| muratordom.pl » Prawo » Ustawa śmieciowa » Jak segregować śmieci w domu? Poznaj zasady prawidłowej segregacji odpadów

Jak segregować śmieci w domu? Poznaj zasady prawidłowej segregacji odpadów

Wyrzucając śmieci zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy wszystko co masz w worku możesz wrzucić do zwykłego śmietnika? Pojemniki na śmieci nie bez przyczyny różnią się kolorami – każdy z nich przypisany jest do innych odpadów. Podpowiadamy, jak segregować śmieci w domu i do jakich pojemników je wyrzucać.

Domowe kosze do segregacji odpadów

Przepisy dotyczące usuwania odpadów mobilizują nas do segregacji śmieci. Warto więc zaopatrzyć się w kilka koszy na śmieci lub specjalne pojemniki przeznaczone do segregacji.

Zanim jednak przystąpisz do zakupu pojemników sprawdź, jakie odpady podlegają segregacji.

Nie musisz od razu kupować 6 pojemników na odpady. Na początek wystarczą dwa – jeden na odpady, które podlegają recyklingowi, drugi na te, których posegregować się nie da. Już w ten sposób łatwiej ci będzie zapanować nad śmieciami.

Jeżeli masz taką możliwości, w ogródku postaw kompostownik. Ułatwi to znacznie sprawę utylizacji części śmieci organicznych.

Segregacja śmieci w domu

Śmieci w swoim domu powinieneś segregować według ogólnie przyjętych zasad. Zwróć uwagę na to, by odpady były czyste, suche, niezatłuszczone.

Właściwa segregacja odpadów obejmuje:

 • odpady organiczne, z których można zrobić kompost,
 • papier,
 • odpady z tworzyw sztucznych,
 • aluminium i inne metale,
 • szkło przezroczyste,
 • szkło kolorowe,
 • pozostałe odpady, nie podlegające recyklingowi.

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup kilku pojemników do segregacji, warto ułatwić sobie ich identyfikację. Naklej na poszczególnych koszach odpowiednie napisy czy rysunki (papier, szkoło, plastik i metal) lub skorzystaj z naklejek w odpowiednich kolorach.

W sklepach dostępne są również specjalne kolorowe torby do sortowania, które ułatwią ci nie tylko rozdzielenie papieru, plastiku i szkła, ale również utrwalą kolorystykę pojemników na poszczególne rodzaje odpadów.

Autor: PHOTOS.COM

Pojemniki do segregacji śmieci mają różne kolory. Niebieski przeznaczony jest na papier, żółty na plastik i metal, a biały i zielony na szkło.

Pojemniki do segregacji odpadów. Dlaczego kolory pojemników są ważne?

Niebieski pojemnik na odpady przeznaczony jest na papier. Możesz tu wrzucać gazety, katalogi i prospekty, papier, zeszyty, książki w miękkich okładkach (twarde okładki należy usuwać), papierowe torby i opakowania, kartony oraz tekturę.

Pamiętaj by makulatura, którą wkładasz do pojemnika nie była mokra ani tłusta, usuwaj metalowe elementy, takie jak spinacze czy zszywki, a także plastikowe okładki.

Do niebieskich pojemników nie wolno wrzucać kartonów po napojach, mleku i sokach – ich miejsce jest w pojemniku na tworzywa sztuczne.

Żółty pojemnik na odpady przeznaczony jest segregacji plastiku i metalu. Możesz tu wrzucać opakowania z tworzyw sztucznych, plastikowe butelki (PET) i nakrętki, kartonowe pudełka po sokach, napojach i mleku, butelki po płynie do naczyń, reklamówki, a także opakowania i nakrętki metalowe oraz puszki z aluminium.

Z butelek plastikowych i zakręcanych kartonów usuń zakrętki, a same butelki zgnieć przed wrzuceniem do pojemnika. Podobnie zrób z puszkami.

Usuń również wszystkie etykietki i nalepki. Jeżeli opakowania są brudne, możesz przed wyrzuceniem wypłukać je i osuszyć.

Do żółtego pojemnika nie wolno wyrzucać zabawek, pełnych butelek z tworzywa sztucznego, pojemników po olejach (także spożywczych) czy jednorazowych naczyń.

Możesz również spotkać czerwone pojemniki na śmieci. Są one przeznaczone wyłącznie na puszki aluminiowe i metal.

Zielony pojemnik na odpady przeznaczony jest na szkło kolorowe, a biały służy do segregacji odpadków szklanych bezbarwnych. Warto by opakowania szklane (butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach) umieszczane w pojemnikach do segregacji były umyte i bez etykietek.

Do pojemników na szkło nie wrzucaj butelek z zawartością, ani tych potłuczonych. Pamiętaj również o nakrętkach – wrzuć je do pojemnika na plastik lub metal. Do pojemników na szkło nie wolno wrzucać również domowej ceramiki i porcelany, szyb czy luster, a także lamp i żarówek.

Tego NIGDY nie wyrzucaj do kosza na śmieci

Do kosza na śmieci – czy to ogólnego, czy na odpady segregowane – nie wolno ci wyrzucić:

 • zużytych baterii i akumulatorów,
 • sprzętu elektronicznego,
 • gruzu i odpadów budowlanych,
 • świetlówek, w szczególności energooszczędnych,
 • lekarstw oraz opakowań po lekarstwach.

Specjalne pojemniki na odpady niebezpieczne znajdziesz w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym i budowlanym oraz w większości supermarketów, a punkty zbiórki takich odpadów są w każdej gminie.

Przeterminowane leki i puste opakowania po lekarstwach możesz zostawić w aptece, a gruz i odpady budowlane musisz wywieźć na wysypisko.

Ustawa śmieciowa a wspólnoty mieszkaniowe. Poznaj nowe zasady naliczania podatku śmieciowego

Nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej (czyli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach)...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowy system gospodarki odpadami w Krakowie....

1 lipca 2013 roku wchodzi w życie ustawa śmieciowa, wg której to gmina odpowiada za śmieci powstałe na jej...

Propozycje zmian w ustawie śmieciowej: Sejm znowu...

Zapowiadają się kolejne zmiany w ustawie śmieciowej. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje między innymi...

Łódź – czyste miasto. Nowa ustawa śmieciowa...

Rosnące góry śmieci to problem wszystkich gmin w Polsce. Nowa ustawa śmieciowa ma rozwiązać ten problem....

Segregacja odpadów. Rozszyfrowujemy kolory i...

Dzięki segregacji odpadów na wysypiska trafia mniej śmieci, a te które można poddać recyklingowi zostają...

Czy wiesz, jak segregować śmieci? Rozwiąż QUIZ i...

Już wkrótce - w związku z wejściem w życie ustawy śmieciowej - zaczniemy przykładać większą wagę do...

Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak...

W Gdańsku obowiązują nieco inne zasady segregacji śmieci niż w pozostałych województwach - mieszkańcy...