logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Budowa fundamentów - na jakim poziomie robić nowe fundamenty

Karolina Matysiak-Rakoczy
Dowiedz się, jak zbudować nowe fundamenty dla rozbudowy domu. Poznaj kilka ważnych zasad, dzięki którym unikniesz późniejszych problemów. Na co się zdecydować - tradycyjna ława fundamentowa czy może nowoczesna płyta fundamentowa?

Dawniej budynki posadawiano właściwie wyłącznie na ławach. Płyta fundamentowa stała się popularna dopiero niedawno. To sprawia, że podczas rozbudowy nie da się uniknąć głębokiego wykopu pod nowe fundamenty. Dobudowywana część powinna bowiem być posadowiona na tym samym poziomie co istniejąca bryła. Parcie ze strony fundamentów jest większe niż parcie ze strony gruntu, który wcześniej znajdował się przy ścianach piwnicy.

Budowa fundamentów od podstaw

Strefa pod fundamentem jest rozpychana na boki, grunt napierający na istniejącą ścianę fundamentową mógłby ją zniszczyć. Naprężenia muszą być przeniesione w bezpieczną strefę posadowienia. Jeśli pod starym budynkiem jest piwnica, to posadowienie nowej części musi sięgać równie głęboko. Z reguły nie zagłębia się fundamentów tylko do połowy tej głębokości. Jest to możliwe jedynie w specyficznych sytuacjach, jeśli konstruktor w obliczeniach stwierdzi, że nie zagraża to stateczności budynku. W większości wypadków konstruktor zaprojektuje ławy schodkowe. Najniższa część położona przy starym budynku leży wówczas na takim samym poziomie co stara ława, a w miarę oddalania się posadowienie jest coraz płytsze, aż do minimalnej głębokości, czyli poziomu przemarzania gruntu. Zamiast tradycyjnych ław można też wykonać pod nową częścią stopy fundamentowe i ramę ze słupów, poziomych belek podwalinowych i podciągów. Stopy umiejscowione przy istniejącej ławie zazwyczaj mają odsadzkę tylko po jednej stronie, więc są obciążane mimośrodowo. Muszą leżeć głęboko, ale kolejne już mogą być posadowione płycej. Analogiczna sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy stary budynek jest niepodpiwniczony, a pod nową częścią planuje się piwnicę albo obniżenie podłogi. Fundamenty przylegające do istniejących muszą wtedy być osadzone wyżej – na tym samym poziomie co stare – a do wymaganej głębokości trzeba zejść schodkowo. Jeśli brakuje miejsca na takie rozwiązanie, trzeba zbudować ściankę oporową, która przejmie napór gruntu spod starej ławy. Nowe fundamenty nie mogą być połączo ne ze starymi. Należy pozostawić między nimi 1-2-centymetrową szczelinę.

Autor: Grzegorz Wójcik

Ponieważ stary budynek nie był podpiwniczony, jego ławy fundamentowe znajdowały się na głębokości przemarzania. Chcąc zrobić piwnicę pod nową częścią, trzeba było przygotować żelbetowe ławy schodkowe.

Autor: Grzegorz Wójcik

Grunt pod istniejącymi fundamentami podkopywano i wzmacniano, umieszczając pod spodem zbrojenie i beton.

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY

SPONSORZY