| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Czy wzrost VAT wpłynie na ceny mieszkań? KOMENTARZ

Czy wzrost VAT wpłynie na ceny mieszkań? KOMENTARZ

W opinii Tomasza Błeszyńskiego, doradcy rynku nieruchomości, proponowane podwyżki podatku VAT mogą wprowadzić znaczny niepokój na rynku mieszkań. Próby wykorzystania wzrostu VAT do podwyższania cen mieszkań będzie można zaobserwować już tej jesieni.

Deweloperzy po sprzedaży w letnich promocjach niechcianych inwestycji w przeciętnych lokalizacjach zapewne przystąpią do nowych projektów. Posiadają przecież zapasy kupionej przed laty ziemi, projekty oraz dokumentację. Zmieni się też nieco styl i standard budowanych mieszkań. Nie będą już powstawać „lasy apartamentowców” zastąpią je przeciętne, oszczędne inwestycje, które deweloperzy będą chcieli sprzedać za wyższą cenę powołując się przy tym oczywiście na podwyżkę VAT.

Niestety, moim zdaniem, będzie w tym sporo racji, ponieważ zmiana ta przeniesie się na różne sektory naszej gospodarki. Zapewne podrożeje paliwo, transport, materiały budowlane. Wpłynie to również na rynek produkcji i usług np. sektora budowlanego. Mieszkania, domy podrożeją, bo przecież inwestor nie zrezygnuje ze swojej marży i przeniesie ciężar ewentualnych podwyżek na klientów. Wzrosną też opłaty związane z realizacją transakcji.

O prawie i finansach czytaj również na forum.muratordom.pl

Jak zmienią się ceny mieszkań?

Sądzę, że wzrosty cen pojawią się na początku tylko na rynku pierwotnym, ale na krótko. Wkrótce jednak będzie można je zaobserwować na rynku wtórnym. Szacuję, że ceny ofertowe zmienią się o ok. 10 procent. Aby byli chętni na takie mieszkania, kupujący muszą mieć zasobniejsze portfele. Prognozy gospodarcze nie wskazują raczej na wzrost zamożności społeczeństwa w najbliższych latach, podatki skutecznie będą „obcinać” nasze dochody. Jedyną drogą do sfinansowania zakupu mieszkania będzie, tak jak do tej pory, długoletni kredyt hipoteczny.

Banki, co prawda już wróciły na rynek z bardziej przyjaznymi ofertami kredytowymi. Trudno jednak tutaj o optymizm, ponieważ przed nami nowelizacja rekomendacji „S” w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka w udzielaniu walutowych kredytów hipotecznych. Rygory te mogą praktycznie doprowadzić do wyeliminowania kredytów denominowanych rynku. Kupującemu nieruchomości pozostanie tylko kredyt w naszej walucie, niestabilnej i podatnej na wszelkiego rodzaju „zagrania rynkowe”.

Z zapowiedzi rządu wynika, że podwyżka VAT w 2011 roku o 1 punkt procentowy jest już praktycznie przesądzona. Należy zatem bacznie obserwować, jaki przyniesie ona skutki dla rynku nieruchomości.

Ważne zabezpieczenie

Dlaczego banki wymagają zabezpieczenia spłaty kredytów zaciąganych przez klientów?...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Podatek od nieruchomości a współwłasność. Jakie...

Jeżeli nieruchomość znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej osób, podatek od nieruchomości i...

Czy będzie uszczelnienie opodatkowania przy...

Sejm pracuje nad zmianami w prawie, które mają wyeliminować możliwość unikania zapłaty podatku od...

Stawki podatku VAT w budownictwie jednorodzinnym....

Oliczając koszty planowanej inwestycji - budowy domu, wykończenia czy remontu - należy wziąć pod uwagę ceny...

Zmiany w przepisach dotyczących podatku od...

Projekt zmian w przepisach przewiduje znaczną podwyżkę podatku od garażu. Może on być nawet dużo wyższy od...

Podatek od wynajmu mieszkania - metoda ryczałtu....

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie to masz prawo wyboru najbardziej opłacalnej formy opodatkowania. Jednym ze...

Stawka podatku VAT na usługi budowlane przy...

Kwestia zakupu materiałów budowlanych jest istotna z przyczyn podatkowych. Inwestor może skorzystać z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.