| muratordom.pl » Prawo » Porady prawne » Wykupienie na własność mieszkań w zasobach TBS: po zmianach w prawie pojawiły się problemy

Wykupienie na własność mieszkań w zasobach TBS: po zmianach w prawie pojawiły się problemy

Zmiany w prawie, które miały umożliwić przekształcanie praw do mieszkań w zasobach towarzystw budownictwa społecznego oraz spółdzielni powodują, że osoby nie mogą wykupić na własność mieszkań wybudowanych przy wsparciu preferencyjnego kredytu.

11 października 2011 r. weszła w życie ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jej celem było umożliwienie przekształcania praw do lokali mieszkalnych w zasobach towarzystw budownictwa społecznego oraz spółdzielni mieszkaniowych wybudowanych przy wsparciu preferencyjnego kredytu udzielonego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego lub Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach realizacji programów rządowych popierania budownictwa mieszkaniowego.

Wadliwe przepisy uniemożliwiają wykup mieszkań z zasobów TBS na własność

W związku z tym do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) zaczęły napływać skargi od osób zainteresowanych, organizacji spółdzielni mieszkaniowych oraz organizacji zrzeszających towarzystwa budownictwa społecznego, wskazujących na problemy, które wyłoniły się w związku z nowymi regulacjami prawnymi wprowadzonymi wskazaną wyżej ustawą. Osoby zainteresowane podkreślają w skargach, że liczyli na otwarcie im drogi do wykupienia na własność zajmowanych lokali mieszkalnych wybudowanych przy wsparciu preferencyjnego kredytu. Problem wadliwych przepisów w tej kwestii zgłaszają także notariusze.

RPO zwróciła się do wicepremier, Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej o informację, na jakim etapie znajdują się prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy z 19 sierpnia 2011 r. , jak również o wskazanie, jakie propozycje w tym zakresie zostały zgłoszone przez resort infrastruktury.

Problem z wykupieniem mieszkań TBS - Ministerstwo Infrastruktury zwleka z rozwiązaniem sprawy

Warto dodać, że Rzecznik Praw Obywatelskich już kilkakrotnie zwracała się do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o podjęcie działań legislacyjnych, które umożliwią osobom zainteresowanym wykupienie mieszkania wybudowanego ze wsparciem preferencyjnego kredytu .

Odpowiadając na pisma RPO resort infrastruktury i rozwoju wskazał, że propozycje rozwiązań legislacyjnych, m. in. w zakresie doprecyzowania zasad sprzedaży mieszkań powstałych przy udziale preferencyjnego kredytu, zostały przekazane sejmowej Komisji Infrastruktury, w celu podjęcia zmian w prawie w tej kwestii.

Następnie sejmowa Komisja Infrastruktury zobowiązała Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju do podjęcia zmian w prawie w kierunku poprawy funkcjonowania przepisów związanych z wyodrębnianiem na własność lokali mieszkalnych wybudowanych przez TBS oraz spółdzielnie mieszkaniowe przy udziale preferencyjnego kredytu. Zgodnie z deklaracją resortu infrastruktury i rozwoju, informacja w tym zakresie miała zostać przedstawiona Komisji Infrastruktury najpóźniej w styczniu 2013 r.

Do chwili obecnej brak jest jednak ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju propozycji zmian w przepisach, która rozwiązałaby omawiany problem.

22.05.2014

Planowane zmiany w przepisach dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Sprawdź, co przewiduje projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Jego celem jest...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zakończenie budowy domu. Dodatkowe formalności...

Wszelkie formalności związane z zakończeniem budowy domu należy dopełnić u powiatowego inspektora nadzoru...

Jak można nabyć własność nieruchomości przez...

Zasiedzenie to forma uzyskania własności nieruchomości po upływie określonego w przepisach czasu. Warto...

Czym właściwie jest spółdzielcze własnościowe...

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest przede wszystkim jednym z ograniczonych praw...

Co to jest opłata adiacencka? Ile wynosi stawka...

Scalanie i podział gruntu może wiązać się z obowiązkiem uiszczenia opłaty adiacenckiej przez właściciela...

Budowa garażu i wiaty garażowej - formalności....

W czerwcu 2015 roku zmieniły się przepisy ustawy Prawo budowlane, między innymi w zakresie budowy garażu i...

Podtopienia nieruchomości. Jak sobie poradzić z...

Podtopienia domów i działek występują dość często, szczególnie po zimie i w czasie intensywnych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.