Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Domowe porządki. Sposoby czyszczenia żaluzji, rolet, plis i paneli okiennych

Domowe porządki. Sposoby czyszczenia żaluzji, rolet, plis i paneli okiennych

Wiosenne porządki czekają każdego z nas. Jeżeli jednak decydujesz się na generalne sprzątnie domu, nie ominie cię mycie okien, pranie firan i zasłon, a także czyszczenie rolet i żaluzji. Zobacz, jak to zrobić skutecznie.

Autor: Dormax Design Szczotka do żaluzji

Rolety i żaluzje, a także praktyczne plisy, wertikale, maty i panele okienne na stałe zagościły w naszych oknach. Problemem może być ich odpowiednie czyszczenie, tak by ich nie uszkodzić.

Sposób czyszczenia osłon okiennych zależy bowiem nie tylko od ich rodzaju, ale także materiału z jakiego są wykonane.

Co przygotować, przed czyszczeniem rolet i żaluzji?

Niezależnie od rodzaju osłon okiennych, przed rozpoczęciem czyszczenia, warto ocenić stan ich zabrudzenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wystarczy przetarcie ich suchą szmatką.

Jeżeli jednak są na nich plamy lub zacieki, bez wątpienia należy je w odpowiedni sposób wyczyścić, umyć lub uprać. Istotny jest nie tylko sposób czyszczenia, ale także odpowiednie środki myjące.

W tym celu przydatne będą:

  • płyn do mycia,
  • bawełniane i flanelowe szmatki,
  • ściereczki do kurzu,
  • gąbka,
  • środek nabłyszczający.

Do czyszczenia żaluzji najlepiej użyć specjalnej szczoteczki. Składa się ona z 2 do 7 futrzanych wałeczków umieszczonych równolegle w odległości odpowiadającej standardowym odstępom piór żaluzji, co pozwala odkurzać jednocześnie kilka pasm, znacznie ułatwiając pracochłonną czynność. Można też zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza lub przyrząd do czyszczenia żaluzji.

Zobacz koniecznie, jak osłony okienne odmieniają wnętrze

Od czego zacząć czyszczenie osłon okiennych?

Wszelkie prace związane z czyszczeniem rolet i żaluzji trzeba rozpocząć od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów. W przeciwnym razie w trakcie czyszczenia na mokro nieusunięty kurz zostanie rozmazany.

Czyszczenie żaluzji z PCV, aluminium i drewnianych

Żaluzje z PVC i tworzyw sztucznych można czyścic letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przed przystąpieniem do mycia warto przetrzeć każde pióro z osobna ściereczką do kurzu.

Po usunięciu wierzchniej warstwy kurzu należy usunąć z lamelek wszelkie nieczystości i plamy. W tym celu trzeba przetrzeć zwilżoną szmatką dokładnie każdy listek żaluzji, a następnie wytrzeć do sucha.

W przypadku mocno zabrudzonych żaluzji, można urządzić im kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu np. płynu do naczyń. Wówczas wystarczy przetrzeć je gąbką z pianą, a po umyciu dokładnie osuszyć.

Umycie żaluzji w wannie nie jest trudne, kłopot natomiast może sprawić ich zdemontowanie i ponowny montaż.

Należy pamiętać o wyczyszczeniu elementów dodatkowych. Sznureczki do ściągania żaluzji „pierzemy”, pocierając gąbką ze spienionym płynem do naczyń, proszkiem do prania lub odrobiną wybielacza (jeśli oczywiście są w kolorze białym).

Żaluzje aluminiowe – zgodnie z zaleceniami ekspertów – trzeba odkurzyć i wypolerować flanelową szmatką. Aluminium matowieje pod wpływem wilgoci, nie wolno więc czyścić ich na mokro.

Żaluzje drewniane najlepiej czyścić na sucho, używając szmatki oraz środka nabłyszczającego do mebli drewnianych.

Jeśli żaluzje z drewna długo nie były odkurzane, są zapewne bardzo zabrudzone i przetarcie na sucho nie wystarczy. Wówczas do ich czyszczenia należy użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Na początku żaluzje przecieramy, każdą z osobna wilgotną szmatką, a następnie osuszamy. Na końcu można delikatnie spryskać je środkiem do nabłyszczania powierzchni drewnianych w spreju i przetrzeć suchą szmatką.

Jeżeli istnieje taka możliwość, warto ułatwić sobie pracę, zdejmując żaluzje z okna. Wówczas można oczyścić je nie tylko wygodniej i szybciej, ale i dokładniej.

Żaluzje bambusowe mają lamele wykonywane ze sklejonych i sprasowanych pędów bambusa. Po odkurzeniu mogą być czyszczone na mokro.

Żaluzje ventex to żaluzje poziome, których listki wykonane są z tkaniny. Należy czyścić je na sucho, ściśle według zaleceń producenta.

Żaluzje skórzane należy czyścić na sucho, ponieważ woda i wilgoć mogą spowodować zniszczenie i spękanie materiału. Do tego typu żaluzji zaleca się odkurzanie z użyciem końcówki z włosiem.

Wiosenny bukiet kwiatów - nie tylko na Dzień Kobiet. Zobacz najciekawsze propozycje florystów

Wiosenny bukiet kwiatów składający się np. z najpiękniejszych o tej porze roku hiacyntów, tulipanów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dodatki do wnętrz w stylu barokowym - GALERIA

Dodatki w stylu barokowym są częstym elementem aranżacji wnętrz. Wybór wzorów i kolorów...

Stroik wielkanocny. Oryginalna ozdoba...

Stroiki wielkanocne są piękną ozdobą zarówno świątecznego stołu, jak i całego mieszkania. 

Dekoracja ścian: gdzie najlepiej powiesić w domu...

Obrazy to tradycyjna dekoracja ściany i sposób na wystrój wnętrza. Dekoracja ta może jednak być wykorzystana...

Idealne dodatki do małego salonu

Sofa to najważniejszy mebel w salonie, Jest najbardziej użyteczna, dlatego powinna być wygodna i...

Dekoracje stołu na Wielkanoc. 10 pomysłów, jak...

Stół wielkanocny to wizytówka każdego domu podczas świąt. To wokół niego zbiera się cała rodzina, by ...

Wiosenny bukiet kwiatów - nie tylko na Dzień...

Wiosenny bukiet kwiatów składający się np. z najpiękniejszych o tej porze roku hiacyntów, tulipanów czy...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.