Podatek od nieruchomości - w 2014 roku zapłacimy więcej

2013-11-14 16:33
Pieniądze
Autor: photos

Od początku 2014 r. wzrosną stawki podatku od nieruchomości, między między innymi od budynków mieszkalnych. Ile wyniesie maksymalna stawka?

Stawki podatku od nieruchomości po 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. stawka podatku od nieruchomości wyniesie:

  • od budynków mieszkalnych – 0,74 zł. od 1 mkw. powierzchni użytkowej,
  • od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – od 23,03 zł. od 1 m.kw. powierzchni użytkowej.
  • od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,89 od 1 mkw powierzchni.

Powyższe stawki wynikają z obwieszczenia ministra finansów z 7 sierpnia 2013 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2014 r. (Monitor Polski z 2013 r., poz. 724).

Jak ustala się wysokość stawek podatku od nieruchomości?

Wysokość stawek podatku od nieruchomości na kolejny rok ustala się z uwzględnieniem wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za okres pierwszego półrocza roku poprzedniego (podawanego przez GUS), po czym następuje przeliczenie maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych na dany rok o ten wskaźnik.

Stawki podatku od nieruchomości ustala dana rada gminy w postaci uchwały, a ich wysokość nie może przekraczać rocznie stawek maksymalnych, które co roku określa minister finansów w drodze obwieszczenia (w przypadku stawek na 2014 rok jest to wskazane wyżej obwieszczenie z 7 sierpnia 2013 r.).

Kto musi płacić podatek od nieruchomości?

Obowiązek płacenia podatku od nieruchomości spoczywa na osobach fizycznych, osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych, w tym spółkach nieposiadających osobowości prawnej, które są:

  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych.
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  • użytkownikami wieczystymi gruntów;
  • posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają