| muratordom.pl » Wnętrza » AGD i RTV » Rozmieszczenie głośników

Rozmieszczenie głośników

W idealnej sytuacji punkt odsłuchowy (miejsce, gdzie zasiądą widzowie) powinien być umieszczony centralnie względem wszystkich głośników.

W optymalnym ustawieniu głośniki przednie i tylne powinny tworzyć prostokąt, a kanapa (czy fotel), na której siedzi słuchacz, powinna zostać umieszczona na przecięciu przekątnych. Jednak ze względu na wielkość i kształt pomieszczenia takie ich rozstawienie nie zawsze jest możliwe. Na szczęście sprzęt przyzwoitej klasy pozwala na dość dokładne korygowanie - wynikających z nieidealnego ustawienia - opóźnień z poszczególnych głośników. Wszystkie trzy główne zespoły głośnikowe powinny się znajdować w jednakowej odległości od słuchacza. Przed zespołami głośnikowymi nie mogą się znajdować żadne przeszkody utrudniające dotarcie fali dźwiękowej do widza, a w ich pobliżu - duże, gładkie powierzchnie odbijające i płaszczyzny zbiegające się pod kątem prostym.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Korzystanie z kina domowego w osobnym, przeznaczonym wyłącznie do projekcji filmów pomieszczeniu nie zakłóci życia innym domownikom

Oddalenie głośników od ścian sprzyja uzyskaniu bardziej przestrzennego i lekkiego dźwięku. W celu uzyskania najlepszych rezultatów zespoły głośnikowe powinny być odsunięte od tylnej ściany pomieszczenia na odległość co najmniej 1 m (głośniki efektowe), natomiast od pozostałych ścian - minimum 0,5 m. Szerokość ich rozstawienia jest uzależniona od odległości od słuchacza. Najczęściej zaleca się oddalenie ich od siebie na odległość nie większą niż od słuchacza.

Ponieważ punkt odsłuchowy powinien być umieszczony centralnie względem wszystkich głośników, dlatego kanapę należy umieścić na środku pomieszczenia, a głośniki wysokotonowe wszystkich kanałów na wysokości uszu słuchacza. Chociaż wydawać by się mogło, że różnice wynikające z umiejscowienia kanapy względem głośników nie są wielkie, wytrawni słuchacze będą w stanie je wychwycić.

Ze względów estetycznych możemy się zdecydować na głośniki wbudowane w ściany czy sufit, by nieznacznie odcinały się od płaszczyzny, lub na głośniki bezprzewodowe. Tutaj jednak eksperci są zgodni - głośniki wbudowane i bezprzewodowe nie dorównują wolno stojącym.

Przeczytaj dodatkowo:
Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?

Wieszanie telewizora na ścianie jest możliwe dzięki specjalnym uchwytom do telewizorów. Sprawdź, jak dobrać...

System inteligentnych instalacji pokieruje twoim...

Dzięki inteligentnym instalacjom możesz stworzyć swoje prywatne centrum rozrywki. Zintegrowane zarządzanie...

Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Dom, który jest bezpieczny. Poznaj najciekawsze...

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, są coraz lepiej dostępne, przez co...

Mieszkaj tanio i ekologicznie. Wyłącz stand-by...

Średnio w Polsce na gospodarstwo domowe przypadają cztery urządzenia z włączonym stand-by (stanem czuwania)...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT