| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Storczyki dla początkujących. Radzimy, jak stworzyć własną kolekcję storczyków?
Uprawa i pielęgnacja storczyków

Storczyki dla początkujących. Radzimy, jak stworzyć własną kolekcję storczyków?

Marzysz o własnej kolekcji storczyków? Zanim kupisz swój pierwszy okaz - zastanów się czy będziesz mógł zapewnić mu odpowiednie warunki w mieszkaniu. Storczyki, aby dobrze rosły, potrzebują odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza; ważne jest również światło. Jak założyć własną hodowlę storczyków? Zobacz porady Moniki Włodarczyk z Warszawskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei.

Storczyki z powodzeniem można uprawiać w mieszkaniach. Decydując się jednak na zakup storczyków, musimy pamiętać o ich wymaganiach. Od tego, czy możemy je spełnić zależy, jak długo będziemy cieszyć się wspaniałymi kwiatami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Najczęściej przygoda ze storczykami rozpoczyna się od popularnych hybryd Phalaenopsis, Dendrobium, Paphiopedilum, Cymbidium. Często kupujemy je pod wpływem chwili zachwytu ich pięknem, nie zastanawiając się, czy warunki panujące w naszym mieszkaniu są dla nich odpowiednie.

Głównym parametrem decydującym o powodzeniu w uprawie orchidei jest temperatura. W zależności od wymagań storczyki dzielimy na ciepłolubne, umiarkowane i zimnolubne.

  • Storczyki ciepłolubne  (Phalaenopsis) - temp. w dzień 23–27ºC, temp. w nocy: 18–20ºC.
  • Storczyki umiarkowane  (Cattleya, Paphiopedilum) - temp. w dzień 18–22ºC, temp. w nocy: 14–18ºC.
  • Storczyki zimnolubne  (Cymbidium, Dendrobium) - temp. w dzień 15–18ºC, temp. w nocy: 8–14ºC.

W słoneczne, letnie dni rośliny wszystkich grupy tolerują temperaturę nawet o 10°C wyższą od wskazanej.

Storczyki - pielęgnacja

Światło jest istotnym warunkiem prawidłowego wzrostu storczyków i często ma decydujący wpływ na kwitnienie. Gatunki potrzebujące dużo światła mają grube, sztywne liście, te o mniejszych wymaganiach mają liście delikatne, dość duże i miękkie. Jednak nie można zapomnieć, że nadmiar słońca może również szkodzić, dlatego niekiedy trzeba zapewnić roślinom cieniowanie.

Storczyki lubią stanowiska jasne, o rozproszonym świetle. Idealne do uprawy storczyków są parapety wschodnich oraz południowo-zachodnich okien (latem należy rośliny cieniować). W pokoju o wystawie południowej storczyki można uprawiać w oddaleniu od okna, bez konieczności sztucznego doświetlania. Mniej wymagające gatunki można uprawiać na północnych parapetach. Ja z powodzeniem uprawiam na takim parapecie Paphiopedilum.

Klimat naszych mieszkań jest daleki od naturalnych warunków, w jakich żyją storczyki. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza, np. korzystając z nawilżacza powietrza, zraszając rośliny wczesnym rankiem bądź wstawiając doniczki z roślinami do naczyń wypełnionych wodą i keramzytem lub żwirkiem. Jeśli to możliwe, po wieczornym podlaniu ogrodu warto otworzyć okno. Zimą storczyki tolerują wilgotność niższą. W okresie wzrostu nieodpowiednia wilgotność odbija się na wzroście rośliny (np. harmonijkowate liście).

W pomieszczeniach, w których uprawiamy storczyki konieczne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza. Im roślin w domu jest więcej, tym większa jest wilgotność powietrza i dłuższy czas przesychania roślin po podlewaniu. Należy jednak uważać na przeciągi, których storczyki bardzo nie lubią.

Storczyki - uprawa

Kolejnym warunkiem niezbędnym do spełnienia, aby uprawa storczyków się udała jest dobór właściwego podłoża. Większość storczyków to epifity – rosnące na drzewach, bez kontaktu z glebą (m.in. Phalaenopsis, Cattleya, Dendrobium), pozostałe to litofity, czyli storczyki naskalne, (m.in. Laelia oraz niektóre Paphiopedilum) oraz storczyki naziemne (gruntowe, najbardziej znana jest Vanilia).
Podłożem dla epifitów powinna być mieszanka kory, włókna kokosowego, skorupek cedrowych, perlitu, keramzytu lub pumeksu ogrodniczego. Ważne, aby była luźna, a doniczka na dnie miała warstwę drenażu, chroniącą korzenie przed gniciem.
Podłoże litofitów powinno dodatkowo obfitować w wapń (zawierać muszelki wapienne lub vermaculit).

Storczyki przesadzamy wtedy, gdy stare podłoże straciło swoje wartości odżywcze i uległo rozkładowi, gdy roślina nie mieści się w doniczce lub gdy doszło do gnicia korzeni. W sklepach można kupić gotowe podłoża dla orchidei.

Białe ściany bez wyrazu. Jakie dodatki ożywią wnętrze

Przede wszystkim zadbaj o właściwe dodatki, a ściany w domu nie będą nudne i monotonne....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bombki ze styropianu z cekinami. Jak zrobić...

Bombki ze styropianu to świetny materiał na oryginalne ozdoby choinkowe. Zobacz, jak zrobić bombki ze...

Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w...

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Rośliny doniczkowe - 7 zasad, jak aranżować...

Rośliny doniczkowe w domu odgrywają dużą rolę. Poza tym, że dostarczają tlen, oczyszczają i nawilżają...

Rozbiórkowe drewno w domu. Gdzie kupić i jak...

Rozbiórkowe drewno, czyli stare deski lub belki konstrukcyjne to obecnie cenny materiał. Na drewno z...