| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Czy można zrezygnować z polisy?

Czy można zrezygnować z polisy?

Czy mogę wypowiedzieć umowę ubezpieczenia budynku i wycofać część zapłaconej składki, jeśli w innej firmie znajdę tańszą polisę o podobnym zakresie?

Niestety, nie jest to raczej możliwe, chyba że ubezpieczyciel pójdzie na rękę i rozwiąże umowę za porozumieniem stron. Zgodnie z Kodeksem cywilnym umowę ubezpieczenia można wypowiedzieć lub od niej odstąpić tylko w określonych warunkach.

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia jest możliwe w trzech sytuacjach:

 

  • zakład ubezpieczeń może od niej odstąpić ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli ponosił odpowiedzialność jeszcze przed opłaceniem składki, a ta nie została zapłacona w terminie. Jeśli zakład nie odstąpił od umowy ani nie powiadomił klienta o odstąpieniu, umowa rozwiązuje się z mocy prawa z końcem okresu, na który przypada nieopłacona składka (art. 814 § 2 k.c.);
  • zakład ubezpieczeń ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia w ciągu miesiąca od ujawnienia okoliczności, która pociąga za sobą takie zwiększenie ryzyka, że zakład nie zawarłby umowy, gdyby o niej wiedział (art. 816 § 2 k.c.);
  • ubezpieczający ma możliwość odstąpienia od umowy ubezpieczenia zawieranej na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Gdy jest osobą fizyczną, ma na to 30 dni od daty zawarcia umowy, a gdy przedsiębiorcą - siedem dni. Odstąpienie nie zwalnia go jednak z obowiązku opłacenia składki za okres, w którym była udzielana ochrona (art. 812 § 4 k.c.).

Umowa ubezpieczenia wygasa z chwilą:

  • zakończenia okresu ubezpieczenia, czyli po roku, miesiącu itp. - zależnie od tego, na jaki okres ją zawarto;
  • przejścia własności rzeczy ruchomej na inną osobę (chyba że strony postanowią inaczej). W ubezpieczeniu nieruchomości obowiązki wynikające z umowy mogą przejść na nowego właściciela, chyba że umowa zostanie wypowiedziana.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia jest możliwe:

  • gdy własność ubezpieczonej nieruchomości przejdzie na inną osobę. Nowy właściciel i zakład ubezpieczeń mają prawo do wypowiedzenia umowy na zasadach określonych w ogólnych warunkach umów (art. 823 § 1 k.c.);
  • gdy w ogólnych warunkach umów znajdują się zapisy pozwalające na wypowiedzenie umowy w przypadku całkowitego zniszczenia przedmiotu ubezpieczenia lub po wypłacie odszkodowania (bądź odmowie wypłaty).

Postanowienia OWU mogą regulować dodatkowe okoliczności, w których można rozwiązać umowę ubezpieczenia. Przed podpisaniem umowy warto się zapoznać z ofertą nie tylko jednej firmy. Pomocą w wyborze najlepszej opcji ubezpieczeniowej służą multiagenci oraz brokerzy ubezpieczeniowi.

Opisane powyżej ograniczenia dotyczą ubezpieczeń majątkowych. W ubezpieczeniach osobowych klient może w każdej chwili wypowiedzieć umowę.

Przeczytaj dodatkowo:
Stawki podatku VAT w budownictwie jednorodzinnym....

Oliczając koszty planowanej inwestycji - budowy domu, wykończenia czy remontu - należy wziąć pod uwagę ceny...

Darowizna pieniężna. Kiedy jest zwolniona z...

Jeśli rodzina chce finansowo wspomóc budowę Twojego domu, zakup mieszkania czy spłatę kredytu,...

Podatek od najmu mieszkania. Rozliczenie na...

Podatek od najmu mieszkania można rozliczyć na zasadach ogólnych. Z jakimi formalnościami się to...

Zwrot VAT od materiałów budowlanych. Jest szansa,...

Od 2014 r. ma przestać obowiązywać system zwrotu VAT na materiały budowlane. Pieniądze z niego zostaną...

Co dalej ze zwrotem VAT na materiały budowlane?...

Od 1 stycznia 2014 r. ma przestać obowiązywać system zwrotu VAT na materiały budowlane. Rząd chce dzięki temu...

Zmiany w przepisach dotyczących podatku od...

Projekt zmian w przepisach przewiduje znaczną podwyżkę podatku od garażu. Może on być nawet dużo wyższy od...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.