład skandynawskim – stylu, pełnych światła oraz do pomieszczeń z dużymi płaszczyznami różnych kolorów. Ciemniejsze drewno to czereśnia, jasny orzech, dąb, badi i iroko. Mogą mieć one różne tony – od oliwki do pomarańczowego. Drzwi z takiego rodzaju drewna pasują zarówno do wnętrz stylowych, jak i nowoczesnych. Ciemne gatunki drewna to między innymi mahoń, orzech, wenge i palisander. Mahoń ma zwykle ton czerwonawy, orzech – brązowy. Ciemne drzwi stosujemy we wnętrzach stylowych, choć mogą być też istotnym elementem wystroju nowoczesnych wnętrz awangardowych. Trzeba jednak uważać, aby nie zdominowały pomieszczenia.

Uwaga! Zawsze powinniśmy się upewnić, czy wybrane przez nas drzwi będą pasowały kolorystycznie do pomieszczeń z obu stron.

Drzwi wewnętrzne: jakie okucia?

Mogą być proste lub ozdobne, złote, srebrne, matowe. Najważniejsze, by pasowały do stylu drzwi, do całego wnętrza i do innych elementów metalowych. Złote okucia harmonizują z drzwiami bogato rzeźbionymi, niezależnie od tego, czy są drewniane, czy malowane. Matowe złoto czy mosiądz są dyskretniejsze, więc proste okucia w tym kolorze można stosować do drzwi o spokojnej stylizacji i nowoczesnych. Do wnętrz awangardowych należy wybierać proste formy okuć w kolorze srebrnym, chyba że we wnętrzu przeważa metal w kolorze złota. Bogato zdobiona, fantazyjna klamka może dobrze wyglądać w drzwiach nowoczesnych. Jest wtedy jak broszka uatrakcyjniająca spokojną płaszczyznę. W drzwiach klasycznych klamka i zamek powinny się znajdować na wspólnym szyldzie. Dwa oddzielne szyldy powodują, że drzwi nie są już całkiem stylowe. Do nowoczesnych drzwi mogą pasować wynalazki najnowszej generacji, jak klamka ze szkła. Jeśli drzwi mają metalowe wstawki, okucia powinny być w tym samym kolorze.

Pamiętaj
POL-SKONE

Autor: POL-SKONE

Drzwi Merbau Royal H, POL-SKONE

  • Wybierając drzwi do wnętrza, warto wziąć pod uwagę swój temperament – jedni lubią duże kontrasty i nietypowe kształty, drudzy klasyczne rozwiązania.
  • Zastanówmy się, czy wybrane drzwi nie zablokują w przyszłości możliwości odmienienia – chociażby tylko kolorystycznego – wnętrza.
  • Fantazyjne wzory, agresywne zdobienia i wymyślne kształty nudzą się po pewnym czasie. Upewnijmy się więc, że o naszym wyborze nie decyduje chwilowy impuls i najlepiej odłóżmy decyzję na kilka dni.
  • Po określeniu stylu wnętrza nie rozpraszajmy uwagi tymi modelami, które do niego nie pasują. To ułatwi i ograniczy wybór.
  • Wszystkie drzwi widoczne z jednego pomieszczenia powinny mieć ten sam wzór – jeśli więc łączymy na przykład drzwi szklone z pełnymi, powinniśmy sprawdzić, czy wybrany producent oferuje je w tej samej linii wzorniczej.
  • Do pomieszczeń reprezentacyjnych wybierzmy drzwi wyższe, dwuskrzydłowe albo mocno przeszklone z dekoracją szkła, ale z tej samej serii co pozostałe.
  • Gdy chcemy ukryć drzwi, powinny one być w kolorze ściany i całkiem gładkie. Obecnie są dostępne  drzwi zlicowane ze ścianą, można je zamówić w wybranym kolorze RAL. 
  • Do drewnianej podłogi niekoniecznie musimy wybrać drewniane drzwi w identycznym kolorze. Wystarczy, by były dobrane do siebie kolorystycznie.
  • Jeśli okna przysłaniamy firankami czy zasłonami, ich kolor nie ma tak dużego wpływu na wybór drzwi.

Kupujesz drzwi? Rozwiąż QUIZ i sprawdź, czy znasz pojęcia i parametry z nimi związane:

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:

Więcej o drzwiach wewnętrznych:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie