logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Rozbudowa domu. Jakie projekty będą estetyczne i najprostsze w realizacji?

Karolina Matysiak-Rakoczy
Projekty rozbudowy domu powinny uwzględniać prawidłowe posadowienie dobudowanego fragmentu oraz połączenie starej części z nową. Jaki projekt wybrać, aby całość wyglądała estetycznie?

Rozbudowa domu w bok

Jeśli tylko powierzchnia działki i warunki jej zabudowy na to pozwalają, rozbudowa to najwygodniejszy dla mieszkańców sposób na powiększenie przestrzeni użytkowej domu. W dobudowywanej części można zmieścić dodatkowe brakujące pomieszczenie, salon, pokój do pracy albo schowek. Można też dostawić garaż i połączyć go drzwiami z domem. Rozbudowa nie wymaga naruszania bryły budynku. Poza ścianą łączącą starą i nową część nie ingeruje się w konstrukcję. Nie trzeba też nic w niej wzmacniać, bo dotychczasowe obciążenia się nie zmienią. Trzeba natomiast przygotować nowe posadowienie i prawidłowo połączyć obie części budynku.

Stare i nowe – łączyć czy rozdzielać

Architekci radzą oddzielać rozbudowę od istniejącej bryły budynku, nie starać się na siłę maskować połączeń nowych i starych fragmentów. Celowo projektują przesunięcia i uskoki ścian oraz dachu. To korzystne zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i wizualnym. Wzdłuż styku obu części często pojawiają się pęknięcia, budynek przecież pracuje i osiada. To nie tylko nieestetyczne, ale też groźne, bo w nieszczelności może wnikać woda. Łatwiej zabezpieczyć styk w narożniku łączonych ścian niż wtedy, gdy tworzą one jedną płaszczyznę. Rozdzielenie dachów pozwala z kolei ciekawie zestawić stare i nowe pokrycie. W budynkach o wyrazistej architekturze warto pokazać wprost, że coś jest nowe. Wizualne rozdzielenie obu części idzie w parze z oddylatowaniem konstrukcyjnym. Na całej wysokości – od fundamentów aż po dach – powinna być szczelina o szerokości 1-2 cm. Nie musi być prosta. Ściany można zazębiać na strzępia – wgłębienia przygotowane w co drugim rzędzie starej ściany, w które wpuszcza się bloczki lub pustaki ściany dostawianej. Dylatacja ma wówczas kształt zgodny z linią wiązania muru. Luz pozostawiony w strzępiach zapewnia swobodę odkształceń i zapobiega pękaniu ściany. Takie rozwiązanie często stosuje się na murowanych elewacjach, żeby ładnie je połączyć. Nie łączy się konstrukcyjnie również stropów. Dopuszcza się to tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy rozbudowa ma być nawisem. Trzeba wtedy skuć wieniec i część starego stropu, a następnie powiązać nowe zbrojenie ze starym i zabetonować całość. W pozostałych przypadkach najczęściej konstrukcja dobudowywanej części jest samonośna. Nie oznacza to, że trzeba powielać ścianę istniejącą, szkoda na to miejsca, ale układ konstrukcyjny budynku projektuje się albo na ścianach do niej prostopadłych, albo na niezależnej ramie. W odległości 20-30 cm przygotowuje się podciąg i opiera na nim strop. Pracuje wówczas jak wspornik, nie obciążając istniejącej przegrody.

Autor: Grzegorz Wójcik

Nowy budynek składa się z kilku podobnych brył, które bez wewnętrznych przejść mogą pełnić funkcję oddzielnych domów. Dobudówki zazwyczaj są mniejsze niż konstrukcja bazowa, ale w tym przypadku istniejąca konstrukcja jest tylko jednym z elementów kompleksu, a dobudowane części wznoszono całkiem od nowa. Projekt przebudowy: Pracownia architektoniczna – Bogusław Pilch

Autor: Grzegorz Wójcik

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY

SPONSORZY