logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

14259

Remont starego kamiennego domu

Nasza nieruchomość to 300-letni (prawdopodobnie), kamienny dom z zabudowaniami gospodarczymi, położony na Opolszczyźnie, 30 km od Gliwic. Mieszkaliśmy w tej okolicy w czasie, gdy zdecydowaliśmy się na zakup tego wiejskiego obejścia z przyległą łąką.

Dom był od 20 lat niezamieszkany. Miał stać się dla nas letniskiem, teraz jest domem całorocznym. Dom był zawilgocony, w związku z czym została wykonana izolacja (iniekcja krystaliczna) oraz opaska drenująca.

Wewnętrzne tynki zostały w całości usunięte, żeby odsłonić kamienne ściany, następnie miejsca uznane za nieładne zostały otynkowane tynkiem glinianym. Ten rodzaj tynku został wybrany ze względu na wilgotne ściany - mieliśmy do wyboru: tynk renowacyjny już, albo czekanie na wyschnięcie ścian (ok 2 lat) i zwykły tynk. Gliniany tynk okazał się znakomitym połączeniem zalet obu tych rozwiązań.

Przy okazji skuwania tynku odkryliśmy dawne (zamurowane) okna, sądząc po wielkości i sposobie wymurowania - stare i jeszcze starsze, w stosunku do obecnych okien. Zostały wykorzystane jako ozdoba ścian, a te, które oczyściliśmy z zamurowania utworzyły wnęki, które następnie zostały ocieplone od środka (zmniejszona grubość muru) z wykorzystaniem systemu ocieplenia od wewnątrz firmy Ytong.

Instalacje wodna i elektryczna zostały wykonane całkowicie od nowa.

Część stropu wraz z dwoma belkami nośnymi została wymieniona ze względu na zły stan belek.

Elewacja zewnętrzna domu będzie odnawiana w kolejnym kroku, po wyschnięciu ścian i po podjęciu decyzji: dom kamienny czy schludnie otynkowany.

W obrębie obejścia znajdowała się piękna kamienna stodoła, co do której mamy już plany, garaż, mniejsza stodółka z chlewem, która była częściowo zawalona - dwa ostatnie budynki zdecydowanie współczesne.

Na zewnątrz stworzyliśmy obejście w stylu "toskańskim", z wolno stojącym piecem do pizzy, grillem i wędzarnią.

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY

SPONSORZY