Wywóz śmieci. Nowe zasady segregacji odpadów we Wrocławiu

2013-05-27 15:33

Podobnie jak w całym kraju, również we Wrocławiu od 1 lipca 2013 roku zacznie obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Za śmieci powstałe na danym terenie będzie odpowiadała gmina. Sprawdź, jak zmienią się zasady segregacji i odbioru odpadów we Wrocławiu.

Nowe zasady segregacji śmieci we Wrocławiu
Autor: www.wroclaw.pl Jeżeli chcesz, by Twoje otoczenie było czyste i zdrowe, zadbaj o segregację odpadów

Co się zmieni we Wrocławiu w gospodarce odpadami?

  • odpady komunalne odbiorą firmy wyłonione przez gminę w drodze przetargu,
  • wrocławianie nie będą musieli już zawierać żadnych umów na wywóz śmieci,
  • w zamian za to, że gmina odbierze i zagospodaruje w odpowiedni sposób odpady, mieszkańcy będą wnosić opłatę na konto gminy,
  • segregacja śmieci pozwoli na obniżenie opłat za wywóz odpadów,
  • płacąc za odbiór śmieci, wrocławianie maja gwarancję, że gmina odbierze każdą ilość odpadów oraz zapewni pojemniki na odpady.

Segregacji śmieci - jak się do niej przygotować?

Mieszkańcy i właściciele domów jednorodzinnych muszą wypowiedzieć umowę firmie, która dotychczas odbierała ich śmieci. Ostatnim dniem jej obowiązywania powinien być 30 czerwca 2013 r.

Następnie muszą wypełnić deklarację, czy będą segregować odpady i jaką opłatę z tego tytułu będą ponosić od 1 lipca 2013 roku. Deklarację należy dostarczyć do spółki Ekosystem Sp. z o.o. do 30 czerwca 2013 roku.

Jeżeli jesteś mieszkańcem bloku wielorodzinnego bez względu na to, czy jest to blok komunalny, spółdzielczy czy wspólnotowy, we wszystkich tych czynnościach wyręczy cię zarządca budynku. 

Oznaczenie kolorystyczne pojemników na odpady

Segregowanie odpadów we własnym gospodarstwie domowym to pierwszy i podstawowy krok do odzysku surowców wtórnych. Nie bez znaczenia, jest również ekonomiczny wymiar tego procesu - wrocławianie, którzy zadeklarują segregację śmieci, będą płacić mniej za wywóz odpadów.

Segregacja odpadów nie jest trudna, ale wymaga od nas minimum zaangażowania. Dlatego pamiętaj, by wrzucać śmieci do odpowiednich pojemników na odpady, które oznaczone są kolorami – niebieskim, żółtym, zielonym i białym (patrz rysunek).

Władze Wrocławia planują również stworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), w których każdy mieszkaniec miasta będzie mógł zostawić posegregowane śmieci, m.in.:

  • opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych, szkła, drewna, metalu oraz opakowania wielomateriałowe,
  • odpady zielone (gałęzie, liście, skoszona trawa),
  • odpady wielkogabarytowe,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • drewno, tworzywa sztuczne, szkło, papier i metale,
  • zużyte baterie i akumulatory,
  • przeterminowane leki.

Przeterminowane leki i termometry rtęciowe wrocławianie będą mogli zostawić w aptekach, zużyte baterie w szkołach, a śmieci wielkogabarytowe w specjalnie dostarczanych kontenerach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.wroclaw.pl

Data publikacji: 27.05.2013

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.