| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Kumkwat, kalamondyna i inne cytrusy. Uprawa roślin egzotycznych w domu

Kumkwat, kalamondyna i inne cytrusy. Uprawa roślin egzotycznych w domu

Uprawa kumkwatu, kalamondyny oraz innych roślin egzotycznych jest źródłem radości i dumy, ale też wymaga więcej pracy. Cytrusy zachwycają pięknem kwiatów, owoców i świeżych liści. Wyjaśniamy, jak pielęgnować kumkwat, cytrynę i inne rośliny egzotyczne w domu.

Autor: Jupiterimages

Aby rośliny egzotyczne takie jak kalamondyna pięknie rosły, wymagają odpowiedniej pielęgnacji

Pierwsze wzmianki o cytrusach pojawiły się ponad 4400 lat temu w chińskich przekazach pisemnych. Wychwalano kojący aromat kwitnącego drzewka cytrynowego oraz woń świeżo rozciętej pomarańczy. Cechy te do dzisiaj sprawiają, że wiele osób z przyjemnością uprawia cytrusy w swoich domach, oranżeriach, a latem na tarasach.

Zakładamy uprawę cytrusów - cytryna, kumkwat, kalamondyna

Uprawa cytrusów może się wydawać trudna, lecz jeśli przestrzega się kilku podstawowych zasad, to na pewno odniesiemy sukces. Przed zakupem roślin trzeba się zdecydować czy chcemy rozpocząć swoją przygodę z cytrusami od małej, kwitnącej już sadzonki, czy może od dużego, pełnego owoców drzewka. Na rynku jest ogromny wybór roślin. Rodzina cytrusów ma wiele odmian: od najpopularniejszych, takich jak cytryna, mandarynka, pomarańcza czy grejpfrut, do tych poszukiwanych przez kolekcjonerów, jak Ręka Buddy, cytryna czerwona, pomarańcza trójlistna wytrzymująca mróz do -15 stopni, czy coraz bardziej popularne w Polsce kumkwat (jadalny ze skórką) i kalamondyna, zwana cytrusem szczęścia.

Polecamy też: Czy uda się wyhodować cytrusa z pestki?

Rośliny egzotyczne w domu - właściwa pielęgnacja

Cytrusy są długowieczne. Żyją do 70 lat, a niektóre gatunki nawet dłużej. Gdy zakupimy małe drzewko od wyspecjalizowanego hodowcy, już po roku przekonamy się, że nie ma wspanialszego zapachu niż kwitnący kwiat pomarańczy i bardziej wysmakowanej herbatki niż ta z plasterkiem cytryny, świeżo zerwanej z własnego drzewka.

Wszystkie odmiany cytrusów są podatne na przycinanie i formowanie, tak więc nie musimy martwić się o ich nadmierny przyrost i dowolnie możemy układać roślinę.

Należy pamiętać, że rośliny egzotyczne wymagają trochę innej pielęgnacji niż te rodzime. Lubią one dużą wilgotność powietrza i lekko wilgotne podłoże (w okresie zimowym można ograniczyć podlewanie i przesuszyć wierzchnią warstwę). W okresie owocowania kumkwat potrzebuje dużo wody. Powinniśmy też zapewnić roślinom egzotycznym odpowiednie stanowisko - jasne i słoneczne. Najlepiej jest postawić drzewko cytrusowe na oknie południowym lub zachodnim.

Ekspert wyjaśnia: Jak uprawiać doniczkowe rośliny egzotyczne - kumkwat, guzmania, echmea

Uprawa cytryny - polecane gatunki

Do uprawy w warunkach domowych najlepiej nadają się: mandarynka, kalamondyna, kumkwat i cytryna. Najpopularniejsza jest cytryna. Prezentujemy kilka jej odmian, które z powodzeniem można hodować w mieszkaniu.

  • Citrus limon 'Eureka' - wyhodowana z nasienia Włoskiej cytryny (prawdopodobnie Lunario) i posadzona w Los Angeles w 1858 roku. W 1877 roku hodowca Thomas Garey zaczął propagować tę odmianę ze zrazu pobranego właśnie od tak wyhodowanej cytryny i zaszczepieniu jej na podkładce trifoliaty. Od tego czasu odmiana ta stała się bardzo popularna ze względu na średniej wielkości owoce i aromatyczny sok. Łatwa w hodowli.

  • Citrus limon 'Mejer' - to mieszaniec prawdopodobnie cytryny z mandarynką. Została odkryta przez Franka N. Mejera, podczas jego podróży do Chin w 1908 roku. Roślina tak zaintrygowała naukowca, że przywiózł jej sadzonki do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła swoją karierę. Jest to odmiana o owocach podobnych do kumkwata, lecz nieco większych. Dojrzałe owoce mają barwę żółtą i kształt eliptyczny (rzadziej okrągły). Skórka jest gładka i cienka, niekiedy lekko chropowata, a miąższ umiarkowanie kwaśny. Owocuje głównie od grudnia do kwietnia, a czasem także późnym latem.

  • Citrus limon 'Lisbon' - to odmiana, która pochodzi z Portugalii. Ma soczyste, dobrze wybarwione owoce, pachnącą skórkę i aromatyczne liście, których można używać do herbaty zamiast soku. Z Portugalii dotarła w 1824 roku do Australii. 25 lat później była już znana w Kalifornii. Główny zbiór owoców odbywa się w lutym, a drugi w maju. Z tej odmiany powstało wiele ciekawych gatunków, np. szybko rosnąca i odporna na warunki atmosferyczne Lisbona Monroe.

  • Citrus limon 'Villafranca' - rodowód swój wzięła z Sycylii. Była tam uprawiana ze względu na szybki wzrost, gęsta koronę i cenne owoce, które dojrzewają w lecie. Z Sycylii w 1875 roku trafiła do Sanford, a po kilku latach rozpoczęła się jej hodowla w Kalifornii. Komercyjnie uprawiana jest w Izraelu i Indiach. Odmiana ta dała początek innym i cennym gatunkom, np. Lisbona Foothill.

Zobacz także: Drzewko cytrynowe w domu - pielęgnacja i podlewanie drzewka cytrusowego w doniczce>>

Drzewko cytrynowe w domu - pielęgnacja i podlewanie drzewka cytrusowego w doniczce

Aby z powodzeniem uprawiać drzewko cytrynowe czy mandarynkowe w domu, trzeba zapewnić mu warunki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wielkanocne kieszonki na sztućce

Pokazujemy jak w prosty i oryginalny sposób wykonać dekorację stołu wielkanocnego. Dzięki filcowym...

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Jak ocieplić i doświetlić wnętrze jesienią i...

Lampiony i świeczniki to detale, które z powodzeniem rozjaśnią i ocieplą wnętrze podczas jesiennych i...

Stroik na Boże Narodzenie. Jak zrobić...

Stroiki na Boże Narodzenie mogą być oryginalną ozdobą świątęczną. Zamiast kupować stroik świąteczny w...

Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny wybrać: aloes...

Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny...