Odkurzacz piorący – jak kupić dobre urządzenie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

2019-04-18 11:31

Odkurzacz piorący to dobra alternatywa dla tradycyjnego urządzenia. Nie dość, że dzięki niemu zbierzemy kurz i zanieczyszczenia z prawie wszystkich domowych powierzchni, to jeszcze upierzemy dywany, kanapy, fotele, tapicerkę w aucie. Niektóre dają też możliwość mycia podłóg z twardych materiałów, na przykład ceramiki i kamienia. Jaki model odkurzacza wybrać?

odkurzacz piorący George
Autor: archiwum muratordom Odkurzacz piorący sprawdza się w domach, w których są dywany i tapicerowane meble, bo pozwala prać je wtedy, kiedy jest to konieczne. Utrzymanie ich w czystości jest łatwiejsze i tańsze niż korzystanie z usług firm sprzątających

Twój dom będzie błyszczał, a w dywanach nie spotkasz roztoczy – głównego wroga alergików! Taki slogan słyszymy najczęściej, pytając o odkurzacz piorący. Czy to prawda?

Pranie dywanów nie jest sprawą prostą. To duże, sztywne powierzchnie, z których trudno usuwa się plamy i zabrudzenia. Ćwiczyliśmy już wynoszenie ich z domów i trzepanie na trzepakach, wyrzucanie na śnieg w zimie i wieszanie na płotach, by w tej czynności wyręczył nas wiatr. Od kilku lat mamy do dyspozycji odkurzacze, które chętnie nazywa się piorącymi (z funkcją prania). Z roku na rok pojawia się ich coraz więcej, ale wybrać odpowiedni model nie jest łatwo. Zdarza się też, że po zakupie dochodzimy do wniosku, że nie o to szło. Dlaczego tak się dzieje?

1. Nie utożsamiajmy prania dywanów z tradycyjnie rozumianym praniem każdej innej tkaniny, nawet dużej.

2. Nie wyobrażajmy sobie, że odkurzacz piorący (z funkcją prania) jest gotowy do użycia po przyniesieniu do domu i jest to rodzaj pralki o nieco innym niż ona kształcie i sposobie działania.

3. Nie zakładajmy, że pranie dywanów za pomocą odkurzacza piorącego (z funkcją prania) jest łatwe, proste, przyjemne i od momentu zakupu urządzenia, pranie będziemy robić co tydzień, a spod naszej ręki wyjdzie dywan jak nowy! Tak się nie dzieje.

4. Krytycznie podchodźmy do informacji producentów przekonujących w folderach reklamowych, że odkurzacz piorący jest urządzeniem prostym i łatwym w obsłudze. Nie jest (a na pewno nie każdy i tych trudniejszych jest więcej). Przekonamy się o tym w domu, czytając instrukcję obsługi i próbując przygotować urządzenie do prania.

5. Odkurzacz piorący nie pierze, to my pierzemy, posługując się urządzeniem.

Odkurzacz piorący – co to jest?

Odkurzacz piorący to po prostu odkurzacz, za pomocą którego możemy, poza odkurzaniem, także „uprać” dywan albo tapicerowane meble (czyścić na mokro).

Nie jest łatwo w jednej obudowie i określonej, niedużej kubaturze urządzenia pogodzić sprzeczne funkcje – odkurzanie na sucho i czyszczenie na mokro, zwłaszcza że odkurzacz musimy podłączyć do prądu. Dlatego producenci stosują różne rozwiązania konstrukcyjne, od których zależy funkcjonalność urządzenia, bezpieczeństwo pracy i nasza jego ocena. Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej. Możemy zatem spotkać rozwiązania polegające na tym, że tradycyjny odkurzacz po nielicznych wymianach elementów przemienia się w urządzenie do prania i takie, w których przygotowanie go do tej czynności wymaga śledzenia instrukcji obsługi. Może być tak, że pojemnik na nieczystości wymienia się na taki na wodę, dodaje detergent, zmienia rurę (albo końcówkę) i można zacząć pranie. Ale bywa też i tak, że pojemnik na czystą wodę jest umieszczany wewnątrz urządzenia, a na brudną (tę po praniu) na zewnątrz, że wymiennych elementów jest bardzo dużo i trzeba bardzo dokładnie je połączyć w odpowiednich miejscach i zadbać o szczelność. Niekiedy obok nas rośnie piramida rur, rurek, pudełek i końcówek, a odkurzacz nadal nie nadaje się do pracy.

Ssawka odkurzacza dwustrona 2w1
Autor: materiały prasowe Odkurzacz piorący George wyróżnia niespotykana u konkurencji ssawka 2w1 służąca do szorowania oraz do zbierania zanieczyszczeń mokrych.

Odkurzacz piorący – jak wybierać?

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, czy potrzebujemy odkurzacza tylko do prania. Najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie, którym również można odkurzać, a dopiero po wymianie kilku elementów także prać dywany. Wtedy liczy się łatwość i szybkość ich montażu. Przydatny odkurzacz to taki, w którym wymienia się zwykły pojemnik na ten z wodą (albo jest to ten sam pojemnik) i podłącza rurę do prania z odpowiednimi końcówkami i ewentualnie dodatkowe rurki, przez które doprowadzana jest czysta woda i odprowadzana brudna. Albo do odkurzacza podłącza się oddzielne urządzenie, popularnie nazywane praczką. Najłatwiejszą konstrukcję mogą mieć odkurzacze wodne, choćby dlatego że mają już pojemnik przystosowany do używania w nim wody.

