| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Ubieramy okna

Ubieramy okna

Okno jest tą częścią pomieszczenia, która przy niewielkim nakładzie finansowym może przechodzić szybkie metamorfozy... 

Wygląd oprawy okna powinien być zawsze podporządkowany charakterowi pomieszczenia. Jeśli jest ono urządzone w stylu ekologicznym, najbardziej odpowiednie będą tkaniny naturalne, np. len. W klasycznym, eleganckim salonie lepiej sprawdzą się zasłony z tafty, żakardu lub brokatu. Dlatego, niezależnie od trendów lansowanych w danym sezonie, w każdej z nowych kolekcji tkanin okiennych wprowadzanych na rynek co pół roku obecne są wszystkie najważniejsze rodzaje począwszy od klasyki po nowoczesne, awangardowe propozycje. Ponieważ każdy styl ma swoich zwolenników, projektanci tkanin starają się też, by każdy z nas znalazł wariant odpowiadający indywidualnym upodobaniom.

Sposoby marszczenia zasłon są zawsze dopasowane do charakteru, wyglądu i rodzaju tkaniny. Najpopularniejsze jest marszczenie ołówkowe (w równych odstępach) - to drapowanie idealnie pasuje do obowiązującego teraz trendu etnicznego i rustykalnego bazującego na naturalności i prostocie. Podobnie jak szelki i romantyczne troczki wiązane na drewnianym lub metalowym drążku. Zamiast tradycyjnego marszczenia i mocowania zasłon za pomocą żabek czy kółek, można też fantazyjnie udrapować tkaninę bezpośrednio na karniszu, przewieszając ją przez drążek lub okręcając wokół niego i luźno puszczając jej końce. W ten sposób w górnym rejestrze okna powstaje nietypowy lambrekin. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możemy bardzo szybko zmienić wygląd okiennej dekoracji - a to z kolei jest najłatwiejszym i najtańszym sposobem na odmianę mieszkania.

Tym samym kryteriom co marszczenie podlega także upinanie i ozdobne podwiązywanie zasłon. To wzór i rodzaj tkaniny decyduje o sposobie jej zebrania i udrapowania. Inaczej układają się tkaniny sztywne, które najlepiej puścić luźno, a inaczej lejące i zwiewne, które można drapować fantazyjnie i na wiele sposobów, np. warstwowo - wieszając tkaniny w kilku rzędach.

Także tradycyjne karnisze coraz częściej zastępujemy nowymi rozwiązaniami, np. naciągami ze stalowych linek. Cienkie i delikatne linki nadają lekkości okiennym draperiom. Zamiast klasycznego drążka można także zamocować nad oknem rząd drewnianych kołków, na których zawiesimy zasłony.

Przeczytaj dodatkowo:
Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Jak pielęgnować storczyki? Doniczka do storczyka...

Pielęgnacja storczyków jest wymagająca. Niezwykle ważne jest ustawienie ich w odpowiednim miejscu i...

Jak urządzić ciepłe i przytulne wnętrze? Piękne...

Przemija moda na surowe wnętrza, wolne od tkanin dekoracyjnych. Do łask wracają zasłony, dekoracyjne poduchy...

Wielki powrót lnu na salony. Zobacz lniane...

Swój renesans len zawdzięcza nowoczesnej technice wytwarzania tkanin dekoracyjnych. Nowy len nie...

Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w...

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle...

Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.