| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Ubieramy okna

Ubieramy okna

Okno jest tą częścią pomieszczenia, która przy niewielkim nakładzie finansowym może przechodzić szybkie metamorfozy... 

Wygląd oprawy okna powinien być zawsze podporządkowany charakterowi pomieszczenia. Jeśli jest ono urządzone w stylu ekologicznym, najbardziej odpowiednie będą tkaniny naturalne, np. len. W klasycznym, eleganckim salonie lepiej sprawdzą się zasłony z tafty, żakardu lub brokatu. Dlatego, niezależnie od trendów lansowanych w danym sezonie, w każdej z nowych kolekcji tkanin okiennych wprowadzanych na rynek co pół roku obecne są wszystkie najważniejsze rodzaje począwszy od klasyki po nowoczesne, awangardowe propozycje. Ponieważ każdy styl ma swoich zwolenników, projektanci tkanin starają się też, by każdy z nas znalazł wariant odpowiadający indywidualnym upodobaniom.

Sposoby marszczenia zasłon są zawsze dopasowane do charakteru, wyglądu i rodzaju tkaniny. Najpopularniejsze jest marszczenie ołówkowe (w równych odstępach) - to drapowanie idealnie pasuje do obowiązującego teraz trendu etnicznego i rustykalnego bazującego na naturalności i prostocie. Podobnie jak szelki i romantyczne troczki wiązane na drewnianym lub metalowym drążku. Zamiast tradycyjnego marszczenia i mocowania zasłon za pomocą żabek czy kółek, można też fantazyjnie udrapować tkaninę bezpośrednio na karniszu, przewieszając ją przez drążek lub okręcając wokół niego i luźno puszczając jej końce. W ten sposób w górnym rejestrze okna powstaje nietypowy lambrekin. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możemy bardzo szybko zmienić wygląd okiennej dekoracji - a to z kolei jest najłatwiejszym i najtańszym sposobem na odmianę mieszkania.

Tym samym kryteriom co marszczenie podlega także upinanie i ozdobne podwiązywanie zasłon. To wzór i rodzaj tkaniny decyduje o sposobie jej zebrania i udrapowania. Inaczej układają się tkaniny sztywne, które najlepiej puścić luźno, a inaczej lejące i zwiewne, które można drapować fantazyjnie i na wiele sposobów, np. warstwowo - wieszając tkaniny w kilku rzędach.

Także tradycyjne karnisze coraz częściej zastępujemy nowymi rozwiązaniami, np. naciągami ze stalowych linek. Cienkie i delikatne linki nadają lekkości okiennym draperiom. Zamiast klasycznego drążka można także zamocować nad oknem rząd drewnianych kołków, na których zawiesimy zasłony.

Przeczytaj dodatkowo:
Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...

Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny warto wybrać do...

Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny do...

Modne rośliny pokojowe - 7 roślin pokojowych do...

Rośliny pokojowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej...

Jak ocieplić i doświetlić wnętrze jesienią i...

Lampiony i świeczniki to detale, które z powodzeniem rozjaśnią i ocieplą wnętrze podczas jesiennych i...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...