| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Jak kwiatami rozweselić wnętrze?

Jak kwiatami rozweselić wnętrze?

Wyczarujmy małe oranżerie w różnych miejscach mieszkania. Zapomnijmy o biało-szarym pejzażu za oknem, gdy w środku wiosna.

Autor: Piotr Mastalerz

Kochajmy kwiaty

Wnoszą do mieszkania dobrą energię. Nie ma kwiatów „złych”. Trzeba je tylko umieć dobrze wykorzystać. Filodendron w pokoju z komputerem lub telewizorem przywróci dodatnią jonizację powietrza. Trująca difenbachia nie nadaje się do pokoju dziecięcego, ale odpowiednia będzie do gabinetu, ponieważ odświeża i nawilża powietrze. Mocny zapach hiacynta w sypialni przyprawi nas o ból głowy, ale za to w salonie lub obszernym holu wprawi nas w optymistyczny nastrój. Obecność roślin nie służy nam, jeśli nie są dobrze zadbane. Bluszcz jest kwiatem pięknym i dobroczynnym, bo oczyszcza powietrze. Jednak splątany, zbyt bujny i zakurzony przynosi więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza alergikom.

Tyle słońca

 Postaw wazon z żółtymi tulipanam w kuchni w towarzystwie ziół. W ten sposób powstanie domowa rabatka – wciąż świeża i pachnąca. Bazylia, melisa, mięta i koper to tylko niektóre z proponowanych do podobnego zestawu roślin. Będą nie tylko świeżymi przyprawami pod ręką, ale także ozdobą. Poszukaj dla nich w sklepach postarzanych, glinianych doniczek. Dołącz do kompozycji fajansowe naczynia zdobione w kwiatki. Razem stworzą romantyczny, a nawet nieco nostalgiczny obraz.
Zioła warto posadzić w ziemi kwiatowej zmieszanej pół na pół z piaskiem lub kruszywem keramzytowym. Podlewamy je umiarkowanie i zapewniamy dużo światła oraz świeżego powietrza. Nie wystawiajmy ich jednak na działanie przeciągu. W żadnym wypadku nie nawozimy. Aby nabrały ładnego, zwartego kształtu, dobrze jest obrywać młode pędy oraz listki potrzebne do przyprawiania potraw z samych wierzchołków.

Najlepsze do...

  • Kuchnia: Gdy jest pełna ciepła i wilgotna, bo często się w niej gotuje, będzie rajem dla gerbery, afelandry, asparagusa, dzwonka równolistnego, zielistki, kolumnei i niecierpka. W chłodniejszej dobrze będą się czuły mirt, pilea, fiołek afrykański, gloksynia.
  • Łazienka: Nieliczne gatunki znoszą obecność oparów płynów do kąpieli i środków czyszczących obecnych w tym miejscu. Są to m.in. figowiec pnący, trzykrotka, maranta, scirpus, peperomia Sandersa, afelandra, bluszcze, paprocie, cibora, kaladium.
  • Do sypialni: Nadmiar roślin nie jest tu wskazany. Warto jednak wstawić takie, które wytwarzają nocą tlen i zapewniają zdrowy sen: sansewieria, storczyki, aloes. 

Jak je pielęgnowawać zimą

  • Podlewanie: Rośliny o ozdobnych liściach zimą podlewamy rzadziej. Kwitnące – co drugi dzień. Zawsze zlewamy nadmiar wody z podstawki, by nie wchłaniały jej więcej niż potrzeba. Należy dbać także o odpowiednie nawilżenie powietrza w miejscu, gdzie stoją.
  • Temperatura: Bezpośrednio nad kaloryferem roślinom będzie za gorąco. Najlepiej zatem stworzyć izolację np. z korka, ozdobnej deski lub podstawki z mokrym żwirem (pamiętajmy o uzupełnianiu wody).
  • Światło: Z miejsc ciemniejszych trzeba zimą przenieść rośliny pod okno albo z okna północnego i wschodniego – na południowe oraz zachodnie (tylko do stycznia, gdy słońce zaczyna mocniej grzać).
  • Nawożenie: Zamiast nawozów zimowych lepiej używać do podlewania wyciągów roślinnych. Można też stosować raz na 7-10 dni napar ze skrzypu bądź rumianku albo ostudzony wywar z włoszczyzny.

Dorota Krupińska, specjalista od ogrodów

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Wielki powrót lnu na salony. Zobacz lniane...

Swój renesans len zawdzięcza nowoczesnej technice wytwarzania tkanin dekoracyjnych. Nowy len nie...

Wielkanocne kieszonki na sztućce

Pokazujemy jak w prosty i oryginalny sposób wykonać dekorację stołu wielkanocnego. Dzięki filcowym...

Kwiaty doniczkowe w twoim domu. Jak podlewać...

Storczyki, o których mówimy też orchidee, są kapryśnymi kwiatami. Jeśli chcesz, żeby często i...

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...

Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.