| muratordom.pl » Wnętrza » AGD i RTV » Dom zawsze czysty - przyjazne AGD ułatwi Ci utrzymanie porządku. Dobierz pralkę, odkurzacz, żelazko do potrzeb Twojej rodziny

Dom zawsze czysty - przyjazne AGD ułatwi Ci utrzymanie porządku. Dobierz pralkę, odkurzacz, żelazko do potrzeb Twojej rodziny

Utrzymanie porządku w domu nie musi być kłopotliwe! Wybierając przyjazne AGD służące utrzymaniu porządku w domu: pralkę, odkurzacz, żelazko, trzeba się zastanowić przede wszystkim nad tym, czy sprzęty odpowiadają Twoim potrzebom, pasują wymiarami do wnętrza i spełniają wymogi bezpieczeństwa. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru AGD jest też ich ekonomiczność i energooszędność.

Do niedawna w utrzymanie porządku wkładaliśmy wiele wysiłku i poświęcaliśmy mu niemało czasu. Dziś czystości sprzyjają nowoczesne AGD. Dobra pralka upierze nie tylko bawełnianą pościel, ale poradzi sobie także z delikatnym jedwabnym sweterkiem. Odpowiedni odkurzacz sprawi, że sprzątanie zamieni się w szybki i efektywny proces, który dodatkowo zaoszczędzi cenną dla środowiska energię.

Oszczędna pralka na miarę potrzeb rodziny

Dzisiejsze pralki zużywają o połowę mniej wody (około 50 l) niż te sprzed lat, ale warto poszukać takiej, która pozwoli na dodatkowe oszczędności.

 • Producenci prześcigają się w liczbie programów, jednak uważajmy na efektownie wyglądającą listę opcji prania. Niektóre funkcje programatora w pralce są jednak niezbędne. Należą do nich przede wszystkim programy oszczędne. Nie tylko skracają czas (cykl trwa zazwyczaj ok. 30 minut), ale przede wszystkim zmniejszają koszty eksploatacji. Jeśli mamy mniej ubrań lub są one słabo zabrudzone, zaoszczędzimy kilkadziesiąt groszy na energii elektrycznej i wodzie.
 • Jeżeli pralka ma funkcję „pół wsadu”, można prać częściej z mniejszą ilością wody. Już na dwóch praniach zużyjemy ok. 35% energii mniej. Funkcja „pół wsadu” polega na tym, że pralka dopasowuje ilość używanej wody do ciężaru ubrań, a jednocześnie zużywa mniej prądu do podgrzania.
 • Dobrze uzbrojone programatory mają również możliwość prania z dużą ilością wody, przeznaczonego dla mocno zabrudzonych ubrań.
 • Program łatwe prasowanie reguluje prędkość wirowania, dzięki czemu nie pojawią się duże zagniecenia.
 • Funkcja stop pozwala wcześniej wyciągnąć delikatne materiały z bębna pralki czy zatrzymać program przy awarii.
 • Pojemność pralki może się wahać pomiędzy 3,5 i 9 kg. O wielkości bębna decyduje liczba osób, które musi „obsłużyć” pralka. Jeśli mamy małe dzieci, wybierzmy pralkę z zabezpieczeniem przed dziećmi i blokadą drzwi. Nowoczesne pralki mają również wewnętrzne systemy zabezpieczeń, co sprawi, że w przypadku awarii sieci wodociągowej lub wycieku pralka automatycznie wyłączy się i zażegna ryzyko zalania.
 • Przed zakupem pralki warto rozważyć kupno pralko-suszarki lub osobnej suszarki, dzięki której unikniemy szukania miejsca do suszenia. Pamiętajmy jednak, że suszarka może jednorazowo „obsłużyć” o połowę mniej ubrań niż pralka. Dlatego do całego cyklu pranie-suszenie potrzebna jest ingerencja człowieka, który opróżni nieco bęben. Suszarka pociąga za sobą również dodatkowe koszty za energię elektryczną, nagrzewnica powietrza potrzebuje bowiem dużo mocy do prawidłowego działania. Ważną opcją jest możliwość regulacji temperatury. Niższej klasy sprzęt nie oferuje takiej funkcji, co uniemożliwia suszenie delikatnych tkanin.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Istotne informacje na etykiecie pralki

W krajach Unii Europejskiej obowiązują ściśle określone przepisy dotyczące klas energetycznych pralki. Dzięki nim poznajemy efektywność wykorzystywania energii w jednym cyklu prania (kWh/cykl). Im mniejsza wartość, tym urządzenie tańsze w użytkowaniu, ale często droższe. Obecnie najbardziej oszczędne pralki zużywają 0,76 kWh/cykl. Najbardziej energooszczędne są urządzenia klasy A i A+, należy zaś unikać klasy G. Klasa energetyczna pralki jest określana dla cyklu prania standardowego. Na tej podstawie można obliczyć przybliżony roczny koszt użytkowania sprzętu. Klasy oznaczone na etykiecie dotyczą również skuteczności prania i odwirowywania. Urządzenia mają przyznane oznaczenia od A (wysoka wydajność) do G (najniższa). Najtańsze pralki, legitymujące się 600 obr./min, z reguły nie mają szans otrzymać oznaczenia A. Minimalna wartość to 1000 obr./min. Najwyższej klasy sprzęty oferują nawet 2000 obrotów. Dodatkowo możliwe jest płynne lub skokowe wirowanie. Na etykiecie można poznać również poziom generowanego hałasu. Pralki wytwarzają około 49 do 77 dB. Najwyższej klasy sprzęt jest zazwyczaj dobrze wyciszony.

