| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Jak kwiatami rozweselić wnętrze?

Jak kwiatami rozweselić wnętrze?

Wyczarujmy małe oranżerie w różnych miejscach mieszkania. Zapomnijmy o biało-szarym pejzażu za oknem, gdy w środku wiosna.

Autor: Piotr Mastalerz

Kochajmy kwiaty

Wnoszą do mieszkania dobrą energię. Nie ma kwiatów „złych”. Trzeba je tylko umieć dobrze wykorzystać. Filodendron w pokoju z komputerem lub telewizorem przywróci dodatnią jonizację powietrza. Trująca difenbachia nie nadaje się do pokoju dziecięcego, ale odpowiednia będzie do gabinetu, ponieważ odświeża i nawilża powietrze. Mocny zapach hiacynta w sypialni przyprawi nas o ból głowy, ale za to w salonie lub obszernym holu wprawi nas w optymistyczny nastrój. Obecność roślin nie służy nam, jeśli nie są dobrze zadbane. Bluszcz jest kwiatem pięknym i dobroczynnym, bo oczyszcza powietrze. Jednak splątany, zbyt bujny i zakurzony przynosi więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza alergikom.

Tyle słońca

 Postaw wazon z żółtymi tulipanam w kuchni w towarzystwie ziół. W ten sposób powstanie domowa rabatka – wciąż świeża i pachnąca. Bazylia, melisa, mięta i koper to tylko niektóre z proponowanych do podobnego zestawu roślin. Będą nie tylko świeżymi przyprawami pod ręką, ale także ozdobą. Poszukaj dla nich w sklepach postarzanych, glinianych doniczek. Dołącz do kompozycji fajansowe naczynia zdobione w kwiatki. Razem stworzą romantyczny, a nawet nieco nostalgiczny obraz.
Zioła warto posadzić w ziemi kwiatowej zmieszanej pół na pół z piaskiem lub kruszywem keramzytowym. Podlewamy je umiarkowanie i zapewniamy dużo światła oraz świeżego powietrza. Nie wystawiajmy ich jednak na działanie przeciągu. W żadnym wypadku nie nawozimy. Aby nabrały ładnego, zwartego kształtu, dobrze jest obrywać młode pędy oraz listki potrzebne do przyprawiania potraw z samych wierzchołków.

Najlepsze do...

  • Kuchnia: Gdy jest pełna ciepła i wilgotna, bo często się w niej gotuje, będzie rajem dla gerbery, afelandry, asparagusa, dzwonka równolistnego, zielistki, kolumnei i niecierpka. W chłodniejszej dobrze będą się czuły mirt, pilea, fiołek afrykański, gloksynia.
  • Łazienka: Nieliczne gatunki znoszą obecność oparów płynów do kąpieli i środków czyszczących obecnych w tym miejscu. Są to m.in. figowiec pnący, trzykrotka, maranta, scirpus, peperomia Sandersa, afelandra, bluszcze, paprocie, cibora, kaladium.
  • Do sypialni: Nadmiar roślin nie jest tu wskazany. Warto jednak wstawić takie, które wytwarzają nocą tlen i zapewniają zdrowy sen: sansewieria, storczyki, aloes. 

Jak je pielęgnowawać zimą

  • Podlewanie: Rośliny o ozdobnych liściach zimą podlewamy rzadziej. Kwitnące – co drugi dzień. Zawsze zlewamy nadmiar wody z podstawki, by nie wchłaniały jej więcej niż potrzeba. Należy dbać także o odpowiednie nawilżenie powietrza w miejscu, gdzie stoją.
  • Temperatura: Bezpośrednio nad kaloryferem roślinom będzie za gorąco. Najlepiej zatem stworzyć izolację np. z korka, ozdobnej deski lub podstawki z mokrym żwirem (pamiętajmy o uzupełnianiu wody).
  • Światło: Z miejsc ciemniejszych trzeba zimą przenieść rośliny pod okno albo z okna północnego i wschodniego – na południowe oraz zachodnie (tylko do stycznia, gdy słońce zaczyna mocniej grzać).
  • Nawożenie: Zamiast nawozów zimowych lepiej używać do podlewania wyciągów roślinnych. Można też stosować raz na 7-10 dni napar ze skrzypu bądź rumianku albo ostudzony wywar z włoszczyzny.

Dorota Krupińska, specjalista od ogrodów

Dynia na Halloween - przepis na jesienny lampion

Dynia na Halloween to ciekawa ozdoba, nawet jeśli nie obchodzisz tego święta. Z warzywa tego możesz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny warto wybrać do...

Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny do...

Bombki ze styropianu z cekinami. Jak zrobić...

Bombki ze styropianu to świetny materiał na oryginalne ozdoby choinkowe. Zobacz, jak zrobić bombki ze...

Pakowanie prezentów świątecznych. 11 pomysłów na...

Pakowanie prezentów świątecznych nie sprawi ci problemu, jeśli obejrzysz naszą galerię inspiracji....

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Rozbiórkowe drewno w domu. Gdzie kupić i jak...

Rozbiórkowe drewno, czyli stare deski lub belki konstrukcyjne to obecnie cenny materiał. Na drewno z...

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...