| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Płytki gipsowe na ścianę imitujące kamień lub cegłę. Jak układać dekoracyjne płytki gipsowe?

Płytki gipsowe na ścianę imitujące kamień lub cegłę. Jak układać dekoracyjne płytki gipsowe?

Płytki gipsowe pozwalają na szybkie „wznoszenie murów” bez konieczności wyburzania starych ścian. Płytki gipsowe na ścianę imitujące kamień lub cegłę są eleganckie, a do tego łatwe w montażu. Poznaj zasady układania dekoracyjnych płytek gipsowych w domu.

Autor: Stegu

Okładzina z płytek imitujących cegłę tworzy wyrażny graficzny wzór. Zachowując nowoczesną stylistykę wnętrza, w interesujący sposób je urozmaica. Spełnia też funkcję praktyczną – chroni narożnik ściany w strefie komunikacyjnej

Płytki gipsowe są cenione ze względu na podobieństwo do prhttps://muratordom.pl/admin/articles/article/12324/. awdziwych cegieł, a także prosty montaż. Nie wymaga on fugowania, a zatem pozwala uniknąć żmudnego procesu wypełniania szczelin, dokonywania pomiarów, wstawiania krzyżyków. Nie musisz też sie martwić, że pobrudzisz płytki zaprawą ani że niewłaściwe wykonanie lub źle dobrana barwa fugi zepsują efekt estetyczny. Płytki gipsowe są dostępne tylko w kolorze białym, jednak można nadać im dowolny odcień za pomocą zwykłej farby do ścian. Wystarczy jedna warstwa preparatu, należy jednak dobrze go wcierać pędzlem w strukturę płytki. Płytki są dostępne w dwóch wersjach – pełnej i narożnikowej, co jest kolejnym ułatwieniem w montażu. Mają zaledwie 22 mm grubości. Do ich przycinania wystarczy piła do drewna.

Zobacz też: Tapety na flizelinie - tapety do zmywania i szorowania>>

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Płytki gipsowe na ścianę

Stosuje się je nie tylko we wnętrzach tradycyjnych, których dekoracją często są mury ceglane, lecz także w przestrzeni nowoczesnej – umiejętnie dobrana okładzina z cegieł pomoże ją ożywić, ocieplić, nadać jej wyrazisty charakter. Płytkami gipsowymi cegłopodobnymi można pokryć jedną ze ścian w pokoju dziennym, podkreślając w ten sposób jej wyjątkowe znaczenie. Może to być ściana, przy której stoi kominek, telewizor lub kanapa. W nowoczesnych wnętrzach wykorzystujących monochromatyczne zestawienia bieli i czerni ściany wykończone pytkami są dopełnieniem aranżacji. Ich wyrazista, nieregularna powierzchnia sprawia, że okładzina przełamuje gładkość ścian oraz podłogi. Wnosi też nieco ciepła i przytulności do chłodnych kompozycji.

Sprawdź także: Jak ozdobić ścianę? 15 pomysłów na naklejki ścienne>>

Autor: Stegu

Ściany pokoju dziennego pokryte w całości płytkami cegłopodobnymi zostały punktowo podświetlone od góry halogenami. Światło podkreśla ich nierówną fakturę

Płytki gipsowe - zasady układania

Oprócz samych płytek gipsowych potrzebny będzie grunt do przygotowania podłoża, klej do płytek gipsowych oraz impregnat zabezpieczający. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, na której będziesz układać płytki, i oszacować, ile płytek potrzeba. Najlepiej jest kupić o 10% więcej, niż to wynika z obliczeń (ze względu na konieczność docinania). Jeżeli chcesz również obudować narożniki płytkami narożnymi, powinieneś mieć ich o 5% więcej w stosunku do tego, co wynika z obliczeń. Oto zasady układania płytek:

  • Podłoże musi być równe, suche, oczyszczone z resztek starej farby. Przed przystąpieniem do pracy, jeśli zachodzi taka potrzeba, należy wyrównać je zaprawą wyrównującą i starannie zagruntować odpowiednim preparatem.
  • Jeżeli masz zamiar ułożyć także narożniki, klejenie zacznij właśnie od nich, jeśli nie – od miejsc najbardziej widocznych, żeby uniknąć w nich mało estetycznych docinek i łączeń.
  • Ze spodniej strony płytki gipsowej musisz usunąć nalot gipsowy powstały w czasie produkcji. Możesz to zrobić na przykład szpachelką lub szczotką drucianą.
  • Klejenie zaczynaj od dołu ściany. Układaj elementy na mijankę, czyli z przesunięciem o 1/3 długości płytki.
  • Na każdą płytkę nanoś za pomocą szpachelki cienką warstwę kleju. Następnie dociskaj płytkę lekko do podłoża, poruszaj nią na boki, aby równomiernie rozprowadzić klej, i dosuwaj do sąsiednich płytek.
  • Elementy w ostatnim rzędzie zwykle trzeba docinać (ręczną piłą do drewna). Gdy okładzina zostanie ułożona, a klej wyschnie (na co trzeba poczekać mniej więcej 14 dni), ścianę należy zabezpieczyć środkiem do impregnacji, który przedłuży trwałość okładziny.

Zobacz też: Malowanie ścian. 14 pomysłów na kolory ścian w salonie [ZDJĘCIA]>>

Autor: Mariusz Bykowski

Jeśli przyklejamy płytki gipsowe do malowanej ściany, w pierwszej kolejności musimy usunąć lub porysować farbę, aby poprawić przyczepność kleju

Polecamy wideo: Ceglane ściany we wnętrzach. Płytki ścienne jak stare cegły

Idealne dodatki do małego salonu

Sofa to najważniejszy mebel w salonie, Jest najbardziej użyteczna, dlatego powinna być wygodna i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kreatywna (bez-donicowa) uprawa roślin pokojowych

Z reguły rośliny pokojowe uprawia się w donicach lub skrzyniach. Tymczasem w przypadku niektórych...

Rośliny doniczkowe - 7 zasad, jak aranżować...

Rośliny doniczkowe w domu odgrywają dużą rolę. Poza tym, że dostarczają tlen, oczyszczają i nawilżają...

Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...

Stroik na Boże Narodzenie. Jak zrobić...

Stroiki na Boże Narodzenie mogą być oryginalną ozdobą świątęczną. Zamiast kupować stroik świąteczny w...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...