logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania i już go zakończyłeś lub zakończysz do 15 grudnia? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Zmień dom w energooszczędny. Postaw na ciepłe okna!

Modernizacja energetyczna budynku nie tylko pozwala zaoszczędzić na rachunkach i podnieść komfort mieszkania, lecz również podnosi atrakcyjność rynkową nieruchomości. Aby przeprowadzić termomodernizację w sposób gwarantujący oczekiwane korzyści, warto zwrócić się do wiodących producentów dobrej stolarki.

Zgodnie w wymaganiami Unii Europejskiej, po 2021 roku, wszystkie nowo budowane obiekty mają być niemal zeroenergetyczne, natomiast te istniejące powinny zostać do tego czasu poddane termomodernizacji w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię konwencjonalną. Modernizacja energetyczna budynku nie jest już jednak postrzegana jako wymóg prawny. Coraz więcej osób dostrzega, że taka inwestycja jest opłacalna i przynosi korzyści w formie zmniejszonych kosztów eksploatacji, większego komfortu mieszkania oraz nowej estetyki budynku. Warto również pamiętać, że zapotrzebowanie budynku na energię będzie w przyszłych latach w coraz większej mierze decydować o jego wartości rynkowej.

Klucz do energooszczędności to dobrej jakości okna i ciepłe drzwi

Najprostszym sposobem na zmniejszenie energochłonności budynku jest modernizacja jego powłoki. Odpowiednio ocieplone ściany oraz stolarka okienna i drzwiowa o dobrych współczynnikach przenikania ciepła pozwalają ograniczyć straty energii. Newralgicznym punktem elewacji jest w szczególności stolarka otworowa, przez którą może przenikać nawet do 25% ciepła. Obecnie minimalnym wymogiem jest wstawianie okien o współczynniku przenikania ciepła nie mniejszym niż Uwmax=1,3 W/m2K, ale specjaliści już teraz doradzają inwestycję w cieplejsze okna.

Taka inwestycja wiąże się ze zwiększonymi wydatkami, jednak procentuje na przyszłość. Z obliczeń przeprowadzonych przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt wynika, że różnica między kosztem zakupu okna o parametrze Uw=1,1 W/m2K i okna pasywnego Uw=0,8 W/m2K spłaca się już po trzech latach w postaci zaoszczędzonej energii, nie wspominając o zwiększeniu komfortu termicznego w pomieszczeniach. Z rozwiązań o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych należy korzystać zwłaszcza wtedy, gdy w elewacji zaplanowano wielkopowierzchniowe okna i drzwi przesuwne.

Klasa energooszczędności przekłada się na wartość budynku

W 2009 roku weszła w życie ustawa o charakterystyce energetycznej budynku, wprowadzająca obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków oddawanych do użytku. Od marca 2015 roku dokument określający zapotrzebowanie budynku na energię do celów ogrzewania i chłodzenia jest wymagany również dla obiektów, które są przeznaczone do obrotu na rynku wtórnym. Zgodnie z nową ustawą świadectwo charakterystyki energetycznej musi być sporządzane każdorazowo przy sprzedaży lub wynajmie domu czy mieszkania. Ponadto osoby lub firmy wystawiające nieruchomość są zobowiązane do podawania informacji o zapotrzebowaniu obiektu na energię w ogłoszeniach sprzedaży. Niskie zużycie energii może być więc ważnym argumentem decydującym o wartości rynkowej nieruchomości. Takie mechanizmy funkcjonują już z powodzeniem w wielu krajach europejskich.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco można znaleźć na stronie: www.schueco.pl

Autor: Schüco

Modernizacja domu jednorodzinnego z wykorzystaniem energooszczędnej stolarki aluminiowej Schüco

ZDANIEM EKSPERTA

Już od 2017 roku stosowane w budownictwie okna będą musiały charakteryzować się termoizolacyjnością na poziomie Uwmax=1,1 W/m2K. Prawdziwym przełomem będzie jednak rok 2021, w którym stolarka dopuszczona do użytkowania w nowych budynkach będzie miała parametry zbliżone do pasywnych, dlatego warto już teraz korzystać z bardziej przyszłościowych rozwiązań. Firma Schüco już od dawna oferuje kompletne rozwiązania okien, drzwi przesuwnych i zewnętrznych, które spełniają kryterium Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.

Andrzej Polijaniuk z firmy Schüco International Polska, czołowego dostawcy energooszczędnych systemów okien, drzwi i fasad

Autor: Schüco

Pasywne okno Schüco Alu Inside z tworzywa sztucznego PVC-U

Autor: Schüco

Przekrój przez okno aluminiowe Schüco AWS 90.SI+ w standardzie pasywnym

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY