| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Ubezpiecz dom

Ubezpiecz dom

Jeżeli jeszcze nie masz polisy majątkowej, lato to doskonała okazja, by wreszcie ubezpieczyć dom i mieszkanie. Roczna składka wynosi wprawdzie kilkaset złotych, ale można ją opłacić w kilku ratach.

Cena zależy m.in. od tego, jak wysoko chcesz ubezpieczyć dom (od wartości majątku, za który ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność), oraz od jakiego ryzyka (np. zalanie, pożar, kradzież) ubezpieczysz majątek i od wariantu polisy. Jeśli często zostawiasz mieszkanie bez opieki, rozważ zainstalowanie alarmu czy skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej. Ochrona ustrzeże przed kradzieżą i zareaguje także w razie pożaru czy zalania.

 

Dobrze ubezpiecz swój dom

A to niełatwe, mimo że na rynku ubezpieczeń mieszkaniowych wybór polis jest ogromny: od tanich, obejmujących tylko umowne „ubezpieczenie murów”, po pełen pakiet „bezpieczny dom”, w skład którego wchodzi ochrona ubezpieczeniowa włącznie z wypłatą odszkodowania za awarie AGD. Podejmując decyzję, które z ubezpieczeń wybrać, nie kieruj się przykładową ceną podawaną w ulotce reklamowej. Pamiętaj, że wysokość składki zależy w dużej mierze od wielkości sumy, na jaką chcesz się ubezpieczyć – im mniejsza, tym niższa składka, ale i mniejsze ewentualne odszkodowanie.

WARTO WIEDZIEĆ
  • Jeśli chcesz wstępnie skalkulować kwotę ubezpieczenia, możesz posłużyć się internetową porównywarką ofert, np. www.ipolisa.pl. Pamiętaj jednak, by zweryfikować podawane informacje u agenta, jeszcze zanim podpiszesz umowę.
  • Mieszkanie i znajdujące się tam wszystkie rzeczy może ubezpieczyć również osoba, która je tylko wynajmuje. Lokator może jednak ubezpieczyć wyłącznie swoje rzeczy.
  • Zanim wykupisz polisę, koniecznie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Nie jest to lektura pasjonująca, ale obowiązkowa – tutaj kryje się najwięcej haczyków. Dokładnie przestudiuj zwłaszcza rozdział zatytułowany "Wyłączenia". Są to wyliczone sytuacje, w których nie ma co liczyć na wypłatę odszkodowania!
  • Przykładowa polisa na mieszkanie: suma „ubezpieczenia murów”: 100 tys. zł, suma ubezpieczenia mienia ruchomego: 50 tys. zł (ceny orientacyjne)

Z drugiej strony nie warto sumy ubezpieczenia drastycznie zawyżać, bo i tak pieniądze, które dostaniesz w razie nieszczęścia, będą skalkulowane odpowiednio do wartości skradzionych lub zniszczonych rzeczy.

Na cenę ubezpieczenia ma też wpływ miejsce zamieszkania (w dużych miastach częściej niż na wsi dochodzi do kradzieży), wysokość udziału własnego w pokryciu strat oraz zakres ochrony – jeśli chcesz ubezpieczyć się od kilku rodzajów nieszczęść, zapłacisz więcej.

W rozumieniu firm ubezpieczeniowych majątek dzieli się na dwie kategorie: rzeczy ruchome, czyli całe wyposażenie, sprzęty, biżuteria, ubrania itp., oraz nieruchome, w uproszczeniu – mury. Nieruchome składniki majątku często są już objęte jakimś ubezpieczeniem, np. w ramach grupowej umowy zawartej przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię. Nie ma sensu płacić za dodatkową ochronę, bo i tak odszkodowanie może być wypłacone tylko z jednej polisy.

Zanim wykupisz ubezpieczenie, sprawdź też koniecznie, na jakie zniżki możesz liczyć. Wiele towarzystw oferuje swoim stałym klientom preferencyjne warunki. Jeśli więc masz polisę na życie lub autocasco, w tej samej firmie zapytaj o ubezpieczenie majątku. Dodatkowe rabaty otrzymasz, jeśli spełnisz określone warunki, np. zamocujesz w drzwiach zamki z odpowiednimi atestami.

Odpowiednie zabezpieczenie domu

Chcąc ubezpieczyć dom, czy mieszkanie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczyciel może...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Opodatkowanie PIT przy przekształceniu mieszkania...

Część podatników chce sfinansować przekształcenie mieszkania lokatorskiego na własnościowe, w tym na...

Zwrot VAT od materiałów budowlanych. Jest szansa,...

Od 2014 r. ma przestać obowiązywać system zwrotu VAT na materiały budowlane. Pieniądze z niego zostaną...

Stawki podatku VAT w budownictwie jednorodzinnym....

Oliczając koszty planowanej inwestycji - budowy domu, wykończenia czy remontu - należy wziąć pod uwagę ceny...

Podatek od nieruchomości - w 2014 roku zapłacimy...

Od początku 2014 r. wzrosną stawki podatku od nieruchomości, między między innymi od budynków mieszkalnych....

Nie będzie podwyżki podatku od nieruchomości od...

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wycofało się z planów radykalnej podwyżki podatku od...

Darowizna pieniężna. Kiedy jest zwolniona z...

Jeśli rodzina chce finansowo wspomóc budowę Twojego domu, zakup mieszkania czy spłatę kredytu,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.