Podatek od spadku. Kiedy nie trzeba go płacić

2011-04-07 13:32

W kilku sytuacjach nie płaci się wcale albo części podatku od odziedziczonego udziału w nieruchomości. Całkowicie zwolnione z podatku są osoby z zerowej grupy podatkowej, czyli np. małżonkowie, rodzeństwo, rodzice czy dzieci. Dalszej rodzinie spadkodawcy, należącej do I i II grupy podatkowej, przysługuje ulga, ale żeby z niej skorzystać, spadkobiercy muszą spełnić wiele warunków.

Podatek od pożyczki
Autor: archiwum muratordom Podatek od pożyczki

Całkowite zwolnienie z podatku

Gdy udział w prawie własności nieruchomości (jak również innych rzeczy czy praw majątkowych) nabywa osoba, która względem spadkodawcy jest małżonkiem albo zstępnym, wstępnym, pasierbem, rodzeństwem czy też ojczymem albo macochą – jest całkowicie zwolniona od podatku.

Osoba ta musi jednak koniecznie zgłosić nabycie tego udziału na formularzu SD-Z2 właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. W przeciwnym razie podatek zostanie naliczony.

Częściowe zwolnienie z podatku

Gdy udział w prawie własności budynku mieszkalnego dziedziczy osoba zaliczana do I lub II grupy podatkowej (czyli należąca do rodziny) – wówczas nie wlicza się do podstawy opodatkowania ustalonej stosownie do wielkości udziału we współwłasności części czystej wartości tego budynku mieszkalnego (to jest uwzględniającej potrącenie długów i ciężarów), przy czym łączna wysokość dopuszczalnej ulgi przypadająca na wszystkich spadkobierców nie przekracza 110 m2 powierzchni użytkowej budynku.

Jednak aby skorzystać z tej ulgi, spadkobierca musi spełnić wiele warunków określonych przez ustawodawcę, na przykład nie może być właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Zwolnienie to przysługuje również osobie zaliczanej do III grupy podatkowej względem spadkodawcy (czyli z nim niespokrewnionej), która sprawowała nad nim opiekę na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.