logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania i już go zakończyłeś lub zakończysz do 15 grudnia? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Gazowa pompa ciepła. Jak działa? Czy się opłaca?

Nikomu nie trzeba udowadniać, że ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca. A gdyby tak znalazł się "patent" na jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie? Czy to możliwe z gazową pompą ciepła? Porównaliśmy najpopularniejsze obecnie energooszczędne rozwiązania grzewcze - sprawdźcie, jakie otrzymaliśmy wyniki.

Kalkulacje. Czy ogrzewanie gazową pompą ciepła się opłaca?

Dzięki zastosowaniu gazu (ziemnego lub LPG) jako paliwa, możliwe jest uzyskanie niskich sezonowych kosztów eksploatacyjnych w porównaniu do sprężarkowej pompy ciepła zasilanej energią elektryczną czy aktualnie bardzo popularnego gazowego kotła kondensacyjnego.

Poniższe kalkulacje wykonane zostały dla budynku o zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym 18 kW i wykorzystującego niskotemperaturowe (35°C) ogrzewanie podłogowe jako odbiornik. Jako źródło szczytowe dla gazowej absorpcyjnej pompy ciepła K18 oraz sprężarkowej pompy ciepła przyjęto dogrzew elektryczny.

Gazowa absorpcyjna pompa ciepła Robur K18 typu powietrze/woda to urządzenie dedykowane dla budownictwa jednorodzinnego. Jej działanie opiera się na patencie Alberta Einsteina i Leo Szilarda z 1930 roku dotyczącym urządzenia, które potrafi przenosić energię cieplną z miejsca o temperaturze niższej do miejsca o temperaturze wyższej. Odbywa się to dzięki m.in. różnicy ciśnień i gęstości, zastosowaniu absorbentu oraz dostarczeniu ciepła poprzez spalanie gazu. Suma energii napędowej ze spalania gazu oraz odnawialnej uzyskanej z powietrza przekazywana jest do instalacji grzewczej.

Efektywność gazowej pompy ciepła

Rozwiązanie firmy Robur bazuje na niemal sześćdziesięcioletnim doświadczeniu w produkcji palników i nagrzewnic gazowych, z czego ostatnie dwadzieścia pięć lat to rozwijanie technologii gazowych absorpcyjnych urządzeń grzewczych oraz chłodniczych. Wykorzystanie energii odnawialnej zawartej w powietrzu zewnętrznym oraz gazu jako paliwa pozwala na osiągnięcie wysokich efektywności dochodzących do 171%.

Jaką moc grzewczą ma gazowa pompa ciepła?

Pompa ciepła Robur K18 oferowana jest wraz z pakietem hydraulicznym wysokiej efektywności, w skład którego wchodzą m.in. automatyka sterująca układem, wymiennik ciepła glikol/woda, pompy obiegowe strony wtórnej i pierwotnej oraz przepływowy podgrzewacz wody pełniący rolę szczytowego źródła ciepła w okresach najwyższego zapotrzebowania. Dzięki temu rozwiązaniu układ jest w stanie produkować medium grzewcze o temperaturze do 65°C (centralne ogrzewanie) lub 70°C (przygotowanie ciepłej wody użytkowej).

Maksymalna moc urządzenia dla odbiorów niskotemperaturowych (np. ogrzewanie podłogowe o parametrze 35°C) wynosi 19 kW, zaś dla odbiorów o wyższych temperaturach (np. ogrzewanie grzejnikowe o parametrze 55°C) – 17 kW.

Pompa ciepła Robur K18 jest urządzeniem przeznaczonym do montażu zewnętrznego – jest to niewątpliwa zaleta z co najmniej dwóch powodów:

  • pomimo zastosowania gazu jako paliwa, nie potrzebujemy wprowadzać go do budynku – eliminuje to konieczność wydzielania specjalnego pomieszczenia pełniącego funkcję kotłowni, które musiałoby spełniać dosyć rygorystyczne warunki dotyczące ochrony przeciwpożarowej,
  • brak konieczności wydzielenia kotłowni oznacza nie tylko zmniejszenie kosztów inwestycyjnych, ale również zysk przestrzeni użytkowej w budynku.

Pompa ciepła Robur K18, dzięki wysokiej sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, wpisuje się w jedne z najwyższych klas energetycznych dla urządzeń grzewczych:

  • ErP A+ - dla zastosowania niskotemperaturowego (35°C), 
  • ErP A++ - dla zastosowania średniotemperaturowego (55°C).
Autor: Gazuno
Autor: Gazuno

Efektywność i moc gazowej pomy ciepła K18

Autor: Gazuno
WARTO WIEDZIEĆ

WARUNKI TECHNICZNE 2017

Wysokie efektywności to nie tylko etykiety. Wchodzące w życie w 2017 (oraz kolejne, bardziej restrykcyjne w 2021 roku) najnowsze warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie, wymuszają na nowobudowanych obiektach odpowiednio niższy niż dotychczas wskaźnik energii pierwotnej – czyli rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia.

Pompa ciepła Robur K18, dzięki osiąganiu wysokich efektywności i niewielkiemu zużyciu energii elektrycznej, z powodzeniem pomaga spełnić wymagania stawiane w rozporządzeniu.

Kalkulacja - obliczenia efektywności gazowej pompy ciepła

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY