| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Naklejki ścienne - tania dekoracja wnętrza w 10 minut

Naklejki ścienne - tania dekoracja wnętrza w 10 minut

Naklejki ścienne to rewelacyjny sposób na szybką metamorfozę ściany. Przyklejanie naklejek jest naprawdę łatwe i zajmuje – w zależności od rozmiaru i kształtu naklejki – od 10 do 30 min. Przy naklejaniu nic nie może się rozlać, pobrudzić ani przesunąć. Dlatego właśnie naklejki ścienne robią ostatnio zawrotną karierę.

Autor: klimatydomu.pl

Naklejki mogą stanowić prawdziwie energetyzującą dekorację - wiele zależy od ich formatu i barwy

Naklejki ścienne stanowią bardzo efektowny i łatwy w wykonaniu pomysł na dekorację wnętrz domu. Naklejki to ostatni krzyk mody wnętrzarskiej – obok fototapet i malowania szablonami.

Z czego produkowane są naklejki ścienne

Naklejki produkowane są z folii PCW. Bywają czasem określane mianem naklejek winylowych – jest to zapewne rozwinięcie skrótu PCW, który oznacza polichlorek winylu. Folia jest fabrycznie pokrywana warstwą kleju, najczęściej poliakrylanowego. Jednym z ważnych jego parametrów jest tak zwana usuwalność – po odklejeniu dekoracji na podłożu nie pozostaną trudne do usunięcia resztki.

Folie, z których powstają naklejki, nie muszą być zbyt grube. Zazwyczaj ozdobne motywy wycinane są z miękkiej folii grubości 75 mikronów. Producenci deklarują, że na zewnątrz taka folia posłuży trzy-pięć lat (zależy to oczywiście od podłoża, do którego jest przyklejona, oraz od warunków atmosferycznych), a jej żywotność we wnętrzach jest o wiele dłuższa – praktycznie trudna do określenia.

Polecamy:

Różne wzory i kolory naklejek

Folie używane do produkcji naklejek mają różne kolory i dwa wykończenia powierzchni – błyszczące i matowe. Dlatego rozmaitości wzorów towarzyszy też duży wybór kolorów.

Jak przyklejać naklejki?

Naklejki bardzo łatwo jest umieścić na ścianie. Może być ona pokryta dowolnym rodzajem tynku czy farby – pod tym względem nie są szczególnie wymagające. Podłoże musi być jednak oczyszczone i równe.

Dekoracji nie należy przyklejać do łuszczącej się farby czy pękającego tynku – taka powierzchnia wymaga oczyszczenia z luźno związanych fragmentów i wyrównania. To takie same zabiegi przygotowawcze, jakie czynimy, zanim przystąpimy do malowania czy tapetowania.

Trzeba pamiętać, że choć naklejki są nieprzezroczyste, są zrobione z cienkiej folii, więc nie zamaskują nawet niewielkich wgłębień powstających na skutek złuszczenia się farby.

Jeśli podłoże jest równe, powłoki malarskie należy oczyścić z kurzu (na przykład odkurzyć, jako końcówki odkurzacza używając miękkiej szczotki). Warto też przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeżeli zamierzamy ozdobić w ten sposób podłoża umożliwiające chemiczne odtłuszczenie – skorzystajmy z tej możliwości i przemyjmy je denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną.

Jeśli chcemy je przykleić na nowo pomalowanych ścianach, zalecane jest odczekanie 14 dni. Podobnie rzecz ma się ze świeżymi tynkami, szpachlami itp.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...

Jak urządzić ciepłe i przytulne wnętrze? Piękne...

Przemija moda na surowe wnętrza, wolne od tkanin dekoracyjnych. Do łask wracają zasłony, dekoracyjne poduchy...

Kreatywna (bez-donicowa) uprawa roślin pokojowych

Z reguły rośliny pokojowe uprawia się w donicach lub skrzyniach. Tymczasem w przypadku niektórych...

Stroik na Boże Narodzenie. Jak zrobić...

Stroiki na Boże Narodzenie mogą być oryginalną ozdobą świątęczną. Zamiast kupować stroik świąteczny w...

Bombki styropianowe z cekinami. Jak zrobić ozdoby...

Bombki styropianowe to świetny materiał na oryginalne ozdoby choinkowe. Zobacz, jak zrobić bombki ze...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.