| muratordom.pl » Prawo » Ustawa śmieciowa » Segregacja śmieci - jak sobie z nią radzą Europejczycy? Zobacz, jak sortują odpady Włosi, Belgowie, Niemcy

Segregacja śmieci - jak sobie z nią radzą Europejczycy? Zobacz, jak sortują odpady Włosi, Belgowie, Niemcy

Od 1 lipca zaczęła obowiązywać w Polsce ustawa śmieciowa premiująca segregację śmieci. Zobacz, jak z selektywną zbiórką odpadów i ponownym ich wykorzystaniem radzą sobie mieszkańcy innych krajów europejskich.

Od 1 lipca 2013 r. w Polsce zaczął obowiązywać nowy system segregacji śmieci wprowadzony m.in. po to, aby ograniczyć ilość śmieci trafiających na wysypiska oraz zachęcić Polaków do ich sortowania. Dzięki temu część cennych surowców wtórnych będzie można odzyskać i wykorzystać ponownie. Motywować do tego ekologicznego zachowania mają niższe stawki za wywóz odpadów posortowanych – w niektórych gminach będą one nawet o połowę niższe niż za zmieszane.

- IKEA stara się inspirować swoich klientów do bardziej zrównoważonego stylu życia, a sortowanie odpadów to jeden z naszych ulubionych tematów. Zebraliśmy więc doświadczenia z różnych zakątków Europy na temat obowiązujących tam rozwiązań w zakresie segregowania odpadów. Z pozyskanych informacji wynika, że najlepiej w tym zakresie radzą sobie państwa, w których selektywna zbiórka odpadów jest promowana i prowadzona od kilkudziesięciu lat. Jesteśmy przekonani, że także Polacy za kilka lat staną się ekspertami w zakresie sortowania podobnie jak Szwedzi, Niemcy czy Belgowie – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska Sp. z o.o.

Segregacja odpadów w Szwecji

Szwedzi i Niemcy to weterani segregowania odpadów, gdyż robią to od ponad 20 lat, a dzieci od najmłodszych lat są uczone, jak sortować oraz dlaczego warto to robić. Dlatego w Szwecji wszyscy selektywnie gromadzą odpady i wiedzą, jak to robić. W niektórych regionach Szwecji odpady dzieli się nawet na 8 frakcji: gazety, opakowania papierowe, papier, plastik, metal, szkło, odpady po żywności (przekształcane w biogaz) oraz zmieszane (spalane).

Selektywna zbiórka odpadów w Niemczech

Niemcy są jednym z liderów w dziedzinie sortowania i ponownego wykorzystywania odpadów – niemal 100% gospodarstw domowych regularnie segreguje odpady, a wskaźnik ich powtórnego wykorzystania wynosi tam 62% (dla porównania w Polsce 71% śmieci składuje się na wysypiskach). Związane jest to z tym, że w 2005 r. wprowadzono tam zakaz wywozu śmieci z pojemników na wysypiska – są one poddawane ponownemu przetworzeniu, kompostowane albo spalane.

Dodatkowo wywóz odpadów w Niemczech jest bardzo kosztowny, a posegregowane surowce wtóre są odbierane po niższej cenie lub nawet bezpłatnie. Bardzo rozwinięty jest także system ponownego wykorzystania opakowań zwrotnych. Każde z niemieckich gospodarstw ma zazwyczaj cztery pojemniki: na papier, plastik, odpady zmieszane i organiczne. Szkło jest najczęściej zbierane w kontenerach umieszczonych na ulicach.

Ze względu na to, że w Niemczech odpady segreguje się od lat, można znaleźć tam mnóstwo rozwiązań pozwalających na zorganizowanie funkcjonalnego systemu do ich selektywnej zbiórki w domu, który podobnie jak w Polsce jest najczęściej montowany w szafce pod zlewem.

Autor: IKEA

Niemcy są liderami pod względem sortowania odpadów i ich ponownego wykorzystania (fot. IKEA).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Segregacja śmieci w Belgii

Belgia należy do grona państw, które mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w segregowaniu i powtórnym wykorzystywaniu odpadów. Od 2010 r. segregowanie jest tam obowiązkowe. Najczęściej odpady są dzielone na 4 frakcje – papier, plastik, szkło oraz zmieszane. Można też osobno gromadzić odpady zielone. Jeżeli ktoś nieprawidłowo segreguje odpady, grozi mu kara pieniężna.

