logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Finał konkursu Remont Roku 2016

Radosław Murat
9 lutego odbyło się uroczyste zakończenie konkursu na najlepiej przeprowadzony remont. Podczas poznańskich targów Budma, na stoisku Muratora poznaliśmy cztery zwycięskie realizacje. Wręczone zostały nagrody i wyróżnienia.

Przez blisko rok Czytelnicy "Muratora" i serwisu Muratordom.pl przysyłali do redakcji zdjęcia, projekty i opisy, zgłaszając swoje remonty do konkursu Remont Roku 2016 w kategoriach: Poddasze | Przebudowa | Termomodernizacja | Wnętrze. Zgłoszono ponad 700 remontów z całej Polski – zarówno z miast, jak i wsi.
Spośród inwestycji zakończonych przed 17 grudnia 2016 roku Jury powołane przez redakcję miesięcznika "Murator" wybrało zwycięzców w każdej z czterech kategorii. Na każdego z czterech laureatów czekała nagroda w wysokości 10 000 zł.
Wszystkie zgłoszone prace, regulamin konkursu oraz skład Jury można znaleźć na stronie konkursowej www.remontroku.pl.

Rok udanych remontów

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przedstawienie zdjęć przed remontem i po jego zakończeniu. Dopiero porównując te ujęcia, można wyobrazić sobie skalę prac i wysiłek, jaki w nie włożono. Można tu zobaczyć spektakularne przebudowy, pomysłowe aranżacje poddaszy i niewielkie remonty mieszkań. Wszystkie są dowodem na wyobraźnię, odwagę i determinację inwestorów. Większość z nich pokazuje także, jak ważna jest inwencja projektantów i doświadczenie wykonawców. Skala i efekty polskich remontów dokonanych w 2016 roku robią wrażenie. Inwestorzy pokazali nam, jak wykorzystać nowoczesne rozwiązania i materiały, gdzie można zabłysnąć własnym wkładem pracy. Tym warto się zainspirować!

Uroczystość wręczenia nagród

Finał konkursu zorganizowaliśmy w Poznaniu, trzeciego dnia targów budowlanych Budma 2016. Na stoisko Muratora przybyła spora grupa jego uczestników. Pojawili się także jurorzy, oceniający prace oraz przedstawiciele sponsorów. Sporą część naszego targowego stoiska stanowiła wystawa pokazująca część prac, które weszły do finału konkursu.
Finałową galę poprowadzili Anna Wrońska, redaktor naczelna miesięcznika "Murator" oraz Radosław Murat, dziennikarz z redakcji "Muratora" i serwisu internetowego Muratordom.pl.

Wygrani i wyróżnieni

• Za Remont Roku 2016 w kategorii "Poddasze" uznano adaptację poddasza w Gliwicach (zgłoszenie nr 14814). Nagrodę otrzymali Bogna Skwarek i Mariusz Ostapowicz. Projekt przygotowali Damian Kałdonek i pracownia ProJarch.

Uzasadnienie: "Za efektowną adaptację i bardzo dobre wykorzystanie trudnej przestrzeni strychu w zabytkowej kamienicy. Za dobry projekt i wykonanie, dzięki którym remont przyczynił się do poprawienia stanu technicznego całego budynku i został przeprowadzony zgodnie z założeniami konserwatorskimi. Powstałe wygodne, jasne dwupoziomowe mieszkanie może być wzorem i inspiracją dla innych zdobywców strychów."

• Główną nagrodę w kategorii "Przebudowa" otrzymali Anna Poloch i Paweł Poloch (zgłoszenie nr 14350) Dyplom wręczyła dr inż. arch. Ewa Widera z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Uzasadnienie: "Za poszanowanie tradycji, dążenie do podkreślenia walorów historycznych budynku, szacunek dla otoczenia i wartości lokalnego klimatu. Za wzorowe przeprowadzenie przebudowy, w której wartość miejsca i starego budynku zostają zachowane, a jednocześnie mieszkańcy zyskują nowoczesne i wygodne warunki życia. Za umiar, rozsądek i skuteczność, które mogą być inspiracją dla wielu innych inwestycji."

• Za najlepiej przeprowadzoną Termomodernizację 2016 roku uznano realizację przeprowadzoną przez państwa Małgorzatę i Zbigniewa Chabowskich (zgłoszenie nr 15269). Nagrodę wręczyła Anna Kamińska – Dyrektor Grupy Tytułów Murator.

Uzasadnienie: "Za kompleksowe podejście do termomodernizacji, skoordynowanie rozwiązań instalacyjnych z wymianą stolarki i ociepleniem domu, wykorzystanie energii odnawialnej, za zachowanie charakteru dawnego domu oraz za samodzielność i determinację przy realizacji remontu."

