| muratordom.pl » Prawo » Zwrot VAT » Zwrot VAT na materiały budowlane

Zwrot VAT na materiały budowlane

Osoby budujące i remontujące swoje domy sposobem gospodarczym od 1 stycznia 2006 r. mają możliwość odzyskania części wydatków poniesionych po 1 maja 2004 r., czyli po podwyżce VAT na materiały budowlane z 7 na 22%.

Refundację części zapłaconego VAT na materiały budowlane reguluje ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Sprawdź!  Zwrot VAT krok po kroku. Darmowy PORADNIK z kalkulatorem

Jakie wydatki do zwrotu

Dotyczy on wydatków poniesionych przez osoby fizyczne na zakup materiałów budowlanych w związku z:

  • budową budynku mieszkalnego;
  • nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne albo przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał samodzielny lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w ustawie o własności lokali;
  • remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Pod pojęciem budynku mieszkalnego należy rozumieć nie tylko same fundamenty, ściany i dach, ale także związane z nim urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.
Wydatki na budowę garażu wolno stojącego obok domu, ogrodzenia czy utwardzenie podjazdu nie wchodzą w rachubę.

Pojęcie remontu na potrzeby ustawy zostało ściśle zdefiniowane poprzez wykaz robót remontowych stanowiących załącznik do ustawy.

Zwrot VAT dotyczy tylko tych materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane 7-procentową stawką podatku od towarów i usług, a od 1 maja 2004 r. - 22-procentową. Obniżenie stawki z 22 do 15% nie zmieni prawa do wystąpienia o zwrot.

Wykaz takich materiałów budowlanych sporządzony jest przez ministra do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem finansów.

Pamiętajmy o tym, że otrzymany zwrot VAT jest zwolniony od podatku dochodowego. Nie trzeba go wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym. Natomiast podstawą do zwrotu VAT są wyłącznie zakupy materiałów budowlanych. Zapłata za usługi budowlane nie daje do niego prawa.

Przeczytaj dodatkowo:
Zwrot VAT również za materiały kupione przed...

W przypadku budowy domu w momencie składania wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane, musisz mieć...

Zwrot VAT za materiały budowlane. Odzyskasz...

Prezentujemy wykaz materiałów budowlanych kwalifikujących się do zwrotu VAT. Zanim złożysz do urzędu...

3 kroki do zwrotu VAT na materiały budowlane

Osoby, które chcą odzyskać część wydatków poniesionych na kupno materiałów budowlanych,...

Jak odzyskać VAT za materiały budowlane krok po...

Z naszym poradnikiem nie zgubisz się w gąszczu formalności. Podpowiadamy, jak prawidłowo złożyć do urzędu...

Zwrot VAT za materiały budowlane przysługuje nie...

Jeżeli budujesz dom, możesz się ubiegać o zwrot VAT, pod warunkiem, że jesteś właścicielem lub użytkownikiem...

Kiedy po zwrot VAT za materiały budowlane - po...

Aby uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane, zbieraj skrupulatnie faktury. Wnioski o zwrot VAT za materiały...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.