| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w domu

Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w domu

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle ograniczają się do zakupu mało wymagających gatunków. W rzeczywistości grupa storczyków nadających się do uprawy doniczkowej jest znacznie szersza.

Popularność storczyków to fenomen na skalę globalną. Rośliny są trudne w uprawie (w porównaniu z innymi gatunkami), pomimo tego można je spotkać prawie wszędzie. Dekorują domy, biura i hotele. Ozdabiają zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne wnętrza. Są uprawiane w donicach, korzeniami do góry, w szklanych mini-ogrodach, ogrodach zimowych i ogrodach wertykalnych.

Obejrzyj wideo i dowiedz się, jak podlewać storczyki [FILM]

Storczyki łatwe w uprawie - jak je pielęgnować?

  • Falenopsis (Phalaenopsis)

Storczyk preferuje miejsca jasne. Optymalna temperatura w czasie sezonu wynosi 20-25°C, zimą wymaga ochłodzenia. Wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie przynajmniej 60%. Sadzenie w podłożu specjalistycznym lub ziemi wymieszanej z keramzytem i korą roślin iglastych.

Wymaga regularnego, ale oszczędnego podlewania. Zbyt obfite nawadnianie to częsty powód żółknięcia liści. Od wiosny do jesieni warto dokarmiać go co 2-3 tygodnie nawozem specjalistycznym. Nie lubi przesadzania. Po kwitnieniu warto przyciąć pęd o 2/3 długości.

  • Dendrobium (Dendrobium)

Miejsca o dużej ilości światła rozproszonego. Wymaga podłoża specjalistycznego lub innego - mocno przepuszczalnego z solidnym drenażem. Lubi przezroczyste pojemniki. W pomieszczeniu powinno panować wilgotne powietrze (powyżej 60%).

Jest nieco bardziej wymagający od falenopsisu. Podlewa się go obficie od marca do sierpnia, w pozostałym okresie oszczędnie. Wymaga codziennego zraszania. Donicę warto ustawić na mokrych kamieniach ułożonych na podstawce. Można nawozić co 2 tygodnie mocno rozcieńczonymi dawkami nawozów. Co pewien czas warto potraktować gnojówką z pokrzywy lub cebuli.

  • Cymbidium (Cymbidium)

Wymaga dużej ilości światła – zwłaszcza w okresie zimowym. Najlepiej uprawiać go na parapecie. Optymalna temperatura w czasie wzrostu i kwitnienia wynosi 15-20°C. Latem może rosnąć w ogrodzie. Preferowane podłoże specjalistyczne. Do ziemi uniwersalnej warto dodać keramzyt, korę i węgiel drzewny.

Co 2-3 lata powinien być przesadzany. Należy podlewać go regularnie – małą ilością odstanej, miękkiej wody. Zamiast podlewania można też wykonywać codzienne, obfite zraszanie. Dokarmianie co kilka tygodni nawozem dla storczyków. Dość podatny na choroby grzybowe.

Gatunki dla bardziej doświadczonych miłośników storczyków

  • Katleja (Cattleya)

Stanowisko wilgotne o dużej ilości światła rozproszonego. Najlepiej czuje się w szklarniach, ogrodach zimowych lub szklanych mini-ogrodach. Optymalna temp. latem wynosi 18-22°C, zimą 16-18°C. Zimą może wymagać 2-3 godzinnego sztucznego doświetlania. Lubi podłoża z dodatkiem mchu, korzeni paproci i kory sosnowej.

Storczyk powinien być codziennie zraszany (lub zamgławiany). Należy podlewać go odstaną wodą regularnie (gdy podłoże lekko przeschnie). Raz w miesiącu można zastosować specjalistyczny nawóz.

  • Motylnik (Oncidium)

Lubi parapety okien wschodnich. Wymaga dużej wilgotności powietrza. Optymalne jest specjalistyczne podłoże dla storczyków. Najlepiej uprawiać go w szklanym mini-ogrodzie.

Motylnik powinien być często – nawet codziennie zraszany. Podlewanie umiarkowane, najbardziej obfite w czasie kwitnienia. Nawożenie wykonuje się średnio raz w miesiącu. Nie lubi dużych donic.

  • Pantofelek Wenus (Paphiopedilum)

Dobrze rośnie w lekkim półcieniu. Wymaga wilgotnego pomieszczenia, np.: łazienki. W dzień preferuje wysokie temperatury. W uprawie używa się specjalistycznego podłoża z grubym drenażem (ponad 1/3 donicy).

Roślinę należy podlewać tylko przegotowaną wodą. Podłoże powinno nieco przeschnąć. Wymaga częstego zraszania i instalacji nawilżaczy powietrza. Dokarmianie stosuje się raz w miesiącu – dawki nawozów są rozcieńczone.

WIDEO: pielęgnacja storczyków - na co zwrócić uwagę?

Autor: Konrad Kalbarczyk

Storczyki mają dużą liczbę wielbicieli. To bardzo piękne kwiaty, ale wymagające odpowiedniej pielęgnacji

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stroik na Boże Narodzenie. Jak zrobić...

Stroiki na Boże Narodzenie mogą być oryginalną ozdobą świątęczną. Zamiast kupować stroik świąteczny w...

Modne rośliny pokojowe - 7 roślin pokojowych do...

Rośliny pokojowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Kreatywna (bez-donicowa) uprawa roślin pokojowych

Z reguły rośliny pokojowe uprawia się w donicach lub skrzyniach. Tymczasem w przypadku niektórych...

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...