| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Płytki gipsowe imitujące kamień lub cegłę. Jak się je układa?

Płytki gipsowe imitujące kamień lub cegłę. Jak się je układa?

Płytki gipsowe pozwalają na szybkie „wznoszenie murów” bez konieczności wyburzania starych ścian. Okładzina z płytek gipsowych imitujących kamień lub cegłę jest elegancka i stylowa, a do tego łatwa w montażu. Poznaj zasady układania płytek gipsowych wewnątrz domu.

Autor: Stegu

Okładzina z płytek imitujących cegłę tworzy wyrażny graficzny wzór. Zachowując nowoczesną stylistykę wnętrza, w interesujący sposób je urozmaica. Spełnia też funkcję praktyczną – chroni narożnik ściany w strefie komunikacyjnej

Płytki gipsowe są cenione ze względu na podobieństwo do prawdziwych cegieł, a także prosty montaż. Nie wymaga on fugowania, a zatem pozwala uniknąć żmudnego procesu wypełniania szczelin, dokonywania pomiarów, wstawiania krzyżyków. Nie musisz też sie martwić, że pobrudzisz płytki zaprawą ani że niewłaściwe wykonanie lub źle dobrana barwa fugi zepsują efekt estetyczny. Płytki są dostępne tylko w kolorze białym, jednak można nadać im dowolny odcień za pomocą zwykłej farby do ścian. Wystarczy jedna warstwa preparatu, należy jednak dobrze go wcierać pędzlem w strukturę płytki. Płytki są dostępne w dwóch wersjach – pełnej i narożnikowej, co jest kolejnym ułatwieniem w montażu. Mają zaledwie 22 mm grubości. Do ich przycinania wystarczy piła do drewna.

Okładzina ścienna z płytek gipsowych

Stosuje się je nie tylko we wnętrzach tradycyjnych, których dekoracją często są mury ceglane, lecz także w przestrzeni nowoczesnej – umiejętnie dobrana okładzina z cegieł pomoże ją ożywić, ocieplić, nadać jej wyrazisty charakter. Płytkami cegłopodobnymi można pokryć jedną ze ścian w pokoju dziennym, podkreślając w ten sposób jej wyjątkowe znaczenie. Może to być ściana, przy której stoi kominek, telewizor lub kanapa. W nowoczesnych wnętrzach wykorzystujących monochromatyczne zestawienia bieli i czerni ściany wykończone pytkami są dopełnieniem aranżacji. Ich wyrazista, nieregularna powierzchnia sprawia, że okładzina przełamuje gładkość ścian oraz podłogi. Wnosi też nieco ciepła i przytulności do chłodnych kompozycji.

Autor: Stegu

Ściany pokoju dziennego pokryte w całości płytkami cegłopodobnymi zostały punktowo podświetlone od góry halogenami. Światło podkreśla ich nierówną fakturę

Układanie płytek gipsowych

Oprócz samych płytek potrzebny będzie grunt do przygotowania podłoża, klej do mocowania elementów oraz impregnat zabezpieczający. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, na której będziesz układać płytki, i oszacować, ile płytek potrzeba. Najlepiej jest kupić o 10% więcej, niż to wynika z obliczeń (ze względu na konieczność docinania). Jeżeli chcesz również obudować narożniki płytkami narożnymi, powinieneś mieć ich o 5% więcej w stosunku do tego, co wynika z obliczeń. Oto zasady układania płytek:

  • Podłoże musi być równe, suche, oczyszczone z resztek starej farby. Przed przystąpieniem do pracy, jeśli zachodzi taka potrzeba, należy wyrównać je zaprawą wyrównującą i starannie zagruntować odpowiednim preparatem.
  • Jeżeli masz zamiar ułożyć także narożniki, klejenie zacznij właśnie od nich, jeśli nie – od miejsc najbardziej widocznych, żeby uniknąć w nich mało estetycznych docinek i łączeń.
  • Ze spodniej strony płytki musisz usunąć nalot gipsowy powstały w czasie produkcji. Możesz to zrobić na przykład szpachelką lub szczotką drucianą.
  • Klejenie zaczynaj od dołu ściany. Układaj elementy na mijankę, czyli z przesunięciem o 1/3 długości płytki.
  • Na każdą płytkę nanoś za pomocą szpachelki cienką warstwę kleju. Następnie dociskaj płytkę lekko do podłoża, poruszaj nią na boki, aby równomiernie rozprowadzić klej, i dosuwaj do sąsiednich płytek.
  • Elementy w ostatnim rzędzie zwykle trzeba docinać (ręczną piłą do drewna). Gdy okładzina zostanie ułożona, a klej wyschnie (na co trzeba poczekać mniej więcej 14 dni), ścianę należy zabezpieczyć środkiem do impregnacji, który przedłuży trwałość okładziny.
Autor: Mariusz Bykowski

Jeśli przyklejamy płytki gipsowe do malowanej ściany, w pierwszej kolejności musimy usunąć lub porysować farbę, aby poprawić przyczepność kleju

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak ocieplić i doświetlić wnętrze jesienią i...

Lampiony i świeczniki to detale, które z powodzeniem rozjaśnią i ocieplą wnętrze podczas jesiennych i...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Kreatywna (bez-donicowa) uprawa roślin pokojowych

Z reguły rośliny pokojowe uprawia się w donicach lub skrzyniach. Tymczasem w przypadku niektórych...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...