| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Ubezpiecz dom

Ubezpiecz dom

Jeżeli jeszcze nie masz polisy majątkowej, lato to doskonała okazja, by wreszcie ubezpieczyć dom i mieszkanie. Roczna składka wynosi wprawdzie kilkaset złotych, ale można ją opłacić w kilku ratach.

Cena zależy m.in. od tego, jak wysoko chcesz ubezpieczyć dom (od wartości majątku, za który ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność), oraz od jakiego ryzyka (np. zalanie, pożar, kradzież) ubezpieczysz majątek i od wariantu polisy. Jeśli często zostawiasz mieszkanie bez opieki, rozważ zainstalowanie alarmu czy skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej. Ochrona ustrzeże przed kradzieżą i zareaguje także w razie pożaru czy zalania.

 

Dobrze ubezpiecz swój dom

A to niełatwe, mimo że na rynku ubezpieczeń mieszkaniowych wybór polis jest ogromny: od tanich, obejmujących tylko umowne „ubezpieczenie murów”, po pełen pakiet „bezpieczny dom”, w skład którego wchodzi ochrona ubezpieczeniowa włącznie z wypłatą odszkodowania za awarie AGD. Podejmując decyzję, które z ubezpieczeń wybrać, nie kieruj się przykładową ceną podawaną w ulotce reklamowej. Pamiętaj, że wysokość składki zależy w dużej mierze od wielkości sumy, na jaką chcesz się ubezpieczyć – im mniejsza, tym niższa składka, ale i mniejsze ewentualne odszkodowanie.

WARTO WIEDZIEĆ
  • Jeśli chcesz wstępnie skalkulować kwotę ubezpieczenia, możesz posłużyć się internetową porównywarką ofert, np. www.ipolisa.pl. Pamiętaj jednak, by zweryfikować podawane informacje u agenta, jeszcze zanim podpiszesz umowę.
  • Mieszkanie i znajdujące się tam wszystkie rzeczy może ubezpieczyć również osoba, która je tylko wynajmuje. Lokator może jednak ubezpieczyć wyłącznie swoje rzeczy.
  • Zanim wykupisz polisę, koniecznie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Nie jest to lektura pasjonująca, ale obowiązkowa – tutaj kryje się najwięcej haczyków. Dokładnie przestudiuj zwłaszcza rozdział zatytułowany "Wyłączenia". Są to wyliczone sytuacje, w których nie ma co liczyć na wypłatę odszkodowania!
  • Przykładowa polisa na mieszkanie: suma „ubezpieczenia murów”: 100 tys. zł, suma ubezpieczenia mienia ruchomego: 50 tys. zł (ceny orientacyjne)

Z drugiej strony nie warto sumy ubezpieczenia drastycznie zawyżać, bo i tak pieniądze, które dostaniesz w razie nieszczęścia, będą skalkulowane odpowiednio do wartości skradzionych lub zniszczonych rzeczy.

Na cenę ubezpieczenia ma też wpływ miejsce zamieszkania (w dużych miastach częściej niż na wsi dochodzi do kradzieży), wysokość udziału własnego w pokryciu strat oraz zakres ochrony – jeśli chcesz ubezpieczyć się od kilku rodzajów nieszczęść, zapłacisz więcej.

W rozumieniu firm ubezpieczeniowych majątek dzieli się na dwie kategorie: rzeczy ruchome, czyli całe wyposażenie, sprzęty, biżuteria, ubrania itp., oraz nieruchome, w uproszczeniu – mury. Nieruchome składniki majątku często są już objęte jakimś ubezpieczeniem, np. w ramach grupowej umowy zawartej przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię. Nie ma sensu płacić za dodatkową ochronę, bo i tak odszkodowanie może być wypłacone tylko z jednej polisy.

Zanim wykupisz ubezpieczenie, sprawdź też koniecznie, na jakie zniżki możesz liczyć. Wiele towarzystw oferuje swoim stałym klientom preferencyjne warunki. Jeśli więc masz polisę na życie lub autocasco, w tej samej firmie zapytaj o ubezpieczenie majątku. Dodatkowe rabaty otrzymasz, jeśli spełnisz określone warunki, np. zamocujesz w drzwiach zamki z odpowiednimi atestami.

Przeczytaj dodatkowo:
Nie będzie podwyżki podatku od nieruchomości od...

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wycofało się z planów radykalnej podwyżki podatku od...

Co dalej ze zwrotem VAT na materiały budowlane?...

Od 1 stycznia 2014 r. ma przestać obowiązywać system zwrotu VAT na materiały budowlane. Rząd chce dzięki temu...

Czy będzie uszczelnienie opodatkowania przy...

Sejm pracuje nad zmianami w prawie, które mają wyeliminować możliwość unikania zapłaty podatku od...

Zakup działki budowlanej. Jaki VAT - 8 czy 23%?

Na rynku nieruchomości obowiązują dwie stawki VAT - 8 i 23%. To, którą będziesz musiał zapłacić zależy, od...

Zmiany w podatku od nieruchomości. Sprawdź, jakie...

Nowe przepisy dotyczące naliczania podatku od nieruchomości będą obowiązywać od stycznia 2016 roku. Na...