| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi chowane w ścianie

Drzwi chowane w ścianie

Jeśli chcemy, aby drzwi wewnętrzne swobodnie się otwierały i zamykały, a jednocześnie zależy nam na zachowaniu jak największej przestrzeni użytkowej we wnętrzu, dobrym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, których skrzydło znika w ścianie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi chowane w ścianie

Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi chowane w ścianie

Drzwi przesuwne powstały z myślą o pomieszczeniach, w których liczy się każdy metr kwadratowy. Nie zajmują miejsca podczas otwierania (ich skrzydło nie utrudnia komunikacji), w związku z czym pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń rozdzielanych pomieszczeń.

Takie drzwi można montować na dwa sposoby: tak, aby przesuwały się na ścianę lub chowały w niej. To drugie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, gdyż umożliwia dowolną aranżację wnętrza – na ścianie, która kryje drzwi, możemy powiesić półki lub postawić bezpośrednio przy niej meble.

Decyzje na czas

Montaż drzwi chowanych w ścianie trzeba zaplanować już na etapie projektowania, a najpóźniej stawiania ściany działowej, tak aby można było zamontować w niej kasetę, w której będzie się chować skrzydło drzwi. Konieczne jest także dobranie odpowiedniej szerokości otworu drzwiowego – powinna być ona co najmniej dwukrotnie większa niż szerokość skrzydła (niektórzy producenci wymagają, aby do tego wymiaru doliczyć dodatkowe 5-10 cm). Jeśli więc zamierzamy zamontować w ścianie drzwi składające się z dwóch skrzydeł o szerokości 70 cm każde, otwór drzwiowy powinien mieć około trzech metrów szerokości (2x70 cm na skrzydła + 2x80 cm na kasety daje w sumie 300 cm).

Jaka ściana, taka kaseta

Do montażu drzwi przesuwnych stosuje się specjalne systemy zawierające wszystkie elementy niezbędne do zbudowania ścianki osłonowej. Najważniejszym z nich jest kaseta dostępna w dwóch rodzajach: do montażu w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych oraz w ścianach murowanych.

Kasety do montażu w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych wykonuje się z profili aluminiowych lub ze stali nierdzewnej, składając je w całość dopiero na miejscu budowy. Grubość kaset jest dostosowana do grubości profili, z których wykonuje się konstrukcje lekkich ścian działowych – najczęściej mają one 10 lub 12,5 cm (profil U75 odpowiada kasecie o grubości 10 cm, U100 – 12,5 cm). Można także spotkać kasety uniwersalne, które sprawdzają się w przypadku obu grubości ścian. Po zamontowaniu do konstrukcji ściany kasetę okłada się z obu stron płytami gipsowo-kartonowymi.

Kasety do ścian murowanych przystosowane są do montażu w ścianach grubości 10, 17,5 lub 18 cm – w zależności od sposobu, w jaki otwierają się drzwi. Z tego względu najpierw należy wybrać drzwi z kasetą, a następnie do jej grubości dostosować grubość ściany działowej. Masywny, odporny na uciski boczne szkielet kasety z ocynkowanej blachy może być stosowany zarówno w ścianach działowych, jak i nośnych. Kasetę do ścian murowanych kupuje się jako gotowy do montażu produkt. Pokryta jest siatką do tynkowania, dzięki której można ją bez trudu wykończyć tynkiem.

Przeczytaj dodatkowo:
Drzwi w salonie, kuchni, holu. Jakie są...

Drzwi mogą być najbardziej wyrafinowanym elementem aranżacji albo dyskretnie wtapiać się w ścianę. Jak dobrać...

Drzwi przesuwne naścienne i chowane w kasecie....

Gdy tradycyjne drzwi wewnętrzne zajmują zbyt dużo miejsca, lepiej montować drzwi przesuwne. Ten...

Wybór drzwi wewnętrznych. Co trzeba wiedzieć...

Dzielą nasz domowy świat. Mogą być najbardziej wyrafinowanym elementem aranżacji albo dyskretnie wtapiać się...

Drzwi przeszklone. Jakie wybrać drzwi wewnętrzne...

Przeszklone drzwi wewnętrzne porządkują i kształtują przestrzeń wnętrz, pozwalając uzyskać efektowną oś...

Drzwi przesuwne chowane w ścianie i ukryte...

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest łatwy. Szczególnie, gdy chcemy, by spełniały one nasze...

Drzwi przesuwne chowane w ścianie zaplanuj już na...

Drzwi przesuwne chowane w ścianie to idealne rozwiązanie do wnętrz, w których liczy się każdy...