| muratordom.pl » Prawo » Ustawa śmieciowa » Nowe zasady segragacji śmieci i odbioru odpadów w Warszawie. Co zmieni ustawa śmieciowa?

Nowe zasady segragacji śmieci i odbioru odpadów w Warszawie. Co zmieni ustawa śmieciowa?

Od 1 lipca - w związku z ustawą śmieciową - za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców aglomeracji warszawskiej odpowiada m.st. Warszawa. W związku z tym zmieniają się też zasady segregacji śmieci, a przed domami zamiast czterech pojawią się trzy pojemniki na odpady. Poznaj nowe zasady segregacji śmieci w Warszawie.

Autor: Shutterstock

Już wkrótce zmienią się kolory pojemników na odpady, zmniejszy się także ich liczba. Nowością jest też to, że papier i plastik znajdą się w jednym pojemniku.

Od 1 lipca 2013 roku zmienia się sposób segregacji śmieci w Warszawie - zamiast dotychczasowych czterech pojemników na odpady przed naszymi domami będą stać jedynie trzy pojemniki. Oznacza to, że każdy będzie dzielił śmieci w domu na trzy grupy, a następnie wyrzucał je do czerwonego, zielonego lub czarnego pojemnika na odpady. Co oznaczają poszczególne kolory pojemników?

Czerwony pojemnik na odpady

Do czerwonego pojemnika wrzucać będziemy tzw. odpady segregowane suche, czyli suchy papier i tekturę, butelki plastikowe oraz inne opakowania z plastiku, kartony po sokach, a także puszki. Przed umieszczeniem opakowań w pojemniku należy je zgnieść - by zajmowały mniej miejsca, oraz odkręcić nakrętki z butelek. Będą one odbierane co najmniej raz w tygodniu.

Co wrzucać? Gazety, książki, zeszyty, papierowe torby i worki; papier, kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania, kartony i tekturę pokrytą folią aluminiową (np. opakowania po mleku czy napojach), tworzywo sztuczne, np. plastik, metal, puste i zgniecione butelki plastikowe po napojach, zużyte długopisy, paski skórzane, puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności (po jogurtach, serkach, kefirach); folię i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach, konserwach; drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, stare nożyczki, kapsle), opakowania z papieru i tektury.

Czego nie wrzucać? Tłustego i zabrudzonego papieru (papierowych opakowań po maśle, twarogu); papieru termicznego i faksowego; tapet; odpadów higienicznych (np. podpasek, pieluch); opakowań z jakąkolwiek zawartością, butelek po olejach spożywczych i samochodowych; opakowań po olejach silnikowych, smarach; puszek po farbach czy bateriach, opakowań po aerozolach.

Zielony pojemnik na odpady

W zielonym pojemniku na odpady powinno się znaleźć tzw. szkło opakowaniowe, czyli butelki oraz słoiki, oczywiście bez metalowych nakretek i kapsli. Będą one odbierane co najmniej raz w miesiącu.

Co wrzucać? Butelki i słoiki szklane po napojach i żywności; butelki po napojach alkoholowych; szklane butelki po sokach, szklane opakowania po kosmetykach.

Czego nie wrzucać? Porcelany i ceramiki, doniczek, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych, reflektorów, szkła stołowego, okularowego, żaroodpornego, luster, szyb samochodowych i okiennych.

Czarny pojemnik na odpady

Do czarnego pojemnika na odpady będziemy wrzucać pozostałe śmieci, które nie nadają się do umieszczenia w pojemnikach zielonym i czerwonym. Kolor pojemnika na odpady zmieszane w zależności od miejsca może się nieznacznie różnić - będzie on czarny lub ciemnoszary. Te pojemniki będą opróżniane co najmniej dwa razy w tygodniu.

Co wyrzucać? Zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, talerze, zabawki, opakowania po dezodorantach, popiół węglowy, pampersy, artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata itp.), potłuczone szyby.

Czego nie wyrzucać? Odpadów niebezpiecznych (przeterminowanych leków, farb, olejów i ich opakowań, opakowań po środkach ochrony roślin), zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (żarówek, świetlówek, baterii i akumulatorów), sprzętu AGD i RTV, komputerów, odpadów wielkogabarytowych.

Pozostałe śmieci

Osobno będą zbierane odpady wielkogabarytowe, odbierane raz w miesiącu (np. meble) oraz odpady zielone (głównie liście) - odbierane co najmniej cztery razy w roku (dwa razy wiosną i dwa razy jesienią). Tam, gdzie to możliwe, zostaną podstawione odpowiednio oznakowane kontenery. Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (np. telewizory, radia, laptopy), będą zbierane tak jak do tej pory i przyjmowane w punktach selektywnego zbierania odpadów. komunalnych.

Data publikacji: 27.05.2013

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Porządek z odpadami w Poznaniu. Zasady segregacji śmieci w aglomeracji poznańskiej

Zmiany w gospodarce odpadami, wprowadzone przez ustawę śmieciową, zaczną obowiązywać od 1 lipca...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Opłaty za śmieci w Katowicach. Ile zapłacisz za...

Mieszkańcy Katowic nie będą mieli problemu z obliczeniem nowej opłaty za wywóz odpadów od 1...

Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak...

W Gdańsku obowiązują nieco inne zasady segregacji śmieci niż w pozostałych województwach - mieszkańcy...

Opłaty za śmieci w Opolu. Ile zapłacisz za wywóz...

W Opolu od 1 lipca 2013 roku wprowadzona zostanie opłata za wywóz śmieci liczona od mieszkańca. Nowe...

Segregacja odpadów. Rozszyfrowujemy kolory i...

Dzięki segregacji odpadów na wysypiska trafia mniej śmieci, a te które można poddać...

Segregowanie odpadów w Opolu. Poznaj zasady...

W Opolu od 1 lipca 2013 roku pojawią się nowe kolory pojemników na odpady, zmienią się też zasady...