| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Zamiast firan

Zamiast firan

Tradycyjne, śnieżnobiałe firany, które królowały w oknach polskich mieszkań przez dziesięciolecia, są obecnie chętnie zastępowane żaluzjami lub roletami z materiału. 

Tradycyjne, śnieżnobiałe firany, które królowały w oknach polskich mieszkań przez dziesięciolecia, są obecnie chętnie zastępowane żaluzjami lub roletami z materiału. Żaluzje, choć chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewniają intymność, tworzą we wnętrzu mniej przytulny klimat niż rolety z kolorowych tkanin, które mogą być gładkie lub wzorzyste, a także rozmaicie ściągane. Szczególnie modne są rolety rzymskie (składane w harmonijkę) lub weneckie (dodatkowo marszczone) – polecane do eleganckich i klasycznych wnętrz.
Wybierając tego rodzaju rozwiązanie, warto pamiętać, że rolety wykonane z grubszych tkanin w ciemnych, nasyconych kolorach, dodatkowo uzupełnione zasłonami, mogą przytłoczyć i zaciemnić małe wnętrze, dlatego lepiej wybrać jasne materiały lub poprzestać jedynie na roletach.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 670

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 670

Równie ciekawym pomysłem jest zastosowanie w oknach nietypowych przesłon wykonanych np. z koralików, piórek czy wstążek. Nawleczone na pionowe rzędy żyłek albo sznurków będą efektowną dekoracją okna. Nowością są także mocowane w oknach ruchome stelaże i ekrany obite materiałem (możemy je zrobić samodzielnie). Modułowa konstrukcja składa się z kilku elementów, które mogą zasłaniać lub odsłaniać dowolne partie okna. Ten typ przesłon sprawdzi się znakomicie w mieszkaniu urządzonym nowocześnie.

Przeczytaj dodatkowo:
Jajka wielkanocne w kształcie zwierzątek

Prezentujemy słodkie dekoracje wielkanocne dla dzieci. Stwórz razem z nami ozdoby w kształcie...

Jak ocieplić i doświetlić wnętrze jesienią i...

Lampiony i świeczniki to detale, które z powodzeniem rozjaśnią i ocieplą wnętrze podczas jesiennych i...

Rośliny doniczkowe w sypialni. Jakie wybrać, by...

Nie należy unikać obecności roślin doniczkowych w sypialni. Istnieją gatunki, które nocą produkują...

Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w...

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Jak aranżować rośliny pokojowe?

Ważną rolą roślin w domu, poza dostarczaniem tlenu, oczyszczaniem i nawilżaniem powietrza, jest dekoracja...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.