| muratordom.pl » Prawo » Zwrot VAT » Zwrot VAT za materiały budowlane przysługuje nie tylko właścicielowi domu

Zwrot VAT za materiały budowlane przysługuje nie tylko właścicielowi domu

Jeżeli budujesz dom, możesz się ubiegać o zwrot VAT, pod warunkiem, że jesteś właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości albo zostałeś uprawniony do wykonywania robót budowlanych np. w umowie zarządu. Jeżeli remontujesz, zwrot VAT przysługuje ci, kiedy jesteś właścicielem albo masz prawo do korzystania z budynku lub lokalu mieszkalnego np. na zasadach najmu lub dzierżawy.

Zwrot VAT, gdy budujesz

Prawo do zwrotu VAT przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna ma w przypadku budowy – prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości albo została uprawniona do wykonywania robót budowlanych w umowie zarządu, użytkowania, najmu lub dzierżawy).

Zobacz także:  Zwrot VAT krok po kroku. Darmowy PORADNIK z kalkulatorem

Zwrot VAT, gdy remontujesz

W przypadku remontu potrzebny jest tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego (jest nim nie tylko własność, ale też umowa użyczenia, najmu lub dzierżawy albo inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo wnioskodawcy do korzystania z budynku (lokalu) mieszkalnego.

Na przykład umowa deweloperska, na podstawie której jest dana osoba obowiązana do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu).

Polecamy:

Tytuł prawny - konieczny przy zakupie materiałów czy składaniu wniosku?

Ustawa nie określa wprost, czy powyższe wymagania muszą być spełnione w dacie ponoszenia wydatków, czy występowania z wnioskiem o zwrot VAT.

Z wyrażenia użytego w przepisie („prawo do zwrotu przysługuje, jeżeli osoba posiada tytuł prawny”) wynikać by mogło, że posiadanie odpowiedniego tytułu prawnego jest istotne w dacie ustalania prawa do zwrotu lub w dniu wypłaty. Tak też uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wykładni prawa z 29 czerwca 2009 r., IPPB2/415-269/09-2/AK.

Jednak minister finansów uchylił ją z urzędu, orzekając, że:

„Bez znaczenia dla prawa do ubiegania się o częściowy zwrot wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych pozostaje okoliczność ewentualnego zbycia budowanego budynku mieszkalnego czy remontowanego mieszkania. Ważne jest, aby w czasie realizacji inwestycji mieszkaniowej, i co istotne – bez względu na chronologię zdarzeń, osoba fizyczna posiadała prawo do dysponowania nieruchomością lub tytuł prawny do budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego. Do otrzymania zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych osoba fizyczna będzie uprawniona także w sytuacji, gdy przed złożeniem wniosku zbyła nieruchomość” (interpretacja indywidualna z 22.01.2010 r., DD3/033/135/MCA/09/PK-1059).

To ważna interpretacja, na którą można się powołać, gdy organ podatkowy uzna, że do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków nie wolno sprzedać nieruchomości.

Zwrot VAT za materiały budowlane nie tylko za budowę

Zwrot VAT za materiały budowlane przysługuje ci, nie tylko kiedy stawiasz dom, ale też kiedy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
3 kroki do zwrotu VAT na materiały budowlane

Osoby, które chcą odzyskać część wydatków poniesionych na kupno materiałów budowlanych,...

Zwrot VAT za materiały budowlane - wszystko o...

W 2014 roku przestaje obowiązywać zwrot VAT za materały budowlane na dotychczasowych zasadach. Ostatni...

Zwrot VAT za materiały budowlane 2013 - za jakie...

W 2014 roku znika obecny system zwrotu VAT za materiały budowlane. Oznacza to, że od przszłego roku za...

Kiedy zwrot podatku VAT za materiały budowlane....

Kiedy budujemy dom lub remontujemy mieszkanie i kupujemy materiały budowlane, możemy wystąpić o zwrot podatku...

Zwrot VAT za materiały budowlane nie tylko za...

Zwrot VAT za materiały budowlane przysługuje ci, nie tylko kiedy stawiasz dom, ale też kiedy wykonujesz...

Kiedy po zwrot VAT za materiały budowlane - po...

Aby uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane, zbieraj skrupulatnie faktury. Wnioski o zwrot VAT za materiały...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.