Brak testamentu, czyli zasady dziedziczenia ustawowego. Kto ma prawo do spadku?

2013-04-30 16:29
Brak testamentu
Autor: photos Gdy zmarły nie zostawił testamentu, w pierwszej kolejności prawo do spadku mają małżonek i dzieci

W przypadku braku testamentu o prawie do dziedziczenia decyduje stan rodziny spadkodawcy. Wyjaśniamy, jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego. Sprawdź, kto ma prawo do spadku.

Kolejność i zasady dziedziczenia w przypadku braku testamentu są następujące:

Małżonek i dzieci

W pierwszej kolejności prawo do spadku mają małżonek i dzieci (dziedziczą w częściach równych, ale małżonek nie może dostać mniej niż 1/4 całości spadku). Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada jego dzieciom (lub dalszym zstępnym) w częściach równych.

Gdy spadkodawca nie miał dzieci

Gdy spadkodawca nie miał dzieci – dziedziczą małżonek (połowę spadku) i jego rodzice (każdy po 1/4). Jeśli jednak któreś z rodziców już nie żyje, jego udział spadkowy otrzyma rodzeństwo spadkodawcy (w częściach równych).

Polecamy: Komu przysługuje prawo do zachowku

Gdy spadkodawca nie miał dzieci ani małżonka

Gdy spadkodawca nie miał dzieci ani małżonka, cały spadek przypada jego rodzicom (w częściach równych) albo rodzicowi i rodzeństwu, jeżeli jedno z rodziców nie żyje.

Kiedy dziedziczy rodzeństwo

Rodzeństwo odziedziczy całość spadku, gdy zmarły nie pozostawił zstępnych, małżonka ani żyjących rodziców. W miejsce rodzeństwa, które nie dożyło otwarcia spadku, wejdą ich zstępni (siostrzeńcy, bratankowie spadkodawcy).

Jeśli zmarły nie pozostawił żadnych z wymienionych osób, prawo do spadku otrzymują dziadkowie, a w sytuacji gdy już nie żyją – ich zstępni. W ostatniej kolejności mogą dziedziczyć pasierbowie (ale pod warunkiem, że żadne z ich biologicznych rodziców nie dożyło tej chwili). Spadek po osobach całkiem samotnych przejmie gmina.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają