| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu

Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu

Jeżeli chcemy z powodzeniem uprawiać cytrusy w mieszkaniach, to trzeba zapewnić roślinom warunki jak najbardziej podobne do tych, które występują w naturalnym miejscu ich występowania.

Autor: Mariusz Bykowski

Kupując drzewko cytrusowe trzeba pamiętać o tym, że pędzone w szklarniach rośliny przeważnie nie są hartowane, czyli nie przechodzą okresu aklimatyzacji do warunków panujących poza szklarnią. Listki są pięknie zielone, ale i bardzo delikatne. Drzewko cytrusowe najczęściej stawiamy je na parapecie. Ponieważ warunki domowe są inne niż te panujące w szklarni, cytrusy po wstrząsach wywołanych podróżą i zmianą otoczenia, często zapadają na tzw. chorobę przystosowawczą i gubią liście. Okres aklimatyzacji wynosi przeważnie około dwóch tygodni. Później roślina powinna odzyskać równowagę. Aby jej w tym pomóc, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. 

Aklimatyzacja w nowym miejscu

Roślinę należy ustawić w miejscu jasnym, ale nie narażonym na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Latem najlepiej umieścić cytrusa blisko okna, ale nie na parapecie. Za to zimą parapet będzie odpowiednim miejscem. Roślina okres aklimatyzacji powinna przejść jak najspokojniej. Najpoważniejszy błąd jaki wiele osób popełnia po zakupie cytrusa, to nadmierna troska o roślinę – dotykanie liści, przesuwanie i „częstowanie” zabiegami ułatwiającymi życie. 

Prawidłowe podlewanie

Drzewka cytrusowego nie można obficie podlewać. Robimy to tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża wyraźnie zmieni kolor na jaśniejszy, czyli nieco przeschnie. Zbyt intensywne nawadnianie może nawet doprowadzić do utraty rośliny. Jeżeli roślina po zakupie jest obficie podlewana i podłoże jest bardzo mokre, to przeważnie zaczyna gubić liście. Myślimy nawykowo, że przyczyną ich opadania jest mała wilgotność podłoża. Dolewamy więc oliwy do ognia... - czyli wody do doniczki. Zalewając bryłę korzeniową wodą, utrudniamy dostęp tlenu do systemu pobierającego ten właśnie składnik. Roślina nie poradzi sobie z przetworzeniem zbyt dużej ilości wody i prawdopodobnie zginie. 

Zraszanie liści

Bardzo ważne jest zraszanie liści. Do podlewania i zraszania powinno się stosować wodę miękką, najlepiej deszczówkę, z czystego strumyka, studni, lub - z braku innych możliwości - demineralizowaną (destylowaną). Zraszanie wodą twardą powoduje powstawanie po pewnym czasie na liściach białego nalotu, na bazie którego później mogą rozwinąć się roztocza. Odchody roztoczy są siedliskiem chorób grzybiczych. Cytrusy zraszamy przez dwa tygodnie po zakupie trzy razy dziennie, a potem możemy nawilżać listki tylko rano i wieczorem. Jeżeli nie możemy zapewnić odpowiedniej wody i mamy tylko dostęp do kranu, to przynajmniej trzeba przegotować wodę przeznaczoną do podlewania. To znacznie ją zmiękczy i odwapni.

Dobre stanowisko

Drzewka cytrusowe podczas swojego wzrostu powinien być jak najmniej obracane. Jeżeli będziemy przestawiać i obracać roślinę, to znowu straci ona kilkanaście dni na przystosowanie do nowych warunków świetlnych. Tak więc: obracanie tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Postarajmy się, aby w pierwszym okresie po zakupie temperatura otoczenia cytrusa była w miarę stała. Latem - najlepiej zbliżona do 20-30 stopni, natomiast zimą najlepiej drzewko ustawić w chłodnym miejscu, czyli w temperaturze ok. 10-15 stopni. Tak prowadzona roślina powinna wydać piękne i soczyste owoce.

Zapamiętaj!

  • Umiarkowane podlewanie: wody tylko tyle, aby podłoże całkowicie nie wyschło
  • Systematyczne zraszanie liści
  • Jasne stanowisko, ale nie narażone na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych
  • Nie obracanie i nie przestawianie rośliny

Więcej o cytrusach na www.cytrusik.pl

Autor: Mariusz Bykowski

Tulipany mogą zakwitnąć już zimą

Kwitnienie tulipanów można przyśpieszyć, wtedy zakwitną już zimą. Najczęściej polecanymi...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jajka wielkanocne w kształcie zwierzątek

Prezentujemy słodkie dekoracje wielkanocne dla dzieci. Stwórz razem z nami ozdoby w kształcie...

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Kwiaty doniczkowe w twoim domu. Jak podlewać...

Storczyki, o których mówimy też orchidee, są kapryśnymi kwiatami. Jeśli chcesz, żeby często i...

Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w...

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.