| muratordom.pl » Prawo » Ustawa śmieciowa » Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak wygląda tam selektywna zbiórka odpadów

Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak wygląda tam selektywna zbiórka odpadów

W Gdańsku obowiązują nieco inne zasady segregacji śmieci niż w pozostałych województwach - mieszkańcy Pomorskiego najpierw dzielą odpady na mokre i suche, a dopiero potem na papier, szkło oraz tworzywa sztuczne. Poznaj zasady selektywnej zbiórki odpadów w Gdańsku.

Jak należy rozumieć wprowadzony przez Gdańszczan podział na odpady suche i mokre stanowiący pierwszy etap selektywnej zbiórki odpadów? Odpady mokre to wszystko, co nadaje się do kompostowania, a zatem wszystko, co ulega biodegradacji. W szczególności zalicza się do nich odpady kuchenne: resztki jedzenia, fusy po kawie i herbacie, zabrudzony i mokry papier, skorupku po jajach i orzechach; odpady zielone (pocięte gałęzie, trawa, liście) oraz niewielkie elementy drewniane. Z kolei odpady suche to te, które pozostają po wyselekcjonowaniu odpadów mokrych. Po wstępnej selekcji odpady suche dzieli się - tak jak w pozostałych województwach - na papier, szkło oraz tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucać?

  • Odpady mokre wrzucaj do brązowego pojemnika - przejściowo może to być także kontener w innym kolorze, ale musi mieć właściwą nalepkę.
  • Posegregowane odpady suche wrzucaj do odpowiednio oznakowanych pojemników: papier do niebieskiego, szkło do zielonego, a tworzywa sztuczne do żółtego kontenera.
  • Odpady suche nienadające się do segragacji możesz wyrzucić do czarnego pojemnika. 
  • Jeżeli nie zdecydowałeś się na segregowanie odpadów, wyrzucaj śmieci do szarego pojemnika z odpowiednim oznaczeniem.
  • Odpady zielone możesz wrzucać do pojemników na odpady mokre, a gdy jest ich więcej - gromadzić je w workach.
  • Odpady budowlane oraz rozbiórkowe zbierz i przekaż firmie odbierającej takie odpady lub na własną rękę odwieź je na wysypisko w Szadółkach.
  • Odpady niebezpieczne - baterie, przeterminowane leki, środki dezynfekcyjne i owadobójcze - oddziel od pozostałych, a następnie: przetereminowane leki zwróć w aptece, chemikalia przekaż w czasie objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych lub sam dostarcz je na wysypisko w Szadółkach. Podobny schemat postępowania obowiązuje w przypadku odpadów wielkogabarytowych i zużytych opon.
  • Odzież i tekstylia wrzucaj do specjalnie oznaczonych pojemników przeznaczonych na tego typu odpady albo też do pojemnika na odpady suche.

Na stronie https://czystemiasto.gdansk.pl/ wskazane są terminy darmowych zbiórek odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych, przeterminowanych leków czy baterii i akumulatorów.

Pojemniki na odpady

Pojemniki do zbierania odpadów komunalnych będą dostarczane mieszkańcom Gdańska przez firmy zajmujące się wywozem odpadów. Ich pojemność zostanie ustalona na podstawie deklaracji złożonych przez właścicieli nieruchomości. Minimalne pojemności kontenerów oraz średnie tygodniowe ilości wytwarzanych odpadów dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, zostały określone w tabeli poniżej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Gdansk.pl

Data publikacji: 05.06.2013

Opłaty za śmieci w Gdańsku. Ile zapłacisz za wywóz odpadów w Pomorskiem

Opłata za wywóz śmieci w stolicy województwa pomorskiego od 1 lipca 2013 roku będzie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Opłaty za śmieci we Wrocławiu. Ile zapłacisz za...

Nowa ustawa śmieciowa odpowiedzialność za gospodarkę odpadami oddaje w ręce gmin, które w drodze...

Porządek z odpadami w Poznaniu. Zasady segregacji...

Zmiany w gospodarce odpadami, wprowadzone przez ustawę śmieciową, zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r. Czy...

Ustawa śmieciowa już obowiązuje! Nie ma...

1 lipca to pierwszy dzień obowiązywania nowej ustawy śmieciowej. Niestety nie wszystkie gminy wywiązały się...

Opłaty za śmieci w Katowicach. Ile zapłacisz za...

Mieszkańcy Katowic nie będą mieli problemu z obliczeniem nowej opłaty za wywóz odpadów od 1...

Opłaty za śmieci w Warszawie. Ile zapłacisz za...

Znamy już nowe stawki opłat za śmieci w Warszawie. Są one inne dla mieszkańców domów...