| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Patrz na patchwork

Patrz na patchwork

Powrót patchworku do mody i wnętrz przyjęto z entuzjazmem. Starszym przypomina hipisowską estetykę buntu przeciwko jednakowym ubraniom, młodsi odkrywają nowy sposób na własną wypowiedź.

Tagi: patchwork
Autor: Kalbar

Z patchworkową kołdrą w Ameryce związane były liczne obyczaje. Tradycja nakazywała, by zaręczona dziewczyna miała w wyprawowym kufrze "piekarski tuzin", czyli trzynaście patchworków. Dwanaście z nich wykonywała sama, a trzynasty zszywano wspólnie na specjalnie wydanym przyjęciu, na którym oficjalnie ogłaszano zaręczyny. Żadna z części kołdry nie mogła być taka sama, a trzeba je było zszyć i przepikować zanim gospodyni podała kolację.

Patchwork ma długą historię. Jego początki sięgają czasów wypraw krzyżowych, kiedy powracający rycerze przywozili proporce i sztandary na tłach pozszywanych z kawałków tkanin. Tworzenie patchworków pozwala powrócić do korzeni. Do czasów, w których ludzie spotykali się, aby przy rozmowie i wspomnieniach wspólnie zszywać i pikować dwumetrową płachtę rozpiętą na specjalnej ramie. Patchwork to coś z niczego - z kawałków zniszczonej odzieży, pięknych sukien, wykonanych z kosztownych materiałów, jedwabnych taft i szyfonów a także bawełny - produkt z odzysku, rzemiosło recyklingowe.

Wzorów powstało tysiące. Przeważnie są geometryczne z kwadratów, trójkątów, rombów, pięciokątów, sześciokątów, dziewięciokątów i pasów. Motywy wzajemnie zestawiane, tworzą nieskończoną gamę możliwości i efektów, dodatkowo wzbogaconych pikowaniem. Słowo "patchwork" zyskało w języku potocznym nowe znaczenie. Wyraża zestaw, zbiór złożony z różnych części, niekoniecznie związanych z tkaniną.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Modne rośliny doniczkowe - 7 kwiatów doniczkowych...

Rośliny doniczkowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej...

Wielkanocne kieszonki na sztućce

Pokazujemy jak w prosty i oryginalny sposób wykonać dekorację stołu wielkanocnego. Dzięki filcowym...

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Stroik bożonarodzeniowy z pomysłem - stroik z...

Stroik bożonarodzeniowy wykonany z pomysłem udekoruje wnętrze i napełni je świąteczną atmosferą. Pokazujemy...

Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Bombki styropianowe z cekinami. Jak zrobić ozdoby...

Bombki styropianowe to świetny materiał na oryginalne ozdoby choinkowe. Zobacz, jak zrobić bombki ze...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.