Segregowanie odpadów jest tam traktowane jako jeden z obowiązków domowych, w który zaangażowani są wszyscy członkowie rodziny. Mieszkańcy Belgii odpadki spożywcze gromadzą przede wszystkim w kuchni – często wykorzystując plastikową torbę po zakupach umieszczaną pod zlewem. Natomiast szkło, plastik i papier przechowują tam, gdzie mają wolną przestrzeń: w spiżarniach, przedpokojach, garażach.

Sortowanie odpadów we Włoszech

We Włoszech obowiązek segregowania odpadów został wprowadzony w 1997 r. Obecnie 20-25% gospodarstw domowych selektywnie zbiera odpady, a wskaźnik ich powtórnego wykorzystania wynosi 36%. Podobnie jak w Polsce o organizacji i działaniu systemu decydują tam gminy, które ustalają, jak segregować odpady. Najczęściej dzieli się je na: papier, plastik, szkło, metal oraz odpady zmieszane. Pozostałe odpady przekazywane są do działających w danym regionie centrów zbiórki odpadów.

Na początku działania systemu posegregowane odpady zbierano do dużych kontenerów umieszczonych na ulicach oraz w wybranych punktach miast. W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się odbieranie posegregowanych odpadów bezpośrednio od indywidualnych gospodarstw domowych. Każde gospodarstwo domowe musi wystawić ustalonego dnia kontenery na ulicę, które następnie są opróżniane przez firmę wywożącą odpady. System zagospodarowywania odpadów jest finansowany z opłat, które Włosi płacą gminom.

Segregacja śmieci w Czechach, na Węgrzech i Słowacji

W Czechach nie ma jeszcze prawnego obowiązku segregowania odpadów, ale mimo to 2/3 Czechów regularnie sortuje odpady na plastik, papier i szkło. Dzięki dzieleniu ich na frakcje i wyrzucaniu do odpowiednich kontenerów rozmieszonych w miejscach ogólnie dostępnych (98% populacji Czech ma dostęp do takich pojemników, a średni dystans, jaki należy pokonać, aby do nich dotrzeć, wynosi ok. 106 m) za odbiór odpadów płaci się mniej.

Podobnie jak w Belgii oraz na Węgrzech Czesi bardzo często do przechowywania odpadów wykorzystują stare papierowe lub plastikowe torby, które zajmują mało miejsca w kuchni. Do 2013 r. Węgrzy musieli dostarczać posegregowane odpady do przygotowanych przez gminy punktów oraz do centrów zbiórki odpadów. Jednak ze względu na trudności w odpowiednim zarządzaniu nimi podjęto decyzję o wyposażeniu właścicieli domów w kontenery na różne typy odpadów.

Słowacy najczęściej segregują odpady na cztery frakcje (papier, plastik, szkło i metal), które są odbierane bezpośrednio z ich domów. Niektóre lokalne władze w zamian za segregowanie odpadów wręczają swoim mieszkańcom żetony, które później mogą wymienić na eko gadżety.

Data publikacji: 01.07.2013

Autor: IKEA

Tak wygląda punkt zbiórki odpadow na Węgrzech (fot. IKEA).

Segregowanie odpadów w Opolu. Poznaj zasady selektywnej zbiórki odpadów na Opolszczyźnie

W Opolu od 1 lipca 2013 roku pojawią się nowe kolory pojemników na odpady, zmienią się też...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Propozycje zmian w ustawie śmieciowej: Sejm znowu...

Zapowiadają się kolejne zmiany w ustawie śmieciowej. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje między innymi...

Porządek z odpadami w Poznaniu. Zasady segregacji...

Zmiany w gospodarce odpadami, wprowadzone przez ustawę śmieciową, zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r. Czy...

Opłaty za śmieci w Gdańsku. Ile zapłacisz za...

Opłata za wywóz śmieci w stolicy województwa pomorskiego od 1 lipca 2013 roku będzie...

Nowe propozycje zmian w ustawie śmieciowej: ile...

Poselski projekt ustawy śmieciowej, który został wniesiony do Sejmu ustala między innymi maksymalne...

Opłaty za śmieci w Krakowie. Ile zapłacisz za...

1 lipca 2013 to data, która zmienia system gospodarki odpadami w całym kraju. W Krakowie dobrze się do...