| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Zamiast firan

Zamiast firan

Tradycyjne, śnieżnobiałe firany, które królowały w oknach polskich mieszkań przez dziesięciolecia, są obecnie chętnie zastępowane żaluzjami lub roletami z materiału. 

Tradycyjne, śnieżnobiałe firany, które królowały w oknach polskich mieszkań przez dziesięciolecia, są obecnie chętnie zastępowane żaluzjami lub roletami z materiału. Żaluzje, choć chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewniają intymność, tworzą we wnętrzu mniej przytulny klimat niż rolety z kolorowych tkanin, które mogą być gładkie lub wzorzyste, a także rozmaicie ściągane. Szczególnie modne są rolety rzymskie (składane w harmonijkę) lub weneckie (dodatkowo marszczone) – polecane do eleganckich i klasycznych wnętrz.
Wybierając tego rodzaju rozwiązanie, warto pamiętać, że rolety wykonane z grubszych tkanin w ciemnych, nasyconych kolorach, dodatkowo uzupełnione zasłonami, mogą przytłoczyć i zaciemnić małe wnętrze, dlatego lepiej wybrać jasne materiały lub poprzestać jedynie na roletach.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 670

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 670

Równie ciekawym pomysłem jest zastosowanie w oknach nietypowych przesłon wykonanych np. z koralików, piórek czy wstążek. Nawleczone na pionowe rzędy żyłek albo sznurków będą efektowną dekoracją okna. Nowością są także mocowane w oknach ruchome stelaże i ekrany obite materiałem (możemy je zrobić samodzielnie). Modułowa konstrukcja składa się z kilku elementów, które mogą zasłaniać lub odsłaniać dowolne partie okna. Ten typ przesłon sprawdzi się znakomicie w mieszkaniu urządzonym nowocześnie.

Przeczytaj dodatkowo:
Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny warto wybrać do...

Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny do...

Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w...

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle...

Jajka wielkanocne w kształcie zwierzątek

Prezentujemy słodkie dekoracje wielkanocne dla dzieci. Stwórz razem z nami ozdoby w kształcie...

Jak ocieplić i doświetlić wnętrze jesienią i...

Lampiony i świeczniki to detale, które z powodzeniem rozjaśnią i ocieplą wnętrze podczas jesiennych i...

Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...