| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Naklejki ścienne - tania dekoracja wnętrza w 10 minut

Naklejki ścienne - tania dekoracja wnętrza w 10 minut

Naklejki ścienne to rewelacyjny sposób na szybką metamorfozę ściany. Przyklejanie naklejek jest naprawdę łatwe i zajmuje – w zależności od rozmiaru i kształtu naklejki – od 10 do 30 min. Przy naklejaniu nic nie może się rozlać, pobrudzić ani przesunąć. Dlatego właśnie naklejki ścienne robią ostatnio zawrotną karierę.

Autor: klimatydomu.pl

Naklejki mogą stanowić prawdziwie energetyzującą dekorację - wiele zależy od ich formatu i barwy

Naklejki ścienne stanowią bardzo efektowny i łatwy w wykonaniu pomysł na dekorację wnętrz domu. Naklejki to ostatni krzyk mody wnętrzarskiej – obok fototapet i malowania szablonami.

Z czego produkowane są naklejki ścienne

Naklejki produkowane są z folii PCW. Bywają czasem określane mianem naklejek winylowych – jest to zapewne rozwinięcie skrótu PCW, który oznacza polichlorek winylu. Folia jest fabrycznie pokrywana warstwą kleju, najczęściej poliakrylanowego. Jednym z ważnych jego parametrów jest tak zwana usuwalność – po odklejeniu dekoracji na podłożu nie pozostaną trudne do usunięcia resztki.

Folie, z których powstają naklejki, nie muszą być zbyt grube. Zazwyczaj ozdobne motywy wycinane są z miękkiej folii grubości 75 mikronów. Producenci deklarują, że na zewnątrz taka folia posłuży trzy-pięć lat (zależy to oczywiście od podłoża, do którego jest przyklejona, oraz od warunków atmosferycznych), a jej żywotność we wnętrzach jest o wiele dłuższa – praktycznie trudna do określenia.

Polecamy:

Różne wzory i kolory naklejek

Folie używane do produkcji naklejek mają różne kolory i dwa wykończenia powierzchni – błyszczące i matowe. Dlatego rozmaitości wzorów towarzyszy też duży wybór kolorów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak przyklejać naklejki?

Naklejki bardzo łatwo jest umieścić na ścianie. Może być ona pokryta dowolnym rodzajem tynku czy farby – pod tym względem nie są szczególnie wymagające. Podłoże musi być jednak oczyszczone i równe.

Dekoracji nie należy przyklejać do łuszczącej się farby czy pękającego tynku – taka powierzchnia wymaga oczyszczenia z luźno związanych fragmentów i wyrównania. To takie same zabiegi przygotowawcze, jakie czynimy, zanim przystąpimy do malowania czy tapetowania.

Trzeba pamiętać, że choć naklejki są nieprzezroczyste, są zrobione z cienkiej folii, więc nie zamaskują nawet niewielkich wgłębień powstających na skutek złuszczenia się farby.

Jeśli podłoże jest równe, powłoki malarskie należy oczyścić z kurzu (na przykład odkurzyć, jako końcówki odkurzacza używając miękkiej szczotki). Warto też przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeżeli zamierzamy ozdobić w ten sposób podłoża umożliwiające chemiczne odtłuszczenie – skorzystajmy z tej możliwości i przemyjmy je denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną.

Jeśli chcemy je przykleić na nowo pomalowanych ścianach, zalecane jest odczekanie 14 dni. Podobnie rzecz ma się ze świeżymi tynkami, szpachlami itp.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny warto wybrać do...

Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny do...

Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je...

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach w zdecydowanej większości pochodzą z rejonów o klimacie...

Wielkanocne kieszonki na sztućce

Pokazujemy jak w prosty i oryginalny sposób wykonać dekorację stołu wielkanocnego. Dzięki filcowym...

Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w...

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle...