logo

 

Zaplanowałeś w tym roku remont domu lub mieszkania i już go zakończyłeś lub zakończysz do 15 grudnia? Nie ma znaczenia, jaki rozmach ma Twój remont - może to być generalna przebudowa domu lub tylko lifting łazienki. Ważne, że jesteś z tego dumny i masz się czym pochwalić! Weź udział w konkursie i przyślij zgłoszenie!

Czy zmiana wymiarów okien jest bezpieczna

Często przy remoncie starego domu konieczna jest wymiana okien. Stare są nieszczelne, zniszczone lub nie pasują do nowej, planowanej funkcji domu. Nowe okna powinny komponować się z całą elewacją kolorem, kształtem i wielkością. Jednak nie każde okno możemy wstawić, ograniczeniem będzie konstrukcja budynku.

Najbezpieczniej powiększać okna od dołu, bo mur pod nimi nie ma znaczenia konstrukcyjnego. Poszerzanie otworów, podwyższanie ich albo wykonywanie w ścianach zupełnie nowych przejść jest trudniejsze, ponieważ wymaga przygotowania nadproży. Najczęściej są to stalowe belki wstawiane w ścianę nad planowanym otworem. Przy wymianie okien warto pomyśleć o zmianie wysokości parapetów i ich funkcjonalnym wykorzystaniu. Przykładowo w kuchni wyżej ustawione parapety można włączyć w blat roboczy, a w salonie – obniżone wykorzystać na siedzisko. Jeśli nowa aranżacja wnętrza wymaga pozbycia się okna lub przynajmniej zmniejszenia go, bo na przykład w jego miejscu ma stanąć ściana działowa – najprościej je zamurować.

Autor: archiwum prywatne

W tym budynku nieestetyczne i zimne przeszklenie przebudowano, wstawiono tam ciepłe okna i obłożono okładziną.

Autor: Piotr Mastalerz
Autor: archiwum prywatne

Przed wstawieniem okien przygotowano żelbetową ramę z nadproży i słupków umieszczonych w narożnikach. Pozostałe puste przestrzenie zamurowano.

ORGANIZATORZY

SPONSOR STRATEGICZNY