| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Patrz na patchwork

Patrz na patchwork

Powrót patchworku do mody i wnętrz przyjęto z entuzjazmem. Starszym przypomina hipisowską estetykę buntu przeciwko jednakowym ubraniom, młodsi odkrywają nowy sposób na własną wypowiedź.

Autor: Kalbar

Z patchworkową kołdrą w Ameryce związane były liczne obyczaje. Tradycja nakazywała, by zaręczona dziewczyna miała w wyprawowym kufrze "piekarski tuzin", czyli trzynaście patchworków. Dwanaście z nich wykonywała sama, a trzynasty zszywano wspólnie na specjalnie wydanym przyjęciu, na którym oficjalnie ogłaszano zaręczyny. Żadna z części kołdry nie mogła być taka sama, a trzeba je było zszyć i przepikować zanim gospodyni podała kolację.

Patchwork ma długą historię. Jego początki sięgają czasów wypraw krzyżowych, kiedy powracający rycerze przywozili proporce i sztandary na tłach pozszywanych z kawałków tkanin. Tworzenie patchworków pozwala powrócić do korzeni. Do czasów, w których ludzie spotykali się, aby przy rozmowie i wspomnieniach wspólnie zszywać i pikować dwumetrową płachtę rozpiętą na specjalnej ramie. Patchwork to coś z niczego - z kawałków zniszczonej odzieży, pięknych sukien, wykonanych z kosztownych materiałów, jedwabnych taft i szyfonów a także bawełny - produkt z odzysku, rzemiosło recyklingowe.

Wzorów powstało tysiące. Przeważnie są geometryczne z kwadratów, trójkątów, rombów, pięciokątów, sześciokątów, dziewięciokątów i pasów. Motywy wzajemnie zestawiane, tworzą nieskończoną gamę możliwości i efektów, dodatkowo wzbogaconych pikowaniem. Słowo "patchwork" zyskało w języku potocznym nowe znaczenie. Wyraża zestaw, zbiór złożony z różnych części, niekoniecznie związanych z tkaniną.

Przeczytaj dodatkowo:
Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Jak urządzić ciepłe i przytulne wnętrze? Piękne...

Przemija moda na surowe wnętrza, wolne od tkanin dekoracyjnych. Do łask wracają zasłony, dekoracyjne poduchy...

Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je...

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach w zdecydowanej większości pochodzą z rejonów o klimacie...

Rośliny doniczkowe w sypialni. Jakie wybrać, by...

Nie należy unikać obecności roślin doniczkowych w sypialni. Istnieją gatunki, które nocą produkują...

Kwiaty doniczkowe w twoim domu. Jak podlewać...

Storczyki, o których mówimy też orchidee, są kapryśnymi kwiatami. Jeśli chcesz, żeby często i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.