logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania i już go zakończyłeś lub zakończysz do 15 grudnia? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? Projekt Heat4u

W 2010 roku w odpowiedzi unijną strategię rozwoju „Europa 2020” narodził się projekt heat4u. Jednym z głównych założeń tej strategii jest tzw. Pakiet 3x20, który zakłada, że do 2020 roku, na terenie Unii Europejskiej, nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20% przy jednoczesnym wzroście efektywności energetycznej o 20% oraz udziale odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii na poziomie 20%.

Projekt Heat4u

Projekt heat4u był jednym z najważniejszych projektów międzynarodowych badań w dziedzinie zmian klimatycznych oraz efektywności energetycznej. Celem współpracy było stworzenie najbardziej wydajnego rozwiązania dla potrzeb ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej do zastosowania w istniejących systemach jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Przyczyni się to znacząco do większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co daje wysoką klasę energetyczną urządzenia (A++).

W projekcie wzięło udział konsorcjum 14 największych europejskich organizacji, min. Pininfarina, Bosch czy Politechnika Mediolańska, zajmujących się projektowaniem, produkcją i badaniami naukowymi odnośnie energetyki odnawialnej. Wyzwaniem było wdrożenie technologii GAHP* do budownictwa jednorodzinnego.

Wyznaczone cele

Wyznaczone cele zostały zrealizowane i spotkały się uznaniem Komisji Europejskiej przyznając w ramach siódmego programu ramowego, dofinansowanie na zaprojektowanie i wdrożenie na rynek gazowej pompy ciepła o mocy 18 kW. Moc jest idealnie dostosowana do zapotrzebowania na energię cieplną dla domów jednorodzinnych.

Ostateczne wyniki

Ostateczne wyniki potwierdziły wysoką efektywność małej gazowej absorpcyjnej pompy ciepła. Ponadto opracowane rozwiązanie idealnie spełnia wymogi przyszłych norm dotyczących racjonalnego wykorzystania energii i OZE. Technologia została przetestowana na czterech instalacjach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech oraz Polsce.

Z badań wynika, że pompa ciepła GAHP dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii może zwiększyć efektywność energetyczną o ponad 35% w porównaniu do najlepszych gazowych kotłów kondensacyjnych. Pokazuje to korzyści płynące z tego rodzaju ogrzewania, które przede wszystkim będzie można odczuć w swoim portfelu, płacąc niższe rachunki za ogrzewanie. Projekt heat4u zakończył się sukcesem i został podsumowany w Bergamo w dniach 12-13 listopada ubiegłego roku.

*GAHP- Gas Absorption Heat Pump (pol. Gazowa absorpcyjna pompa ciepła)

Autor: Gazuno
Autor: Gazuno

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY