| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Zamiast firan

Zamiast firan

Tradycyjne, śnieżnobiałe firany, które królowały w oknach polskich mieszkań przez dziesięciolecia, są obecnie chętnie zastępowane żaluzjami lub roletami z materiału. 

Tradycyjne, śnieżnobiałe firany, które królowały w oknach polskich mieszkań przez dziesięciolecia, są obecnie chętnie zastępowane żaluzjami lub roletami z materiału. Żaluzje, choć chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewniają intymność, tworzą we wnętrzu mniej przytulny klimat niż rolety z kolorowych tkanin, które mogą być gładkie lub wzorzyste, a także rozmaicie ściągane. Szczególnie modne są rolety rzymskie (składane w harmonijkę) lub weneckie (dodatkowo marszczone) – polecane do eleganckich i klasycznych wnętrz.
Wybierając tego rodzaju rozwiązanie, warto pamiętać, że rolety wykonane z grubszych tkanin w ciemnych, nasyconych kolorach, dodatkowo uzupełnione zasłonami, mogą przytłoczyć i zaciemnić małe wnętrze, dlatego lepiej wybrać jasne materiały lub poprzestać jedynie na roletach.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 670

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 670

Równie ciekawym pomysłem jest zastosowanie w oknach nietypowych przesłon wykonanych np. z koralików, piórek czy wstążek. Nawleczone na pionowe rzędy żyłek albo sznurków będą efektowną dekoracją okna. Nowością są także mocowane w oknach ruchome stelaże i ekrany obite materiałem (możemy je zrobić samodzielnie). Modułowa konstrukcja składa się z kilku elementów, które mogą zasłaniać lub odsłaniać dowolne partie okna. Ten typ przesłon sprawdzi się znakomicie w mieszkaniu urządzonym nowocześnie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny wybrać: aloes...

Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny...

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...

Kreatywna (bez-donicowa) uprawa roślin pokojowych

Z reguły rośliny pokojowe uprawia się w donicach lub skrzyniach. Tymczasem w przypadku niektórych...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.