logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Jak wyposażyć okno dachowe w sterowanie elektryczne?

Velux
Na polskich poddaszach mamy bardzo wiele okien dachowych VELUX. Jednak nie każdy ich użytkownik wie, że w łatwy sposób można przerobić zwykłe okno VELUX na okno elektryczne i operować nim zdalnie za pomocą pilota.

Doprowadź zasilanie do okna

Wyposażenie już zamontowanego okna dachowego w automatykę wiąże się z doprowadzeniem do niego zasilania. Bardzo często na etapie budowy nie przewidujemy takich rozwiązań i niestety później musimy liczyć się z remontem i uszkadzaniem wnęki okiennej. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto już na etapie prac montażowych lub przy okazji remontu, doprowadzić do okna przewód zasilający. Nie będzie to wielki wydatek, jedynie nakład pracy połączony z ceną zwykłego przewodu elektrycznego. W związku z tym, że produkty elektryczne VELUX są niskonapięciowe (zasilane prądem 24 V DC) wystarczy przewód dwużyłowy (2x1,5 mm2). Drugi koniec przewodu musi być podłączony ze sterownikiem, dlatego dobrze wyprowadzić go do miejsca, w którym będzie on w przyszłości zamontowany.

Zainstaluj zestaw adaptacyjny KMX 110

Gdy do okna obrotowego VELUX z górnym otwieraniem jest doprowadzone zasilanie, instalacja elektrycznego zestawu adaptacyjnego KMX 110 jest szybka i prosta. Warto zwrócić uwagę na to czy nasze okno jest oknem Nowej Generacji, czy poprzedniej. Do tej pierwszej dedykowany jest zestaw oznaczony literą K. Składa się on z trzech elementów: silnika KMG 100 z czujnikiem deszczu, sterownika KUX 110 i dotykowego panelu sterowania KLR 200. Silnik montuje się pod oblachowaniem i pozostaje on niewidoczny, gdy okno jest zamknięte. Umożliwia on uchylanie skrzydła na szerokość 20 cm, a także otwieranie klapy wentylacyjnej. Czujnik deszczu zamontowany na zewnętrznym oblachowaniu, w razie opadów zamknie okno automatycznie. Sterownik wielofunkcyjny umożliwia podłączenie innych elektrycznych akcesoriów VELUX, takich jak markiza lub roleta zewnętrzna, a także dowolna roleta wewnętrzna. W zestawie jest też dotykowy panel sterowania, który może obsługiwać aż 200 urządzeń i ma osiem fabrycznie zainstalowanych programów użytkowych. Dzięki niemu można np. zaprogramować wietrzenie wnętrza o określonej godzinie lub automatyczne zamykanie rolet po zmroku, a odsłanianie o świcie.

Po zamontowaniu sterowania elektrycznego okno można otwierać i zamykać zdalnie. System sterowania VELUX INTEGRA® działa na zasadzie fal radiowych, dlatego oknem można operować z dowolnego miejsca w domu. Protokół komunikacji io-homecontrol®, umożliwia także współpracę z urządzeniami innych producentów np. Somfy.

Autor: VELUX

Okno dachowe ze sterowaniem elektrycznym

Autor: VELUX

Okno dachowe ze sterowaniem elektrycznym

Autor: VELUX

Dotykowy panel sterowania oknem

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY

SPONSORZY