logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Czy zmiana wymiarów okien jest bezpieczna

Karolina Matysiak-Rakoczy
Często przy remoncie starego domu konieczna jest wymiana okien. Stare są nieszczelne, zniszczone lub nie pasują do nowej, planowanej funkcji domu. Nowe okna powinny komponować się z całą elewacją kolorem, kształtem i wielkością. Jednak nie każde okno możemy wstawić, ograniczeniem będzie konstrukcja budynku.

Najbezpieczniej powiększać okna od dołu, bo mur pod nimi nie ma znaczenia konstrukcyjnego. Poszerzanie otworów, podwyższanie ich albo wykonywanie w ścianach zupełnie nowych przejść jest trudniejsze, ponieważ wymaga przygotowania nadproży. Najczęściej są to stalowe belki wstawiane w ścianę nad planowanym otworem. Przy wymianie okien warto pomyśleć o zmianie wysokości parapetów i ich funkcjonalnym wykorzystaniu. Przykładowo w kuchni wyżej ustawione parapety można włączyć w blat roboczy, a w salonie – obniżone wykorzystać na siedzisko. Jeśli nowa aranżacja wnętrza wymaga pozbycia się okna lub przynajmniej zmniejszenia go, bo na przykład w jego miejscu ma stanąć ściana działowa – najprościej je zamurować.

Autor: archiwum prywatne

W tym budynku nieestetyczne i zimne przeszklenie przebudowano, wstawiono tam ciepłe okna i obłożono okładziną.

Autor: Piotr Mastalerz
Autor: archiwum prywatne

Przed wstawieniem okien przygotowano żelbetową ramę z nadproży i słupków umieszczonych w narożnikach. Pozostałe puste przestrzenie zamurowano.

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY

SPONSORZY