• Zdobywcami głównej nagrody w kategorii "Wnętrze" są Karolina i Stuart Hart (zgłoszenie nr 14356). Wnętrze zaprojektował Wojciech Drajewicz, a prac wykonawczych podjął się Andrzej Hajec. Dyplom wręczyła architekt wnętrz Joanna Wichniewicz.

Uzasadnienie: "Za umiejętne połączenie historycznego charakteru budynku z nowoczesną funkcją mieszkalną, za wyczucie w zestawieniu materiałów nawiązujących do przeszłości ze współczesnymi elementami. Za dużą dbałość o detale oraz znajomość trendów wnętrzarskich."

A oto lista wyróżnionych:

• Kategoria "Poddasze": Paweł Chudzicki i Agnieszka Stryczek (zgłoszenie nr 15151). Autorzy projektu to architekci Zofia Haczek, Szymon Bańka i Karolina Rybińska-Bańka.

Uzasadnienie: "Za śmiałe wykorzystanie konstrukcji stalowej i wykazanie, że może być interesującą alternatywą w razie konieczności wymiany drewnianej więźby. Za stworzenie nowych możliwości przestrzennych i estetycznych poddasza oraz efektowne oświetlenie go światłem naturalnym."

• Kategoria "Przebudowa": pierwsze wyróżnienie - pan Waldemar (nazwisko znane redakcji) (zgłoszenie nr 14716), projekt Włodzimierz Danielczak.

Uzasadnienie: "Za odwagę i wyobraźnię w projekcie wykorzystania niszczejącego wiejskiego pawilonu dawnej zlewni mleka. Za pokazanie, że obiekty niemieszkalne po przebudowie mogą zamienić się w nowoczesne domy i że architektura w przemyślanym kontekście otoczenia może zyskać nową jakość."

Drugie wyróżnienie: państwo Monika i Jacek Rubikowie (zgłoszenie nr 15186). Projektantem jest Marcin Rubik.

Uzasadnienie: "Za pomysłową rozbudowę nieingerującą w bryłę starego budynku. Za wykazanie, że dostawienie kontrastującej nowoczesnej bryły i umiejętne połączenie architektoniczne obu elementów może przynieść nową jakość, korzystną zarówno ze względów funkcjonalnych, jak i estetycznych."

• Kategoria "Termomodernizacja": pierwsze wyróżnienie - państwo Jarosław i Paulina Michalscy (zgłoszenie nr 14344). Projektantem termomodernizacji jest Radosław Byczkowski.

Uzasadnienie: "Za ukończenie dobrze zaplanowanej termomodernizacji, której ostatnim etapem było ocieplenie elewacji. Za udowodnienie, że dzięki dobremu projektowi termomodernizacja może przynieść poprawę wartości estetycznych i korzystnie wpłynąć na wygląd domu."

Drugie wyróżnienie – państwo Zuzanna i Jacek Nędzowie (zgłoszenie nr 15404), wykonawcy - Mirex, Włodzimierz Górowski, Jan Osuch, Marcin Potempa i firma SBT Krzyżak, a także sami inwestorzy.

Uzasadnienie: "Za termomodernizację przeprowadzoną całościowo i z wizją przyszłości. Za dostosowanie remontowanego budynku do warunków technicznych przewidzianych na rok 2021 oraz konsekwentne przeprowadzenie inwestycji zgodnie z wymaganiami planowanego programu rządowego wsparcia dla termomodernizacji domów jednorodzinnych."

• Kategoria "Wnętrze": pierwsze wyróżnienie - Karol Janus i Magdalena Szetelnicka (zgłoszenie nr 15511) i pracownia architektoniczna – Mili Młodzi Ludzie.

Uzasadnienie: "Za inwencję i nieszablonowość, nawiązanie do historycznego kontekstu budynku i wyjątkowe połączenie funkcjonalności wnętrz z charakterem, stylem życia i zainteresowaniami mieszkańców."

Drugie wyróżnienie specjalne poradnika "Zrób to sam" państwo Magdalena i Grzegorz Baczewscy (zgłoszenie nr 15263).

Za efektowną adaptację i bardzo dobre wykorzystanie trudnej przestrzeni strychu w zabytkowej kamienicy. Za dobry projekt i wykonanie, dzięki którym remont przyczynił się do poprawienia  stanu technicznego całego budynku i został przeprowadzony zgodnie z założeniami konserwatorskimi. Powstałe wygodne, jasne dwupoziomowe mieszkanie może być wzorem i inspiracją dla innych zdobywców strychów.

Autor: Przemysław Szyszka/SE/East News

Nagrodę w kategorii Przebudowa odbierają Anna i Paweł Poloch

Autor: Przemysław Szyszka/SE/East News

Przez wszystkie dni targów, na stoisku Muratora można było podziwiać wystawę najciekawszych realizacji nadesłanych na konkurs Remont Roku 2016.

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY

SPONSORZY