Odkurzacz - przyjaciel rodziny

Zanim wybierzemy odkurzacz, zastanówmy się, jakie funkcje są dla nas najważniejsze i gdzie będziemy sprzątać.

 • Jeśli w domu dominują duże gładkie powierzchnie, wybierzmy odkurzacz z gumowymi kółkami. Gdy mamy dywany, lepiej sprawdzi się sprzęt wyposażony w turbo- lub elektroszczotkę.
 • Jeśli w domu jest dużo zakamarków, warto zainwestować w odkurzacz o dużej sile ssania, która zależy od jego mocy. Bywa jednak, że ta podawana przez producenta jest wyższa niż rzeczywista nawet o 100-400 W.
 • Jeśli musimy wchodzić z odkurzaczem na różne poziomy domu, wybierzmy model o niewielkiej wadze.
 • Alergicy powinni zwrócić uwagę na filtr – najlepiej zatrzymują kurz, bakterie i wirusy filtry Hepa. Równie istotna jest obudowa, która musi być szczelna. Możemy też zdecydować się na model z filtrem wodnym, jednak jest on cięższy, a po każdym odkurzaniu trzeba go dokładnie wyczyścić, wysuszyć i zdezynfekować. Skuteczne w ochronie przed kurzem są także odkurzacze bezworkowe – są higieniczne, bo kurz gromadzi się w pojemniku, który po odkurzaniu wystarczy otworzyć i opróżnić.

Zyskaj na prasowaniu - energooszczędne żelazko

 • Prasowanie jest drogie, żelazka parowe zużywają około 2000-2500 W, czyli tyle samo co odkurzacz.
 • O szybkości nagrzewania się decyduje ich moc – im większa, tym szybciej stopa osiągnie odpowiednią temperaturę, a żelazko skuteczniej wytwarza parę wodną, co umożliwi wydajniejsze prasowanie. Zwykłe żelazka zużywają 90% swojej energii na przetwarzanie wody w parę.
 • Nowoczesne modele mają dodatkowe funkcje, dzięki czemu oszczędzają do 20% energii. System automatycznego oszczędzania energii wytwarza parę, gdy żelazko jest używane, oraz ogranicza ją, kiedy urządzenie pozostaje w stanie gotowości.
 • Warto wybrać model, który oprócz ustawień „0” i „Max” ma także opcję „e”. Umożliwia ona produkcję optymalnej ilości pary, która wystarczy do uprasowania wielu tkanin, a jednocześnie wykluczy zbyt wysokie zużycie energii.
 • Zwróćmy też uwagę na rodzaj stopy, jej odporność na zarysowania, moc oraz stopień wytwarzania pary wodnej. Od jej kształtu i wykonania zależy wygoda i skuteczność prasowania. Mocno zwężona z przodu dokładnie wyprasuje trudno dostępne miejsca. Z kolei ułożenie wzdłuż boków stopy otworów przepuszczających parę wodną umożliwi lepsze rozłożenie jej strumienia na tkaninie. Bazę stopy zawsze stanowi aluminiowa płyta, na którą nakłada się powłokę wykonaną z teflonu, stali nierdzewnej lub ceramiki.
 • By włączone żelazko nie wywołało pożaru, warto wybrać model, który wyłącza się samoistnie po 8 minutach pozostawienia go w pozycji pionowej i 30 sekundach w pozycji poziomej.
Autor: AMICA

Wśród przydatnych funkcji żelazka są m.in.: miejscowe zwilżenie tkaniny, blokada kapania, funkcja samooczyszczania, antypoślizgowa rączka czy szeroki otwór wlewowy (fot. AMICA).

WARTO WIEDZIEĆ

Czy energooszczędność przede wszystkim?

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej od 2014 roku produkowane odkurzacze nie będą mogły mieć mocy większej niż 500 W (750 W w przypadku bezworkowych). Tymczasem moc większości dostępnych teraz odkurzaczy jest wyższa niż 1200 W, a niektóre mają nawet 2200 W. Przez ograniczenie mocy może zmniejszy się siła ssania i skuteczność tych urządzeń w usuwaniu kurzu. Podobnie będzie z działaniem filtrów, co zagraża alergikom i astmatykom.

Dobry sposób na montaż telewizora na ścianie – zabudowa z płyt g-k

Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to dobry sposób na ukrycie kabli, gdy chcemy zamontować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Dobry sposób na montaż telewizora na ścianie –...

Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to dobry sposób na ukrycie kabli, gdy chcemy zamontować telewizor na...

Jaki odkurzacz piorący? Odkurzacz z funkcją...

Odkurzacz z funkcją prania odkurza i pierze - dywany, wykładziny, obicia mebli. Bardzo przydatne urządzenie,...

Chcesz mieć dom inteligentny? Zadbaj o jego...

Dom inteligentny nie jest już marzeniem o przyszłości. W ciągu pięciu lat większość sprzętu domowego będzie...

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?

Wieszanie telewizora na ścianie jest możliwe dzięki specjalnym uchwytom do telewizorów. Sprawdź, jak dobrać...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT