| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Cytrusy - dlaczego je kochamy?

Cytrusy - dlaczego je kochamy?

Cytrusy zachwycają pięknem kwiatów, owoców i świeżych liści. Ich uprawa jest źródłem ogromnej radości, wynikającej z codziennego obcowania z tymi pełnymi słońca, barwy i wyszukanego smaku roślinami.

Autor: Jupiterimages

Pierwsze wzmianki o cytrusach pojawiły się ponad 4400 lat temu w chińskich przekazach pisemnych. Wychwalano kojący aromat kwitnącego drzewka cytrynowego oraz woń świeżo rozciętej pomarańczy. Cechy te do dzisiaj sprawiają, że wiele osób z przyjemnością uprawia cytrusy w swoich domach, oranżeriach, a latem na tarasach.

Zakładamy uprawę

Uprawa cytrusów może się wydawać trudna, lecz jeśli przestrzega się kilku podstawowych zasad, to na pewno odniesiemy sukces. Przed zakupem roślin trzeba się zdecydować czy chcemy rozpocząć swoją przygodę z cytrusami od małej, kwitnącej już sadzonki, czy może od dużego, pełnego owoców drzewka. Na rynku jest ogromny wybór roślin. Rodzina cytrusów ma wiele odmian: od najpopularniejszych, takich jak cytryna, mandarynka, pomarańcza czy grejpfrut, do tych poszukiwanych przez kolekcjonerów, jak Ręka Buddy, cytryna czerwona, pomarańcza trójlistna wytrzymująca mróz do -15 stopni, czy coraz bardziej popularne w Polsce kumkwat (jadalny ze skórką) i kalamondyna, zwana cytrusem szczęścia.

Polecane odmiany

Do uprawy w warunkach domowych najlepiej nadają się: mandarynka, kalamondyna, kumkwat i cytryna. Najpopularniejsza jest cytryna. Prezentujemy kilka jej odmian, które z powodzeniem można hodować w mieszkaniu.

  • Citrus limon 'Eureka' - wyhodowana z nasienia Włoskiej cytryny (prawdopodobnie Lunario) i posadzona w Los Angeles w 1858 roku. W 1877 roku hodowca Thomas Garey zaczął propagować tę odmianę ze zrazu pobranego właśnie od tak wyhodowanej cytryny i zaszczepieniu jej na podkładce trifoliaty. Od tego czasu odmiana ta stała się bardzo popularna ze względu na średniej wielkości owoce i aromatyczny sok. Łatwa w hodowli.

  • Citrus limon 'Mejer' - to mieszaniec prawdopodobnie cytryny z mandarynką. Została odkryta przez Franka N. Mejera, podczas jego podróży do Chin w 1908 roku. Roślina tak zaintrygowała naukowca, że przywiózł jej sadzonki do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła swoją karierę. Jest to odmiana o owocach podobnych do kumkwata, lecz nieco większych. Dojrzałe owoce mają barwę żółtą i kształt eliptyczny (rzadziej okrągły). Skórka jest gładka i cienka, niekiedy lekko chropowata, a miąższ umiarkowanie kwaśny. Owocuje głównie od grudnia do kwietnia, a czasem także późnym latem.

  • Citrus limon 'Lisbon' - to odmiana, która pochodzi z Portugalii. Ma soczyste, dobrze wybarwione owoce, pachnącą skórkę i aromatyczne liście, których można używać do herbaty zamiast soku. Z Portugalii dotarła w 1824 roku do Australii. 25 lat później była już znana w Kalifornii. Główny zbiór owoców odbywa się w lutym, a drugi w maju. Z tej odmiany powstało wiele ciekawych gatunków, np. szybko rosnąca i odporna na warunki atmosferyczne Lisbona Monroe.

  • Citrus limon 'Villafranca' - rodowód swój wzięła z Sycylii. Była tam uprawiana ze względu na szybki wzrost, gęsta koronę i cenne owoce, które dojrzewają w lecie. Z Sycylii w 1875 roku trafiła do Sanford, a po kilku latach rozpoczęła się jej hodowla w Kalifornii. Komercyjnie uprawiana jest w Izraelu i Indiach. Odmiana ta dała początek innym i cennym gatunkom, np. Lisbona Foothill.

Dobra pielęgnacja

Cytrusy są długowieczne. Żyją do 70 lat, a niektóre gatunki nawet dłużej. Gdy zakupimy małe drzewko od wyspecjalizowanego hodowcy, już po roku przekonamy się, że nie ma wspanialszego zapachu niż kwitnący kwiat pomarańczy i bardziej wysmakowanej herbatki niż ta z plasterkiem cytryny, świeżo zerwanej z własnego drzewka.
Wszystkie odmiany cytrusów są podatne na przycinanie i formowanie, tak więc nie musimy martwić się o ich nadmierny przyrost i dowolnie możemy układać roślinę.

więcej o cytrusach na www.cytrusik.pl

W stylu country

Druga połowa lata to czas polnych i ogrodowych kwiatów. Ich naturalne, delikatne piękno...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak ocieplić i doświetlić wnętrze jesienią i...

Lampiony i świeczniki to detale, które z powodzeniem rozjaśnią i ocieplą wnętrze podczas jesiennych i...

Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w...

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Wielki powrót lnu na salony. Zobacz lniane...

Swój renesans len zawdzięcza nowoczesnej technice wytwarzania tkanin dekoracyjnych. Nowy len nie...

Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je...

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach w zdecydowanej większości pochodzą z rejonów o klimacie...

Kwiaty doniczkowe w twoim domu. Jak podlewać...

Storczyki, o których mówimy też orchidee, są kapryśnymi kwiatami. Jeśli chcesz, żeby często i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.