| muratordom.pl » Wnętrza » AGD i RTV » Rozmieszczenie głośników

Rozmieszczenie głośników

W idealnej sytuacji punkt odsłuchowy (miejsce, gdzie zasiądą widzowie) powinien być umieszczony centralnie względem wszystkich głośników.

W optymalnym ustawieniu głośniki przednie i tylne powinny tworzyć prostokąt, a kanapa (czy fotel), na której siedzi słuchacz, powinna zostać umieszczona na przecięciu przekątnych. Jednak ze względu na wielkość i kształt pomieszczenia takie ich rozstawienie nie zawsze jest możliwe. Na szczęście sprzęt przyzwoitej klasy pozwala na dość dokładne korygowanie - wynikających z nieidealnego ustawienia - opóźnień z poszczególnych głośników. Wszystkie trzy główne zespoły głośnikowe powinny się znajdować w jednakowej odległości od słuchacza. Przed zespołami głośnikowymi nie mogą się znajdować żadne przeszkody utrudniające dotarcie fali dźwiękowej do widza, a w ich pobliżu - duże, gładkie powierzchnie odbijające i płaszczyzny zbiegające się pod kątem prostym.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Korzystanie z kina domowego w osobnym, przeznaczonym wyłącznie do projekcji filmów pomieszczeniu nie zakłóci życia innym domownikom

Oddalenie głośników od ścian sprzyja uzyskaniu bardziej przestrzennego i lekkiego dźwięku. W celu uzyskania najlepszych rezultatów zespoły głośnikowe powinny być odsunięte od tylnej ściany pomieszczenia na odległość co najmniej 1 m (głośniki efektowe), natomiast od pozostałych ścian - minimum 0,5 m. Szerokość ich rozstawienia jest uzależniona od odległości od słuchacza. Najczęściej zaleca się oddalenie ich od siebie na odległość nie większą niż od słuchacza.

Ponieważ punkt odsłuchowy powinien być umieszczony centralnie względem wszystkich głośników, dlatego kanapę należy umieścić na środku pomieszczenia, a głośniki wysokotonowe wszystkich kanałów na wysokości uszu słuchacza. Chociaż wydawać by się mogło, że różnice wynikające z umiejscowienia kanapy względem głośników nie są wielkie, wytrawni słuchacze będą w stanie je wychwycić.

Ze względów estetycznych możemy się zdecydować na głośniki wbudowane w ściany czy sufit, by nieznacznie odcinały się od płaszczyzny, lub na głośniki bezprzewodowe. Tutaj jednak eksperci są zgodni - głośniki wbudowane i bezprzewodowe nie dorównują wolno stojącym.

Przeczytaj dodatkowo:
Chcesz mieć dom inteligentny? Zadbaj o jego...

Dom inteligentny nie jest już marzeniem o przyszłości. W ciągu pięciu lat większość sprzętu domowego będzie...

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?

Wieszanie telewizora na ścianie jest możliwe dzięki specjalnym uchwytom do telewizorów. Sprawdź, jak dobrać...

System inteligentnych instalacji pokieruje twoim...

Dzięki inteligentnym instalacjom możesz stworzyć swoje prywatne centrum rozrywki. Zintegrowane zarządzanie...

Zaprojektuj osprzęt elektroinstalacyjny w swoim...

Zaprojektuj osprzęt elektroinstalacyjny w ekspresowym tempie. Wypróbuj konfigurator i wybierz gniazdka...

Nowy, energooszczędny sprzęt AGD już niedługo w...

Od 1 września wszystkie nowe odkurzacze muszą mieć etykiety energetyczne takie, jak inny sprzęt AGD np....

Salon bez błędów. Zaplanuj we wnętrzu miejsce na...

To, gdzie usytuujesz w salonie kominek, zależy od tego, czy marzy ci się cały kącik kominkowy, czy tylko...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.