| muratordom.pl » Prawo » Porady prawne » Domy letniskowe całoroczne. Co na to prawo budowlane?
Jaka zabudowa jest dopuszczalna na działce rekreacyjnej?

Domy letniskowe całoroczne. Co na to prawo budowlane?

Czy domy letniskowe całoroczne rzeczywiście mogą służyć jako mieszkanie przez cały rok? W jakich przepisach można znaleźć informacje na ten temat? Czy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego można spotkać się z przeznaczeniem terenu pod budownictwo rekreacyjne całoroczne?

Dom letniskowy całoroczny - definicja

Przytoczenie definicji jest dosyć problematyczne, bo prawo budowlane nie wprowadza definicji budynku mieszkalnego, a jedynie samego budynku.

W zasadzie pojęcia domku rekreacyjnego i letniskowego używane są zamiennie. Dom letniskowy „to obiekt, którego budowa (zgodnie z prawem budowlanym) wymaga pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego, a którego głównym przeznaczeniem jest czasowe zamieszkiwanie.” (Źródło: Instrukcja metodologiczna do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2002 r. Miejsce publikacji: GUS, Warszawa).

O ile plan zagospodarowania określa działkę jako teren przeznaczony pod zabudowę rekreacyjną, nie ma możliwości otrzymania pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego. Jednak w obecnych przepisach różnice pomiędzy domem rekreacyjnym a mieszkalnym nie są zdefiniowane, wszystko zależy od projektu. Może on różnić się jedynie z nazwy (opłaty i podatki w przypadku domów rekreacyjnych są wyższe!), jednak dużo zależy od subiektywnej oceny przy zatwierdzaniu projektu i uzyskiwaniu pozwolenia na budowę.

Dobrą wiadomością jest fakt, iż wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (Sygn. akt II FSK 542/08) stwierdził, że domek letniskowy może podlegać opodatkowaniu według niższej stawki podatku od nieruchomości jako budynek mieszkalny. O tym, jaką stawkę podatku zastosować, decyduje sposób wykorzystywania domku. „Jeżeli dom letniskowy służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych podatnika, to podlega opodatkowaniu jak budynek mieszkalny.”

Przeczytaj dodatkowo:
Podtopienia nieruchomości. Jak sobie poradzić z...

Podtopienia domów i działek występują dość często, szczególnie po zimie i w czasie intensywnych...

Czym właściwie jest spółdzielcze własnościowe...

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest przede wszystkim jednym z ograniczonych praw...

Czy możliwa jest budowa na działce rolnej? Jakie...

Budowa na działce rolnej jest możliwa. Przekształcenie gruntu rolnego w działkę budowlaną odbywa się w...

Przebudowa domu bez formalności, na zgłoszenie...

Jakich formalności powinien dopełnić inwestor, który chce przebudować budynek w oparciu o zgłoszenie?...

Powierzchnia użytkowa mieszkania. Kiedy ten sam...

Kupując mieszkanie, możemy zakładać, że będzie ono miało powierzchnię zgodną z deklarowaną przez dewelopera....

Przed budową domu sprawdź minimalne odległości,...

Zanim kupimy działkę i projekt domu warto zapoznać się z niektórymi przepisami prawa. Bardzo istotne...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.