| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Modne rośliny doniczkowe - 7 kwiatów doniczkowych do nowoczesnego wnętrza

Modne rośliny doniczkowe - 7 kwiatów doniczkowych do nowoczesnego wnętrza

Rośliny doniczkowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej liczby roślin lepiej postawić na jeden dobrze wyeksponowany kwiat doniczkowy. Jakie gatunki roślin doniczkowych sprawdzą się najlepiej? Oto kilka propozycji.

Rośliny doniczkowe do dekoracji nowoczesnego wnętrza

Wnętrza najlepiej dekorować roślinami, które osiągają znaczne rozmiary. Tak uzyskuje się najlepszy efekt. Pojedyncze okazy ustawiane w centralnych miejscach dobrze prezentują się w szczególności w salonach. W pomieszczeniach „użytkowych”, np.: w sypialni lub gabinecie, rośliny powinno się ustawiać tam, gdzie nie będą przeszkadzały (np.: w kącie lub na regale).

Innymi nowoczesnymi sposobami ekspozycji zieleni są ogrody wertykalne oraz uprawa roślin „do góry korzeniami”. W pierwszym przypadku często wykorzystuje się epipremnum, bluszcze, syngonium, łosie rogi i rośliny z rodziny bromeliowatych, w drugim storczyki. Oczywiście dobór gatunków jest znacznie szerszy.

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe na parapet. 15 roślin doniczkowych do ustawienia na oknie [GALERIA ZDJĘĆ]

Jakie gatunki roślin doniczkowych sprawdzą się najlepiej

Wybór roślin do nowoczesnych wnętrz jest duży. Warto zwrócić uwagę szczególnie na kilka gatunków, które nadają się do aranżacji w wyeksponowanych miejscach. Niektóre z nich są znane od dawna – jednak stały się modne dopiero w ostatnich latach.

  • Wężownica gwinejska – roślina przez wiele dekad była niedoceniania. Obecnie ze względu na łatwość uprawy i atrakcyjny wygląd jest wykorzystywana uniwersalnie, także do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Warto uprawiać ją w długich, prostokątnych pojemnikach. Roślina dorasta zwykle do 50-60cm wysokości. Posiada sztywne, pionowe, mieczowate liście.
  • Zamiokulkas zamiolistny – to gatunek, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność. Roślinę warto uprawiać pojedynczo w centralnym miejscu w pomieszczeniu. W dobrych warunkach dorasta do 100 cm wysokości. Roślina jest niemal niezniszczalna – nawet po przesuszeniu szybko regeneruje się. Wymaga dużych pojemników.
  • Figowiec binnendijkii – w warunkach pokojowych dorasta do 200 cm. Wyróżniają ją długie, wąskie, „wierzbowate” liście. Znakomicie nadaje się do nowoczesnych wnętrz i biur. Nie lubi przestawiania.
  • Filodendron podwójnie pierzasty – jest ceniony ze względu na ogromne, pierzaste liście. Wieloletni okaz może być największą dekoracją nowoczesnego salonu. Niestety zajmuje dużo miejsca.
  • Yuka gwatemalska – pomimo biegu lat wciąż cieszy się dużą popularnością jako roślina pokojowa. W kompozycji z długim wąskim pojemnikiem (o np.: metalicznej barwie) może być świetną dekoracją modernistycznych wnętrz.
  • Pachira wodna – najlepszy efekt daje zakup dwóch sadzonek o pędach splecionych w warkocz. Roślina w mieszkaniach osiąga duże rozmiary – nawet do 2,5 m wysokości. To gatunek dość łatwy w uprawie.
  • Monstera dziurawa – silnie rosnące pnącze, które potrzebuje dużo przestrzeni. Jej ozdobą są duże błyszczące liście.

Zobacz też: Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny wybrać?>>

WARTO WIEDZIEĆ

Modne donice do roślin domowych

Dawniej uważano, że wygląd donicy nie jest istotny, pełniła jedynie funkcję praktyczną. Wyłączną dekorację stanowiła zieleń. Zbyt ozdobne pojemniki były wręcz niewskazane, gdyż mogły zdominować żywe egzemplarze. Obecnie w podobnym stopniu stawia się na walory estetyczne donic i roślin.

W nowoczesnych wnętrzach często dominuje połączenie odcieni szarości i zieleni. W cenie są metaliczne donice, np.: ze stali oraz stonowane osłony z technorattanu. Dla zapracowanych osób dobrym rozwiązaniem jest zakup droższych, ale efektywnych donic z automatycznym systemem nawadniania. W pomieszczeniach użyteczności publicznej coraz częściej stosuje się pojemniki gabionowe.

Dobre połączenie kolorystyczne donicy z uprawianą rośliną daje niesamowity efekt.

Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny wybrać: aloes zwyczajny, sansewierię, kaktus?

Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jajka wielkanocne w kształcie zwierzątek

Prezentujemy słodkie dekoracje wielkanocne dla dzieci. Stwórz razem z nami ozdoby w kształcie...

Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...

Zainspiruj się na święta wielkanocne

Pomożmy przygotować Twój dom na Wielkanoc, abyś w pełni mógł poczuć radosną atmosferę świąt....

Kreatywna (bez-donicowa) uprawa roślin pokojowych

Z reguły rośliny pokojowe uprawia się w donicach lub skrzyniach. Tymczasem w przypadku niektórych...

Kwiaty w domu. 7 zasad, jak aranżować rośliny...

Kwiaty w domu odgrywają dużą rolę. Poza tym, że dostarczają tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze, są też...

Pakowanie prezentów świątecznych. 11 pomysłów na...

Pakowanie prezentów świątecznych nie sprawi ci problemu, jeśli obejrzysz naszą galerię inspiracji....