Przeczytaj też:

Im więcej elementów do wymiany i podłączenia, tym rzadziej będziemy odkurzacza do czyszczenia na mokro używać. Poza tym trzeba też je gdzieś przechowywać i w sposób łatwo dostępny – przecież kupujemy odkurzacz po to, by go używać, a nie trzymać w schowku!

Warto dokładnie obejrzeć pojemniki, ssawki, rury, ponieważ jeśli mają liczne zakamarki, to są to miejsca wymagające umycia. Kurz w połączeniu z wodą zbija się w grudki, tworzy nieprzyjemnie pachnące błoto osadzające się w szczelinach, które później trzeba dokładnie wyczyścić.

Pojemność zbiorników na wodę (czystą i brudną) powinna być taka, żeby nie trzeba było jej wymieniać w czasie pracy (chyba że dywan jest bardzo brudny), a zbiorniki łatwo dostępne – niekiedy trzeba rozłożyć połowę urządzenia, by się do nich dostać, wymienić wodę i ponownie złożyć odkurzacz.

Ważna może być także funkcja zbierania wody – przydaje się, gdy wyleje pralka albo zmywarka, przecieknie kabina prysznicowa lub przewróci się wiaderko z wodą. By poradzić sobie z takim problemem powinniśmy mieć odkurzacz gotowy do użycia w funkcji zbierania wody albo móc szybko go złożyć.

WIDEO: Jaki odkurzacz piorący? Odkurzacz z funkcją prania!

Jaki odkurzacz piorący? Odkurzacz z funkcją prania!

Kiedy i jak kupować odkurzacz piorący

Z zakupem odkurzacza piorącego nie warto się spieszyć i wybierać go, oglądając modele dostępne tylko w jednym sklepie. Jeszcze przed zakupem trzeba dokładnie przejrzeć instrukcję obsługi. W internecie są strony, na których możemy je znaleźć, wpisując model urządzenia. Jeśli nie znajdziemy, pozostaje tak długo rozmawiać w sklepach, aż obsługa ją udostępni (nie zawsze chce to zrobić, tłumacząc się na przykład koniecznością otworzenia pudełka z odkurzaczem i tym, że każdy kolejny klient chce, żeby pudełko otwierać w jego obecności). Jeśli naprawdę chcemy kupić odkurzacz piorący, nie powinniśmy ustępować, ponieważ dopiero w instrukcji obsługi zobaczymy wykaz wszystkich elementów oraz sposób ich podłączania. Jeśli okaże się, że to labirynt pełen rurek, rureczek, zaworków, zatyczek i pojemniczków, to lepiej poszukać prostszego modelu. Składania odkurzacza do prania nie traktujmy jako wyzwania mającego udowodnić, że damy radę. Raz damy, bo będziemy się cieszyć nowym urządzeniem, ale później zaczniemy szukać pralni, w której piorą dywany albo zamawiać taką usługę w jakiejś firmie.

Końcówka piorąca Numatic
Autor: Numatic

Jak prać dywany odkurzaczem piorącym?

Odpowiedź na to pytanie jest, wbrew pozorom, kluczowa dla naszej oceny jakości odkurzacza. Jak wspomniano wcześniej odkurzacz piorący nie pierze, my pierzemy posługując się urządzeniem! Zatem ważne będzie przestrzeganie zasad, które pozwolą wyczyścić dywan najlepiej jak to możliwe (Jeśli chcemy go porządnie uprać, tak jak pierze się inne rzeczy, poszukamy profesjonalnej pralni wodnej, ale i one nie zawsze gwarantują, że dywan będzie jak nowy!).

Przeczytaj też:

1. Przed praniem dywan musi być porządnie odkurzony. Warto na tę czynność poświecić nawet kilkadziesiąt minut i odkurzać dywan po obu stronach. Nie, to nie jest przesada – jeśli w dywanie zostaną nieczystości (gromadzą się w jego kanwie), to gdy je zmoczymy, powstanie błoto, które wetrzemy w strukturę dywanu. Na powierzchni będzie mniej lub bardziej czysty, a spora ilość brudu wypełni przestrzenie kanwy.

2. Kupmy dobrej jakości detergenty. Nie warto polegać na tych z supermarketów, bo nie liczy się zaufanie do reklam produkującej je firmy, tylko sposób reakcji środków z dywanem i nagromadzonym w nim brudem. Lepiej pójść do specjalistycznego sklepu z dywanami (sprawdzając tworzywo, z którego wykonany jest nasz dywan) i kupić odpowiednie preparaty. 

3. W czasie prania nie wolno przemoczyć dywanu. Ilość wody z detergentem, jaką na niego spryskujemy, nie może przeciekać na spód, bo nie mamy szansy jej odessać. Przemoczony dywan schnie długo, zanim wyschnie może spleśnieć, zamoczyć i uszkodzić posadzkę, na której leży. Poza tym w środowisku mokrym i ciepłym doskonale rozwijają się grzyby i pleśnie.

Przeczytaj też:

Warto wiedzieć

Perfekcyjnie złożony

Odkurzacz do prania musi mieć idealnie spasowane wszystkie elementy, dlatego ważne jest by były wykonane z materiałów najwyższej jakości. Już od dawna nie używa się metali do produkcji odkurzaczy. Zastąpiły je różnego rodzaju tworzywa. Zwróćmy więc uwagę na grubość ścianek poszczególnych elementów. Tworzywa, nawet najlepsze, zmieniają się pod wpływem na przykład temperatury i ucisku. Rzecz w tym byśmy nie musieli przechowywać elementów odkurzacza poukładanych jak w laboratorium, bo jeśli będą złożone (zwinięte) to się odkształcą, a nawet jeśli po jakimś czasie wrócą do prawidłowego stanu, to okaże się, że powstają nieszczelności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.