| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi chowane w ścianie

Drzwi chowane w ścianie

Jeśli chcemy, aby drzwi wewnętrzne swobodnie się otwierały i zamykały, a jednocześnie zależy nam na zachowaniu jak największej przestrzeni użytkowej we wnętrzu, dobrym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, których skrzydło znika w ścianie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi chowane w ścianie

Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi chowane w ścianie

Drzwi przesuwne powstały z myślą o pomieszczeniach, w których liczy się każdy metr kwadratowy. Nie zajmują miejsca podczas otwierania (ich skrzydło nie utrudnia komunikacji), w związku z czym pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń rozdzielanych pomieszczeń.

Takie drzwi można montować na dwa sposoby: tak, aby przesuwały się na ścianę lub chowały w niej. To drugie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, gdyż umożliwia dowolną aranżację wnętrza – na ścianie, która kryje drzwi, możemy powiesić półki lub postawić bezpośrednio przy niej meble.

Decyzje na czas

Montaż drzwi chowanych w ścianie trzeba zaplanować już na etapie projektowania, a najpóźniej stawiania ściany działowej, tak aby można było zamontować w niej kasetę, w której będzie się chować skrzydło drzwi. Konieczne jest także dobranie odpowiedniej szerokości otworu drzwiowego – powinna być ona co najmniej dwukrotnie większa niż szerokość skrzydła (niektórzy producenci wymagają, aby do tego wymiaru doliczyć dodatkowe 5-10 cm). Jeśli więc zamierzamy zamontować w ścianie drzwi składające się z dwóch skrzydeł o szerokości 70 cm każde, otwór drzwiowy powinien mieć około trzech metrów szerokości (2x70 cm na skrzydła + 2x80 cm na kasety daje w sumie 300 cm).

Jaka ściana, taka kaseta

Do montażu drzwi przesuwnych stosuje się specjalne systemy zawierające wszystkie elementy niezbędne do zbudowania ścianki osłonowej. Najważniejszym z nich jest kaseta dostępna w dwóch rodzajach: do montażu w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych oraz w ścianach murowanych.

Kasety do montażu w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych wykonuje się z profili aluminiowych lub ze stali nierdzewnej, składając je w całość dopiero na miejscu budowy. Grubość kaset jest dostosowana do grubości profili, z których wykonuje się konstrukcje lekkich ścian działowych – najczęściej mają one 10 lub 12,5 cm (profil U75 odpowiada kasecie o grubości 10 cm, U100 – 12,5 cm). Można także spotkać kasety uniwersalne, które sprawdzają się w przypadku obu grubości ścian. Po zamontowaniu do konstrukcji ściany kasetę okłada się z obu stron płytami gipsowo-kartonowymi.

Kasety do ścian murowanych przystosowane są do montażu w ścianach grubości 10, 17,5 lub 18 cm – w zależności od sposobu, w jaki otwierają się drzwi. Z tego względu najpierw należy wybrać drzwi z kasetą, a następnie do jej grubości dostosować grubość ściany działowej. Masywny, odporny na uciski boczne szkielet kasety z ocynkowanej blachy może być stosowany zarówno w ścianach działowych, jak i nośnych. Kasetę do ścian murowanych kupuje się jako gotowy do montażu produkt. Pokryta jest siatką do tynkowania, dzięki której można ją bez trudu wykończyć tynkiem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Drzwi przesuwne naścienne i chowane w kasecie....

Gdy tradycyjne drzwi wewnętrzne zajmują zbyt dużo miejsca, lepiej montować drzwi przesuwne. Ten...

Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone? Do...

Drzwi wewnętrzne pełne stosujemy, aby zasłonić lub wyciszyć jakieś pomieszczenie w domu. Drzwi te znakomicie...

Jak zbudować garderobę i jakie drzwi wybrać:...

Najpraktyczniejsze w garderobie są drzwi przesuwne. Dzięki nim zaoszczędzasz miejsce, poza tym są eleganckie...

Jak zaprojektować przedpokój i drzwi, aby nie...

Projektując przedpokój i korytarz w domu, w którym mieszka osoba poruszająca się na...

Drzwi przesuwne, drzwi składane a może...

To, w którą stronę - do środka czy na zewnątrz - będą się otwierały drzwi w naszym domu, zależy przede...