| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Tapety do mycia i szorowania

Tapety do mycia i szorowania

Ścianę narażone na zabrudzenia, a także te, które mają kontakt z wodą, można skutecznie zabezpieczyć. Służą do tego specjalne rodzaje tapet.

Do mycia

Jeśli chcemy wykleić ścianę, która łatwo się brudzi (np. w pokoju dziennym), wybierzmy tapetę zmywalną. Papier będzie wtedy pokryty cienką warstwą bezbarwnego tworzywa sztucznego.

Tapeta akrylowa jest  produkowana z papieru, pokrytego warstwą pianki akrylowej. Najbardziej pasuje do sypialni – tworzy na ścianie wyraźną strukturę, sprawia, że wnętrze staje się przytulne, izoluje od zimna i hałasu, ale jest podatna na ścieranie. Może być biała lub kolorowa, często jest wzorzysta. Przy kolejnym remoncie, gdy tapeta jest brudna, można ją pomalować.

Bardzo efektowną tapetą jest tzw. raufaza, czyli tapeta do malowania. Składają się na nią dwie lub trzy warstwy papieru, pomiędzy którymi umieszczone są wiórki drewna. Ich kształt i grubość nadają tapecie strukturę. Do wyboru jest 10 różnych struktur. Raufaza zwykle jest biała (ale bywa także kolorowa) i przygotowana do malowania farbą emulsyjną. Ze względu na swoją grubość najlepiej maskuje nierówności podłoża. Po pokryciu emulsją lateksową lub lateksowo-akrylową staje się wodoodporna. Raufazę kupujemy w rolkach długości 17,20 m albo 33,50 m (szerokość tradycyjna 0,53 m), ale dostępne są także rolki o wymiarach 125,00 x 0,75 m.

Popularne są papierowe tapety na flizelinie. Są droższe, ale układa się je dużo szybciej i łatwiej, bo klej wystarczy nanieść tylko na ścianę, a nie – jak w przypadku tradycyjnych tapet – także na papier. Zużywa się go wtedy mniej, a warstwa flizeliny zabezpiecza tapetę przed marszczeniem się, nadrywaniem i rozciąganiem. Później tapetę łatwo oderwać na sucho (wystarczy jedno silne pociągnięcie), a na ścianie zostaje warstwa flizeliny (w przypadku tapet winylowych na flizelinie), którą można wykorzystać jako podkład pod farbę albo nową tapetę. Gdy zrywamy tapetę ze 100% flizeliny, na ścianie nie zostaje nic. Tapety na flizelinie są bardzo ciepłe, dobrze tłumią hałas i kryją nierówności ścian.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1605

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1605

Do szorowania

Tapetę można położyć nawet w miejscach kiedyś zarezerwowanych dla płytek ceramicznych, np. w kuchni przy zlewozmywaku albo w łazience. Tapeta winylowa – bo o niej mowa – jest wprawdzie mniej trwała niż glazura, ale znacznie tańsza i o wiele łatwiejsza do położenia. Można ją szorować, jest odporna na wodę, ścieranie i chemiczne środki do czyszczenia, więc należy do najtrwalszych tapet. W sklepie łatwo ją rozpoznać po wzorze – płytek, cegieł, kamiennych murów, drewna (choć często bywają też winyle jednobarwne, imitujące np. piaskowiec). Mamy do wyboru dwa rodzaje takich tapet:

  • „płaskie”, wykonane z papieru pokrytego cienką i gładką warstwą tworzywa. Cienkie, a mimo to trwałe. Mają błyszczącą powłokę, więc rozjaśniają i optycznie powiększają wnętrze. Niestety, nie kryją zbyt dobrze nierówności i rys na ścianach;
  • „spieniane” – z mieszaniny papieru i specjalnego PCW. Z wyglądu przypominają grubą piankę o matowej powierzchni.

Żeby ułatwić sobie pracę, można kupić tapetę winylową na flizelinie. Wszystkie tapety z winylu raczej nie przepuszczają powietrza i pary wodnej, ale zależy to od ilości tworzywa.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...

Jajka wielkanocne w kształcie zwierzątek

Prezentujemy słodkie dekoracje wielkanocne dla dzieci. Stwórz razem z nami ozdoby w kształcie...

Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Bombki ze styropianu z cekinami. Jak zrobić...

Bombki ze styropianu to świetny materiał na oryginalne ozdoby choinkowe. Zobacz, jak zrobić bombki ze...