logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Adaptacja poddasza. Przygotowanie do ocieplania dachu i wykańczania skosów

Karolina Matysiak-Rakoczy Dariusz Niklewski
Adaptacji poddasza nie wolno przeprowadzić "z marszu". Powinno to być po pierwsze dobrze przemyślane, a po drugie skonsultowane z fachowcami. Najpierw należy wezwać konstruktora by sporządził ekspertyzę stanu technicznego, bo może się okazać, że strych wymaga pewnych napraw.

W starych domach poddasza najczęściej były nieużytkowe i pełniły funkcję strychu. Tę przestrzeń traktowano po prostu jak bufor termiczny dla niższej kondygnacji, co najwyżej rozwieszano tam pranie czy przechowywano nieużywane na co dzień rzeczy. W miarę rozwoju rynku produktów przeznaczonych na dachy i poddasza (folii dachowych, izolacji cieplnych, okien połaciowych, płyt do lekkiej suchej zabudowy) rozległe i wysokie strychy stały się atrakcyjną potencjalną przestrzenią użytkową. Ich adaptacja to sposób na zwiększenie metrażu domu albo wygospodarowanie nowych mieszkań w kamienicy.

Nie każdy strych nadaje się do adaptacji

Przeszkodą może być choćby zły stan stropu czy więźby dachowej, które nie utrzymają dodatkowego obciążenia. W kamienicy kolejną barierą może być skomplikowany stan prawny. Jednak wiele problemów można rozwiązać. Adaptację musi poprzedzić analiza konstrukcyjna, która szczegółowo określi stan techniczny budynku i poddasza oraz wskaże miejsca wymagające wzmocnienia lub naprawy. Stanowi ona też warunek konieczny do wykonania obliczeń konstrukcyjnych projektu adaptacyjnego.

Analiza stanu technicznego

Trzeba sprawdzić elementy nośne więźby dachowej (czy nie są zbutwiałe, popękane), a także pokrycie dachowe (czy jest szczelne i nie wymaga wymiany na nowe). Wymierza się również poddasze, aby ustalić wysokości planowanych pomieszczeń. W stropie czy poszyciu dachowym często się robi odkrywki, żeby zobaczyć, jaką mają budowę. Każdy strop sprawdza się pod kątem wytrzymałości na obciążenia od ciężaru własnego i nowych obciążeń użytkowych, które pojawią się po adaptacji. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie opierają się słupy konstrukcji dachu. Pozwala to przeprowadzić stosowne przeliczenia wytrzymałościowe. Na tym etapie może się też okazać na przykład, że w celu lepszego wygłuszenia stropu i rozprowadzenia instalacji podłoga na poddaszu musi być grubsza, a przez to wnętrza – niższe.

Pozostałe badania

Czasami inwentaryzacji należy poddać również pomieszczenia na niższej kondygnacji, żeby określić układ i stan techniczny ścian konstrukcyjnych, pionów instalacyjnych, zwłaszcza kanalizacyjnych, oraz kominowych. Jeśli się okaże, że w kominach brakuje wolnych kanałów, które można wykorzystać w ramach adaptacji, to trzeba będzie wykonać nowe piony. Z reguły udaje się zasilić strych z istniejących instalacji, lecz zdarza się, szczególnie w budynkach wiekowych, że przyłącza wody czy energii elektrycznej nie radzą sobie z dodatkowym obciążeniem i na poddaszu potrzebne są nowe, doprowadzone indywidualnie. Na przykład kanalizacja – jeżeli w istniejącym domu ścieki nie są odprowadzane do miejskiej sieci, ale do szamba, to może być konieczne wykonanie nowego pionu i zbiornika na potrzeby lokalu na poddaszu. Dopiero na tej podstawie można realnie oszacować koszt inwestycji. Jeśli mieści się on w zakładanym budżecie, można zamówić projekt i złożyć dokumenty w urzędach.

Przygotowanie więźby dachowej

Wszystkie drewniane powierzchnie maluje się środkiem zwalczającym owady, następnie szczelnie owija folią i po dwóch tygodniach usuwa ją. W starych domach krokwie mogą mieć zbyt małe przekroje. Nawet jeśli są grube, ale zbutwiałe lub osłabione, belki nie spełniają nowych norm obliczeniowych, do których musi się stosować konstruktor. Do tego konstrukcja musi wytrzymać dodatkowe obciążenia od materiałów ociepleniowych i wykończeniowych poddasza, których przecież wcześniej nie było. Wymiana więźby to jednak proces długotrwały i uciążliwy dla mieszkańców. Dlatego zamiast wymieniać, wzmacnia się belki (na przykład stężeniami poziomymi) lub podpiera dodatkową konstrukcją. Przykładowo krokwie o zbyt małym przekroju (w starych domach często mają wymiary 6 x 12 cm) podpiera się stalowymi płatwiami. Jeżeli dach jest dwuspadowy, płatwie kotwi się w ścianach szczytowych. W dachach o konstrukcji kopertowej, gdzie nie ma ścian, trzeba wykonać stalową ramę z płatwi i oprzeć ją na słupkach ustawionych na podwalinie w miejscach wyznaczonych na stropie przez konstruktora.

