| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Montaż piekarnika i zmywarki do zabudowy – nie przysługuje niższa stawka VAT

Montaż piekarnika i zmywarki do zabudowy – nie przysługuje niższa stawka VAT

Dostawa i montaż AGD do zabudowy, np. zmywarki, piekarnika jest objęty podstawową, czyli 23-procentową stawką VAT. To inaczej niż w przypadku montażu szaf wnękowych i mebli do zabudowy, gdzie stawka VAT wynosi 8 proc.

W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 614/12) spółka wystąpiła z wnioskiem do dyrektora izby skarbowej o udzielenie interpretacji podatkowej.

Wątpliwości związane ze stawką VAT na dostawę AGD do zabudowy

Firma miała wątpliwości dotyczące stawki VAT na dostawę sprzętu AGD pod zabudowę wraz z usługą montażu stałej zabudowy kuchennej. Spółka wykonuje usługę, polegającą na projektowaniu zabudowy, wytwarzaniu z zakupionych w tym celu materiałów: płyt kuchennych, blatów i elementów metalowych (okuć, zawiasów, uchwytów i prowadnic) - elementów stałej zabudowy kuchennej i szaf wnękowych i jednocześnie je montuje (wraz z wyprodukowanymi meblami kuchennymi) w specjalnie do tego celu przygotowanych otworach.

Sprzęt do zabudowy w przeciwieństwie do tradycyjnego sprzętu nie jest bezpośrednio gotowy do użytku. Dopiero zamontowanie sprzętu w meblach przygotowywanych pod konkretny wymiar oraz ich instalacja umożliwia korzystanie z ich funkcji. W związku z tym zabudowa sprzętu AGD wiąże się z montażem stolarki budowlanej.

Podatnik chciał wiedzieć, jaką stawką trzeba opodatkować dostawę sprzętu AGD pod zabudowę, z montażem zabudowy kuchennej. W ocenie podatnika taką usługę trzeba opodatkować preferencyjną, 8-proc. stawką VAT.

Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. W uzasadnieniu stwierdził, że pojęcie „montaż" odnosi się do takiego sposobu działania, w efekcie którego z niezależnie od siebie istniejących części powstaje wytwór będący zupełnie nową całością.

Polecamy: Niższa stawka VAT na montaż zabudowy meblowej

Kiedy stawka VAT wynosi 8 proc.?

8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT) Warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT jest spełnione dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie choćby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku – podkreślił dyrektor izby skarbowej.

W ocenie organu podatkowego do wykonywanej przez spółkę usługi, polegającej na zaprojektowaniu, wytwarzaniu i montażu trwałej zabudowy kuchennej wraz z dostawą i montażem sprzętu AGD począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r., stosuje się 23% VAT, ponieważ tych czynności nie można uznać za wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Preferencyjna, 8% stawka VAT ma zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, a nie do wszystkich czynności dotyczących samego instalowania, montażu różnych towarów, w tym zabudów kuchennych wnękowych czy łazienkowych, jak i dostawy sprzętu AGD montowanego w tych zabudowach.

Spółka odwołała się od wydanej interpretacji podatkowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olszynie. W uzasadnieniu skargi spółki podkreśliła, że zarówno dostawa sprzętu AGD pod zabudowę, jak również montaż kuchennych mebli pod zabudowę korzysta z 8-proc. stawki VAT, ponieważ zabudowa sprzętu AGD jest ściśle związana z montażem mebli kuchennych pod zabudowę.

Wojewódzki Sąd Apelacyjny potwierdził stanowsiko izby skarbowej

WSA w Olsztynie uznał za słuszne stanowisko dyrektora izby skarbowej. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że okucia, zawiasy, uchwyty i prowadnice - elementy stałej zabudowy kuchennej i szaf wnękowych nie są częścią składową budynku, są bowiem związane z przystosowaniem do użytku rzeczy ruchomych.

Ich wykonanie ma charakter użytkowy w stosunku do elementów wyposażenia mieszkania. W konsekwencji umożliwia wykorzystanie sprzętu AGD, szaf zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie są one zatem czynnościami w rozumieniu art. 41 ust. 12 ustawy VAT, związanymi z remontem, modernizacją, termomodernizacją, czy też konserwacją budynku.

Zdaniem sądu montaż mebli kuchennych pod zabudowę nie służy korzystaniu z samego mieszkania czy domu, tylko ze sprzętu kuchennego. Meble pod zabudowę mogą być zdemontowane i przeniesione do innego mieszkania bądź domu, dlatego też nie można uznać ich montażu za budowę lub przebudowę.

W konsekwencji sąd pierwszej instancji zgodził się z dyrektorem izby skarbowej, że do wykonywanych przez spółkę czynności nie ma zastosowania obniżona stawka VAT.

WARTO WIEDZIEĆ

NSA: montaż sprzętu AGD nie jest modernizacją

Firma odwołała się od wyroku WSA w Olsztynie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA powołał się na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 2/13), w której NSA orzekł, że montaż szaf wnękowych i mebli do zabudowy stanowi usługę modernizacji, opodatkowaną preferencyjną, 8-proc. stawką VAT.

NSA wskazując na powyższą uchwalę orzekł, że nie można stawiać znaku równości między montażem mebli do zabudowy, a dostawą i zamontowaniem sprzętu AGD. Dostawa sprzętu AGD pod zabudowę nie jest usługą modernizacji, dlatego jest opodatkowana podstawową, 23-proc. stawką VAT – podkreślił NSA.

Przeczytaj dodatkowo:
Darowizna pieniężna. Kiedy jest zwolniona z...

Jeśli rodzina chce finansowo wspomóc budowę Twojego domu, zakup mieszkania czy spłatę kredytu,...

Zakup działki budowlanej. Jaki VAT - 8 czy 23%?

Na rynku nieruchomości obowiązują dwie stawki VAT - 8 i 23%. To, którą będziesz musiał zapłacić zależy, od...

Stawki podatku VAT w budownictwie jednorodzinnym....

Oliczając koszty planowanej inwestycji - budowy domu, wykończenia czy remontu - należy wziąć pod uwagę ceny...

Co to jest opłata adiacencka? Ile wynosi stawka...

Scalanie i podział gruntu może wiązać się z obowiązkiem uiszczenia opłaty adiacenckiej przez właściciela...

Zmiany w podatku od nieruchomości. Sprawdź, jakie...

Nowe przepisy dotyczące naliczania podatku od nieruchomości będą obowiązywać od stycznia 2016 roku. Na...

Podatek od najmu mieszkania. Rozliczenie na...

Podatek od najmu mieszkania można rozliczyć na zasadach ogólnych. Z jakimi formalnościami się to...