logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Remont starego strychu. Naprawa stropu na poddaszu nieużytkowym

Karolina Matysiak-Rakoczy Jarosław Kubicki
Strop dzielący strych od pomieszczeń poniżej nie zawsze jest wystarczająco solidny, żeby można go w pełni uzytkować. Planując adaptację poddasza trzeba zatem ocenić, czy wytrzyma nowe obciążenia i ewentualnie dokonać wzmocnień.

Podłoga na strychu ma zupełnie inne zadanie niż w pomieszczeniach użytkowych. Czasem znajduje się jedynie na fragmencie, tylko na ciągach komunikacyjnych czy w strefie służącej jako składowisko przechowywanych sprzętów. Na stropach drewnianych jest to poszycie z płyt lub desek przybitych w niewielkich odstępach. Na pozostałych stropach może to być szlichta (niekiedy pokrywająca kilkucentymetrową izolację z supremy), luźno rozłożone płyty drewnopochodne albo poszycie mocowane do legarów, między którymi jest kilkucentymetrowa warstwa starego ocieplenia. Nie da się takiej podłogi wykorzystać w zaadaptowanych wnętrzach. Różnych zabiegów może też wymagać strop poddasza.

Strop drewniany i strop kleina

Stropy belkowe, które są obciążone ciężką polepą z gliny, nie stanowią zazwyczaj problemu. Po jej usunięciu pozostanie zapas nośności dla nowego obciążenia użytkowego. W stropach drewnianych ważny jest przede wszystkim stan belek (czy nie są zawilgocone, zagrzybione i zmurszałe), zwłaszcza przy gniazdach ściennych i kominach, gdzie mogło dojść do ich obluzowania. Trzeba je ustabilizować, żeby strop zachował swoją nośność. Problem pojawia się wtedy, gdy strop jest w złym stanie technicznym. Wówczas projekt może zakładać częściową wymianę belek, wzmocnienie stropu metalowymi stężeniami, a w skrajnych wypadkach wykonanie nad nim nowej niezależnej konstrukcji. Jeśli belki są zdrowe, po usunięciu polepy albo wypełnienia z trocin lub słomy układa się w jego miejsce nową izolację z wełny mineralnej, a bezpośrednio na belkach albo (dla wyrównania) na cienkich legarach umieszcza się płyty i do nich mocuje posadzkę. Poziom podłogi na poddaszu podniesie się niewiele – bywa, że tylko o 2-3 cm. Strop kleina nie wymaga on specjalnych przygotowań. Na jego powierzchni można układać warstwy podłogi.

Akustyka stropu

Strop na adaptowanym poddaszu w kamienicy musi być dobrze zaizolowany akustycznie. To ważne zwłaszcza ze względu na komfort osób mieszkających bezpośrednio pod nim. Do tej pory poza epizodycznymi sytuacjami nad ostatnią mieszkalną kondygnacją nic się nie działo. Po adaptacji hałas wynikający z użytkowania pomieszczeń może wydawać się mieszkańcom wręcz nieznośny. Nawet gdy strop jest wygłuszony poprawnie, często mogą zgłaszać protesty dotyczące izolacji akustycznej. W domu jednorodzinnym użytkowanie poddasza ma nieco inny charakter, ale i tu dla komfortu domowników warto zainwestować w wytłumienie stropu. Między elementami drewnianymi – legarami i poszyciem z desek lub płyt ułożyć przekładki akustyczne z gumy albo pianki, żeby ograniczyć przenoszenie drgań uderzeniowych. Przestrzeń między belkami najlepiej wypełnić wełną mineralną, która dobrze wytłumi drgania powietrzne.

Otwór na schody

W czasie przygotowywania stropu może się pojawić konieczność zmiany wymiarów otworu na schody. Najłatwiej jest wydłużyć otwór w stropie drewnianym, pozostawiając jego dawną szerokość, i zrobić proste schody jednobiegowe. Niestety, będą one wąskie, gdyż belki w takim stropie są rozstawione co 60-90 cm. Podobna przeróbka jest możliwa w stropie Kleina. Schody mogą być tu szersze – rozstaw belek wynosi 1-1,6 m. Trzeba uważać, by nie naruszyć struktury ceglanej płyty, i w poprzek poszerzenia wstawić belkę ograniczającą. Jeśli otwór jest zbyt mały albo chcesz mieć szersze schody, można to zrobić, ale w porozumieniu z konstruktorem. W stropach belkowych wzdłuż obrzeży z reguły wprowadza się podciągi lub nadciągi oraz wymiany, które opiera się na metalowych kątownikach podwieszonych do belek. Na wymianach oprze się później konstrukcja schodów. W stropach gęstożebrowych i płytowych wymiany najczęściej są stalowe. W kamienicy z reguły dostaje się na poddasze istniejącą klatką schodową prowadzącą na strych. Może jednak pojawić się konieczność wymiany biegu albo dobudowania jednego stopnia ze względu na podniesienie poziomu podłogi.

Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Poszycie drewnianego stropu – stare nierówne deski – dobrze spełniało swoje zadanie na strychu. Jednak podczas adaptacji należy je zdjąć i wymienić na nową podłogę

Autor: Piotr Mastalerz

Gdy belki starego stropu nie tworzą jednej płaszczyzny, trzeba umieścić na nich ruszt wyrównujący i nowe poszycie z płyt drewnopochodnych. Na tym podkładzie można ułożyć wykładzinę, panele lub inną posadzkę. Aby strop miał odpowiednią izolacyjność akustyczną, między belkami rozłożono wełnę mineralną, a między rusztem a poszyciem – przekładki izolujące

WARTO WIEDZIEĆ

Dodatkowy strop

Strop nad ostatnią kondygnacją mieszkalną – czyli planowana podłoga adaptowanego poddasza – musi być przeanalizowany pod kątem nośności. Mógł być zaprojektowany jako „lekki”, nieprzenoszący normowych obciążeń. Nierozsądnie byłoby dociążać go bez odpowiedniego wzmocnienia. Podparcie go jest niemożliwe ze względu na znajdujące się pod spodem mieszkania. Nie ma sensu również wymieniać stropu na nowy. Oznaczałoby to bowiem gruntowną przebudowę wszystkich położonych powyżej elementów budynku, konieczność podtrzymania więźby na tymczasowych podwalinach. Jest to bardzo uciążliwe i przy adaptacji poddasza raczej nieracjonalne. Dlatego zamiast naprawiać czy też wzmacniać strop, często się go dubluje. Nad istniejącą konstrukcją rozkłada się nowe belki, kotwiąc je w położonych nad starymi nowych wieńcach w ścianach budynku. Belki nie obciążają istniejącego stropu, wszystkie obciążenia są przenoszone na wieńce i przez nie na ściany. Należy jednak pozostawić kilkucentymetrową szczelinę między nowymi belkami a starym stropem, tak żeby uginające się pod obciążeniem nowe belki nie dotykały do istniejącego stropu. Puste miejsce między obydwoma stropami, zależnie od wielkości dostępnej przestrzeni, można wypełnić materiałem izolującym akustycznie albo wykorzystać jako miejsce na przewody instalacyjne, rury wentylacyjne czy klimatyzację.

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY

SPONSORZY