Ocena pokrycia dachowego

Gdy dach jest pokryty eternitem lub innym materiałem, który ma wyraźne ślady zużycia (na przykład spękane dachówki, rdzewiejąca blacha), podczas adaptacji poddasza niezbędne będzie wymienienie pokrycia na nowe. Jeśli tylko część elementów wymaga wymiany, może się okazać, że nie będzie potrzeby inwestowania w nowe pokrycie. Aby doświetlić poddasze, w połać będą zapewne wstawiane okna dachowe, a dzięki temu powierzchnia dachu, na której trzeba ułożyć pokrycie, się zmniejszy. W złym stanie technicznym może być także poszycie z desek. Mogą one być na przykład spróchniałe, zarobaczone albo przegniłe. Wtedy nawet jeżeli pokrycie dachowe jest szczelne, poszycie wymaga wymiany. Należy wówczas usunąć pokrycie dachowe, a po wymianie deskowania ponownie je ułożyć. Podobnie postępuje się, gdy poszycie wymaga uszczelnienia, na przykład zdejmuje się stare dachówki, osłania deskowanie papą, a następnie ponownie przybija kontrłaty i łaty, do których mocuje się stare bądź nowe dachówki. Jeżeli deskowanie wygląda zdrowo, wystarczy osłonić je od strony poddasza wiatroizolacją lub folią dachową. Zapobiegnie ona później przewiewaniu i zawilgoceniu ocieplenia.

Autor: PL.ARCHITEKCI

Zaadaptowany strych to dodatkowa kondygnacja mieszkalna. Przestrzeń dzielą jedynie kominy i słupy podpierające więźbę. W skosach można więc umieścić materiał termoizolacyjny, a pod nimi wygospodarować przestronne wnętrza

Autor: CUBE ARCHITEKCI

Instalację gazową albo elektryczną w miarę możliwości podłącza się do istniejących rozdzielni, jako nowe przyłącze do tablicy głównej. Tu doprowadzenie przewodów do głównej tablicy rozdzielczej wiązało się z wykuciem w ścianach bruzd. Później trzeba je było zaszpachlować, a ściany – pomalować

Autor: Andrzej T. Papliński

W starym drewnie często mieszkają owady, a elementy zazwyczaj nie były też zabezpieczane przed grzybami i ogniem. Adaptację warto więc zacząć od zaimpregnowania drewnianej konstrukcji

Autor: Piotr Mastalerz

Krokwie na starych dachach są często wypaczone. Te były także nierównej wysokości. Przed wykańczaniem poddasza wyrównano dolną płaszczyznę krokwi, podbijając je deskami

WARTO WIEDZIEĆ

Niezbędne formalności

Adaptacja poddasza oznacza przede wszystkim zmianę sposobu jego użytkowania i przeprowadzenie niezbędnych prac budowlanych. Wymaga uzyskania wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki istnieje, albo stosownej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Komplet dokumentów dołączany do wniosku o pozwolenie na budowę powinien się składać z inwentaryzacji budowlanej stanu istniejącego, opinii technicznej, w której zawarte są wszystkie aspekty analizy konstrukcyjnej, oraz projektu budowlanego uwzględniającego nie tylko rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne, ale też niezbędne przyłącza instalacyjne. W przypadku gdy budynek jest wpisany do rejestru zabytków, konieczne jest dodatkowo uzgodnienie z konserwatorem. Jeśli mieszkanie ma być wydzielone ze strychu, który jest częścią wspólną wspólnoty mieszkaniowej, potrzebna będzie jej uchwała, najlepiej usankcjonowana prawnie. Nie jest ona dokumentem sprzedaży poddasza, zawiera tylko zgodę na dysponowanie nim przez inwestora na cele budowlane związane z adaptacją, a także wstępne ustalenia dotyczące notarialnego przejęcia lub wykupu gotowego lokalu po uzyskaniu przez niego pozytywnego odbioru przez inspektorat nadzoru budowlanego.

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY

SPONSORZY