| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Co na tapecie

Co na tapecie

Tapety znów stają się modne. I nic dziwnego, bo dzięki rozmaitości wzorów świetnie wpisują się w każdy styl domu. A jest w czym wybierać...

A może kolor?

Kolorowe tapety dynamizują wnętrze, silnie oddziaływując na nasze zmysły. Są propozycją dla osób odważnych, mają bowiem nie tylko ostre kolory, ale i nietypowe zestawienia, na przykład bordo z różem, pomarańczowy z czerwonym. Aby wnętrze wykończone taką tapetą nie męczyło wzroku, pozostałe elementy wyposażenia powinny być w stonowanych barwach zharmonizowanych z tapetą.

...gładkie i z fakturą, w delikatne i dyskretne wzory albo wyraziste, dominujące. Rustykalne, siermiężne oraz bogate, pałacowe, historyczne i nowoczesne. Jak dobrać je do wnętrz własnego domu?

Dyskretne, niewidoczne

Tapety o charakterze tłowym są najczęściej jednobarwne. Mogą też mieć delikatne, rozmyte, mało widoczne wzory. Są neutralne, niczego nie narzucają, nie mają określonego stylu. Ich kolorystyka to delikatne beże, rozbielone róże, pastelowe zielenie, żółcie, szarości. Nie męczą wzroku, z pełną dyskrecją pozostają w tle. Odbijają światło, dlatego sprawdzają się w niewielkim wnętrzu, które optycznie powiększają.
Doskonale się prezentują w oszczędnych, wyciszonych wnętrzach, gdzie posłużyć mogą jako tło tworzące chłodny klimat do wyeksponowania form pojedynczych przedmiotów. Natomiast do sypialni wnoszą nastrój spokoju i wyciszenia.

Z fakturą w roli głównej

Ściana znacznie wyraźniej zaznaczy swoją obecność, gdy zastosujemy tapety strukturalne. Mogą one mieć regularne, wytłaczane wzory lub nieregularne wgłębienia, karbowania, tłoczenia, przypominać fakturę tkaniny czy przecieranego tynku. Ich kolory są spokojne, dominuje faktura, nie kolor. Często wykorzystywane we wzornictwie tapet strukturalnych są różnie ujęte motywy roślinne.

Bliżej natury

Styl naturalny to silny trend we wzornictwie tapet. Tworzą go tapety bezpretensjonalne, proste, w przygaszonych odcieniach zielono-szarych, beżowych i oliwkowych. Oddziaływują na człowieka uspokajająco.
Piękne, chociaż kosztowne są tapety z wzorem układanym ręcznie, na przykład z nitek surowego jedwabiu. Niekiedy robią wrażenie niewykończonych, z nitkami, supełkami, węzełkami na powierzchni.

Dzięki temu czarują nie tylko wzorem, ale i fakturą. Układa się na nich nie tylko tkaniny, ale też trawę lub słomę. Na ściany weszły też motywy skór dzikich, egzotycznych zwierząt - lamparta, zebry, a nawet krokodyla.

Bogactwo wzorów

Modny jest styl orientalny. Tworzą go tapety w japońskie bądź chińskie znaki, z tradycyjną wschodnią grafiką bądź kaligrafią w kolorze czarnym na rozbielonym tle (barwy piasku, różne odcienie bieli), niekiedy zestawione z głęboką czerwienią. Tego typu tapety dobrze komponują się z prostymi meblami, dywanami z niewielką ilością wzorków etnicznych lub gładkimi tkaninami.
Nadal popularne są kwiaty w różnych ujęciach (tradycyjne, romantyczne, ekspresyjne, geometryczne) – od grzecznych, drobnych kwiatuszków po wyraziste, rytmiczne, wibrujące kwiaty o nietypowych barwach czy kształtach.

Dla miłośników historii

Tapety w stylu historycznym mają wzory inspirowane stylami różnych epok. Na tapety przenoszone są najczęściej secesyjne wzory – bogate, wijące się kompozycje z liści i kwiatów, piękne, zwłaszcza w wydaniu tapet materiałowych, arkadyjskie obrazy nawiązujące do sielskich scenek, świątyń dumania z XVIII wieku, obrazy inspirowane historycznymi wnętrzami, królewskie lilie, XVIII-wieczne motywy kwiatowe.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Modne rośliny pokojowe - 7 roślin pokojowych do...

Rośliny pokojowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej...

Wielkanocne kieszonki na sztućce

Pokazujemy jak w prosty i oryginalny sposób wykonać dekorację stołu wielkanocnego. Dzięki filcowym...

Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...